Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Wybieramy klej do parkietu

Źródło: ShutterStock
Klej do podłogi drewnianej ma bardzo ważny wpływ na trwałość parkietu i możliwość skutecznego cyklinowania podłogi w przyszłości. Omawiamy najważniejsze rodzaje klejów przeznaczonych do podłóg drewnianych i doradzamy, kiedy dany rodzaj warto stosować.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na podłogę w systemach bezklejowych na przykład z desek trójwarstwowych lub desek pełnych. Podłoga ta ma wiele zalet, do których warto zaliczyć szybki i łatwy montaż oraz stosunkowo niską cenę. Nadal jednak jest wielu zwolenników parkietu klejonego. Deski takie najczęściej kupuje się jako surowe drewno, które po przyklejeniu należy scyklinować i wykończyć lakierem lub olejem.

W takich wypadku musimy dobrze dobrać rodzaj kleju zarówno do drewna jak i podłoża. Omawiamy najczęściej stosowane rodzaje klejów czyli kleje rozpuszczalnikowe, dyspersyjne i poliuretanowe.

Kleje rozpuszczalnikowe

Jest to najstarszy z rodzajów klejów używanych przy montażu podłóg drewnianych. Ma on dobre parametry techniczne lecz ze względu na dużą zawartość rozpuszczalników organicznych jest w pewnym stopniu niebezpieczny dla zdrowia i środowiska. Z tych względów w ostatnich latach coraz częściej jest wypierany przez nowe kleje dyspersyjne i poliuretanowe.

Kleje dyspersyjne

W klejach dyspersyjnych rolę rozpuszczalnika pełni woda. Kleje te są jednoskładnikowe co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Kleje dyspersyjne należą do jednych z tańszych materiałów i nie wydzielają wielu związków szkodliwych dla zdrowia i środowiska jak kleje rozpuszczalnikowe.

Nie nadają się jednak do każdego drewna. Klejów dyspersyjnych nie zalecamy w przypadku montażu podłogi z drewna bukowego czy innych gatunków charakteryzujących się dużym współczynnikiem pęcznienia.

Kleje dyspersyjne nadają się raczej do małych elementów drewnianych jak mozaiki czy deski o długościach nie większych niż 40-50cm. Do większych elementów zalecamy stosowanie klejów poliuretanowych.

Klejów dyspersyjnych nie należy także stosować w pomieszczeniach gdzie występuje ogrzewanie podłogowe.

Kleje poliuretanowe

Są to obecnie najczęściej wybierane kleje do parkietów, szczególnie do długich elementów ponad 50cm oraz w przypadku ogrzewania podłogowego. Mogą być stosowane zarówno przy montażu desek pełnych jak i różnego rodzaju desek warstwowych.

Kleje poliuretanowe dzielą się na jedno i dwuskładnikowe. W wersji jednoskładnikowej charakteryzują się dużą elastycznością. Z tego względu warto je stosować w pomieszczeniach, gdzie podłoga będzie intensywnie pracować np. w salonach, biurach, korytarzach itp. Należy jednak uważać, aby w takich miejscach obowiązkowo zakupić deski z wyprofilowanym połączeniem na pióro i wpust aby nie dochodziło do rozchodzenia się poszczególnych desek i powstawania mikroszczelin.

Kleje dwuskładnikowe są bardziej uniwersalne i można je stosować praktycznie do wszystkich rodzajów podłóg drewnianych. Charakteryzują się również bardzo dobrą przyczepnością do powierzchni lakierowanych więc są dobrym wyborem dla desek egzotycznych, np. bambusowych, które w wielu przypadkach sprzedawane są jako obustronnie lakierowane. Wymagają jednak dokładnego wymieszania z utwardzaczem w ściśle określonych proporcjach.

Niestety kleje dwuskładnikowe mają dość krótki czas, w którym można je stosować po zmieszaniu z utwardzaczem. Wymaga to sprawnego montażu podłogi i częstego przygotowywania mieszaniny kleju. Ponad to po utwardzeniu praktycznie możliwe jest ich bezpieczne usunięcie z powierzchni drewna i konieczne może być miejscowe cyklinowanie. Z tego względu pamiętajmy, aby używając klejów poliuretanowych dwuskładnikowych obowiązkowo zaopatrzyć się w lekko wilgotną ścierkę lub najlepiej specjalne nawilżane ściereczki do szybkiego usuwania pozostałości kleju z parkietu.

Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne kleje poliuretanowe modyfikowane silanem. Łączą one w sobie uniwersalność i dużą wytrzymałość klejów dwuskładnikowych z największą zaletą klejów jednoskładnikowych – czyli brakiem konieczności dozowania i mieszania z utwardzaczem.

Kolejną bardzo istotną zaletą jest długi czas otwarty kleju, gdyż zaczyna on wiązać dopiero po ok. 40 minutach co daje dużo czasu na montaż parkietu. Znacznie łatwiej oczyścić podłogę lakierowaną czy olejowaną z resztek kleju modyfikowanego silanem niż z tradycyjnych klejów jedno czy dwuskładnikowych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.