Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Podłoga drewniana klejona czy pływająca?

Źródło: ShutterStock
Obecnie praktycznie w każdym domu znajdziemy podłogę drewnianą w salonach czy pokojach. Wiele osób zastanawia się czy wybrać podłogę tradycyjną klejoną czy nowoczesne podłogi pływające. Od tego wyboru zależy m.in. koszt podłogi i szybkość jej montażu.

 

 

Od kilku lat co raz częściej montowane są tzw. podłogi pływające, nie wymagające stosowania klejów. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne podłogi klejone całkowicie odchodzą w zapomnienie.

 

Podłoga pływająca

 

Podłoga pływająca nie jest trwale przymocowana do posadzki. Poszczególne elementy podłogi łączone są ze sobą najczęściej w tzw. systemie Click. Podłoga taka cechuje się bardzo łatwym i szybkim montażem.

Koszt ułożenia 1m2 podłogi pływającej wynosi 15-20zł, w zależności od powierzchni podłogi i stopnia jej skomplikowania. Jej montaż z powodzeniem można również wykonać samodzielnie, nawet nie mając w tym zakresie wcześniejszych doświadczeń.

Do ułożenia podłogi pływającej nie potrzebujemy drogich specjalistycznych narzędzi. W zupełności wystarczy standardowa piła lub wyrzynarka, specjalny element montażowy do układania desek zlokalizowanych bezpośrednio przy ścianie oraz młotek gumowy.

Popularny system Click umożliwia bardzo szybki montaż podłogi, bez konieczności dociskania łączonych desek.

Na rynku dostępne są podłogi pływające fazowane lub bez faz (zapewniające praktycznie całkowicie gładką powierzchnię w miejscu łączonych desek).

Podłogi pływającej w praktyce się nie cyklinuje. Wynika to z faktu, że podczas cyklinowania podłoga może się przemieszczać, co istotnie wpływa na grubość i jakość szlifowania. Nie koniecznie jest to jednak aż tak duża wada podłóg pływających. Koszt cyklinowania podłogi klejonej z jej ponownym lakierowaniem to ok 70-120zł/m2, czyli tyle samo co przeciętny koszt standardowych podłóg pływających. Podłogę taką łatwo można zdemontować i ułożyć nową, co pozwoli nam jednocześnie na duże zmiany w wystroju całego wnętrza.

Podłoga pływająca i klejona w różny sposób zachowują się pod wpływem obciążenia, np. podczas chodzenia. W przypadku podłogi pływającej może występować zjawisko lekkich ruchów pionowych podłogi w czasie chodzenia, co skutkować będzie odgłosami stukania czy skrzypienia. Tego typu zjawiska raczej nie wystąpią na podłodze klejonej.

Przy wykańczaniu pomieszczeń zastanawiamy się nad dylematem podłoga klejona czy pływająca. Podłoga drewniana może być wykonana zarówno jako typowa podłoga klejona lub jako nowoczesna podłoga pływająca, przy której jednak nie może być prowadzone cyklinowanie podłogi. Jednakże montaż podłogi pływającej jest znacznie łatwiejszy co przekłada się na istotne zalety podłogi pływającej. Cena podłogi jest uzależniona od rodzaju drewna, jednak podłogę klejoną cechuje lepsza akustyka podłogi.Aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko stukania w czasie chodzenia po podłodze pływającej warto wcześniej zadbać o dokładne wyrównanie posadzki betonowej i zakup dobrej jakości podkładów (np. podkłady ekologiczne lub z korka).

W kwestii montażu podłogi pływającej na ogrzewaniu podłogowym część producentów podaje, że można stosować takie rozwiązania. Praktyka jednak pokazuje, że jakikolwiek montaż elementów drewnianych na powierzchniach podlegających bezpośredniemu ogrzewaniu należy prowadzić ze szczególną ostrożnością, gdyż każde drewno w mniejszym lub większym stopniu pracuje na skutek ogrzewania/ochładzania.

Podłogi pływające dostępne są praktycznie wyłącznie jako podłogi wielowarstwowe (popularne są tu tzw. deski trójwarstwowe). Jako deskę pełną w systemie pływającym można zakupić jedynie podłogę bambusową.

Przy wyborze podłogi pływającej warto wybrać jak największą jej grubość, co bezpośrednio przełoży się na ciężar podłogi, a tym samym na zwiększenie komfortu jej użytkowania podczas chodzenia (cięższe deski wydają mniej odgłosów w czasie poruszania się po podłodze).

 

Podłoga drewniana klejona

 

Istotną wadą podłogi klejonej jest jej wysoki koszt i duża pracochłonność podczas montażu. Średni koszt ułożenia podłogi klejonej wynosi 50-100zł/m2, w zależności od rodzaju podłogi, jej skomplikowania oraz stosowanych klejów.

Należy również pamiętać, że część z klejów podłogowych ma bardzo krótki czas wiązania, co oznacza, że podłogę należy układać jak najszybciej.

Podczas montażu należy także zaopatrzyć się w specjalne taśmy umożliwiające odpowiednie ściśnięcie desek, aby nie rozeszły się przed ostatecznym związaniem kleju.

W przypadku podłóg klejonych mamy pełny wybór rodzaju desek pełnych, bez ograniczenia się wyłącznie do drewna bambusowego, co dla wielu osób jest istotną zaletą.

W czasie użytkowania podłoga klejona nie będzie wydawać odgłosów stukania czy skrzypienia jak w przypadku podłogi pływającej. Jest to duża zaleta szczególnie w pomieszczeniach wizytowych, jak salon, gabinet itp. Podłoga taka będzie również bardziej trwała i jednocześnie możliwe jest jej cyklinowanie z ponownym lakierowaniem.

Przy wyborze odpowiedniego kleju, podłogę taką można zastosować również w przypadku ogrzewania podłogowego. Istotne jest jednak, aby zakupić klej dedykowany do tego typu ogrzewania, który zapewni możliwość przejęcia pracy drewna, bez jego uszkodzenia na skutek zmian temperatury podłoża.

 

Podłoga klejona czy pływająca - jakie rozwiązanie wybrać?

 

Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w pracach wykończeniowych i jednocześnie planujemy samodzielnie układać podłogi drewniane, lepiej wybrać system pływający. Należy jednak liczyć się z pewnymi niedogodnościami, jak np. odgłosy w czasie chodzenia, szczególnie w miejscach występowania nierówności podłoża.

W pomieszczeniach szczególnie intensywnie użytkowanych jak salony, gabinety itp. warto zastanowić się nad wyborem podłogi klejonej. Jej całkowity koszt jest istotnie większy, jednakże zapewni nam najwyższy komfort i trwałość na wiele lat.

W przypadku podłóg pływających należy uważać na sposób rozmieszczenia mebli, szczególnie ciężkich (np. stare antyczne szafy itp.). Jeśli pomieszczenia ma długość ponad 6m, to nie należy zbyt mocno obciążać podłogi pływającej na jej końcach, gdyż może do szybko doprowadzić do przerwania połączeń w środkowym odcinku (zjawisko lekkiego podniesienia się podłogi). Tego typu problemy nie występują w przypadku podłóg klejonych.

Jeśli decydujemy się na montaż podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym, zaleca się raczej wybór podłogi klejonej, z jednoczesnym odpowiednim doborem kleju, dedykowanego właśnie dla ogrzewania podłogowego.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.