Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Malowanie farbą lateksową czy akrylową?

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
6 września 2014
Źródło: ShutterStock
Malowanie ścian nie powinno ograniczać się wyłącznie do wyboru kolorystyki i zakupu najtańszych dostępnych na rynku farb. Rozwiązanie takie w krótki czasie może skończyć się ponownym remontem. Wiele osób staje przed dylematem wyboru farb lateksowych lub akrylowych.

Wybierając farby do poszczególnych pomieszczeń powinniśmy przede wszystkim przeanalizować warunki mikroklimatu jakie w danych miejscu występują. Dotyczy to w szczególności zawilgocenia oraz stopnia nasłonecznienia powierzchni ścian.

Inne farby bowiem zalecane są do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, jak łazienki, pralnie, suszarnie, a inne z kolei na ściany bezpośrednio narażone na dużą intensywność promieni słonecznych.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb. Najbardziej popularne są jednak farby akrylowe oraz lateksowe. Po za ceną, różnią się istotnie składem i trwałością.

Czym różni się farba lateksowa od akrylowej?

Wbrew swojej nazwie, farby lateksowe wcale nie zawierają lateksu czy gumy. W porównaniu do farb akrylowych różnią się natomiast zawartością emulsji żywicznych. Zwiększona zawartość żywicy w farbach lateksowych sprawia, że mogą one mieć gładką powierzchnię i bardzo łatwo się nakładać.

Przy wyborze dobrej jakości farb lateksowych możliwe jest nawet malowanie jednokrotne, jednakże aby zapewnić możliwie najdłuższą trwałość ścianie, zaleca się nawet farbami lateksowymi, malowanie dwukrotne.

Zaletą farb lateksowych jest ich znacznie szybsze wysychanie w porównaniu do emulsji akrylowych. W praktyce umożliwia to szybsze zakończenie prac malarskich, gdyż drugą, ostatnią warstwę farby można nanosić po ok. 4-5h od nałożenia pierwszej powłoki lateksowej.

Gdzie warto stosować farby lateksowe, a gdzie akrylowe?

Farby lateksowe są znacznie bardziej odporne na szorowanie i działanie wody w stosunku do farb akrylowych. Z tego względu szczególnie do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci czy miejsc o zwiększonym ryzyku zabrudzenia ścian zaleca się stosowanie farb lateksowych.

Nie oznacza to jednak, że farby akrylowe są całkowicie nie odporne na szorowanie. Emulsje akrylowe nadają ścianie delikatny połysk i również można je zmywać, jednakże nie tak intensywnie i często jak farby lateksowe.

Farby lateksowe są znacznie bardziej odporne na przebarwienia związane z częstym narażeniem na działanie promieni słonecznych. Z tego względu w pomieszczeniach o dużej liczbie okien, np. w salonach, zaleca się malowanie emulsjami lateksowymi. Ściana taka będzie w stanie zachować oryginalny kolor nawet do 7 lat. W przypadku tradycyjnych farb akrylowych czas ten często nie przekracza 3 lat.Szczególnie ważne jest to, jeśli ma to być farba odporna na wilgoć, czyli farba do łazienki oraz specjalna farba do kuchni. W salonie i sypialni istotne jest, aby była to farba zmywalna, która często opisywana jest jako farba do pokoju. Na rynku mamy różne rodzaje farb i warto rozpoznać ile kosztują farby lateksowe. Malowanie farbami lateksowymi nie różni się od malowania farbami akrylowymi. Malowanie ścian jak również malowanie sufitów wymaga doboru odpowiednich materiałów, czyli należy wybrać farby akrylowe lub farby lateksowe. Wiele osób zastanawia się jaka farba do ścian będzie najlepsza, czy będzie to farba lateksowa czy akrylowa.

Z kolei do pokoi o stosunkowo niedużej liczbie okien, lub posiadających okna nie zwrócone bezpośrednio na duże połacie ściany (np. skierowane na drzwi) można z powodzeniem stosować farby akrylowe, co pozwoli zmniejszyć koszty wykończenia wnętrz. Z tego też względu nie ma konieczności stosowania farb lateksowych na sufity (za wyjątkiem kuchni, łazienki itp.).

W pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka należy stosować specjalne farby lateksowe dedykowane do tego typu pomieszczeń. Posiadają one właściwości dodatkowo wzmacniające powłokę malarską przed działaniem wody i pary wodnej.

Decydując się na wybór rodzaju farb należy mieć na uwadze fakt, że farby lateksowe są często kilkakrotnie droższe od emulsji akrylowych. Koszty związane z robocizną przy malowaniu ścian emulsją akrylową i lateksową są identyczne, podobnie jak narzędzia malarskie (pędzle, wałki itp.).

W praktyce jednak, może się okazać, że większe koszty jednorazowe zakupu farb zaprocentują dłuższym odstępem czasu do kolejnego remontu.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.