Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Płyta gipsowo-kartonowa do wykonania łuków

Źródło: ShutterStock
Wykonując zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych często napotykamy na problem wykonania łuków, np. przy nowoczesnych sufitach podwieszanych. Łuki można robić stosując specjalne płyty gipsowe gięte lub poprzez odpowiednie nacinanie i przygotowanie płyty tradycyjnej.

 

 

Wyginanie płyt gipsowych pozwala stworzyć bardzo efektowne zabudowy. Dotyczy to zarówno łukowych powierzchni ścian jak i podwieszanych sufitów.

Oba rozwiązania gięcia płyt mają swoje zalety i wady. Istotną zaletą specjalnych płyt giętych jest ich łatwy montaż i szybkie, precyzyjne przygotowanie odpowiedniego promienia łuku. Niestety płyty takie są dużo droższe od tradycyjnych.

Łuki można wykonywać również ze standardowych płyt. Rozwiązanie to jest zalecane szczególnie przy małym zakresie prac, np. przy wykonywaniu typowych sufitów podwieszanych o stałej wysokości, w których ze względów estetycznych chcemy wykonać łuki. Wykorzystanie do tego celu płyty tradycyjnej będzie znacznie tańsze, lecz wymaga poświęcenia więcej czasu na jej odpowiednie przygotowanie.

 

 

Na rynku dostępne są płyty gipsowo-kartonowe do gięcia na sucho i na mokro. Wybór technologii gięcia zależy od docelowego promienia. Większość sprzedawanych płyt giętych umożliwia wykonanie promienia łuku od ok. R=12-280cm.

Płyty takie są nacinane fabrycznie w głąb w odstępach od 1 do 3cm. Kupując płytę należy zwrócić uwagę na rozstaw nacięć, gdyż przekłada się to bezpośrednio na minimalny promień, jaki można uzyskać tego typu płytą giętą.

Gotowe płyty gięte doskonale sprawdzą się jako element obudowujący okrągłe słupy. Można zakupić płyty, które pozwolą na obudowanie słupów o średnicy 20-30cm.

Istotną zaletą gotowych płyt giętych jest możliwość łatwego wykonania tzw. „fali”, czyli wyginania płyty raz w jedną, raz w drugą stronę. Rozwiązanie takie jest często stosowane przy zabudowach sufitowych w salonach czy kuchniach.

Płyty gięte można zakupić w wersji standardowej (GKB) lub jako płyty o zwiększonej odporności na działanie wilgoci (GKBI) oraz jako płyty ognioochronne (GKF).

Płyty sprzedawane są o grubości 6,5mm, 9,5mm lub 12,5mm z rozstawem nacięć przeważnie od 1 do 3cm. W zależności od producenta płyty dostępne są w standardowym rozmiarze 1200x2600(3000)mm lub w innych, mniejszych elementach, dedykowanych do małych zabudów. Płyty grubości 6,5mm stosuje się do wykonania łuków o małych promieniach. W przypadku większych promienie lepiej wybrać płytę mocniejszą, grubości 12,5mm.

Cena płyt giętych może być często nawet 3-4 razy wyższa od płyty tradycyjnej o takich samych wymiarach.Otóż gięcie płyt gipsowych nie wymaga specjalistycznego sprzętu, dostępne są co prawda specjalne płyty gięte, jednakże można to zrobić poprzez nacinanie płyty gipsowej, co pozwoli wykonać łuk z płyty gipsowo-kartonowej. Może być oczywiście również użyta odpowiednia gotowa płyta gipsowa gięta.

 

 

Jeżeli chcemy wykonać łuki na małych powierzchniach, np. w domowym suficie podwieszanym, bez problemy możemy to wykonać zwykłą płytą gipsowo-kartonową.

W pierwszej kolejności powinniśmy dociąć z całej płyty pasek o odpowiedniej wysokości. W zabudowie sufitowej przeważnie jest to 10-15cm.

Na tak przyciętym pasku płyty zaznaczamy rozstaw nacięć. Wykonuje je się przeważnie w rozstawie 2-4cm. Przy bardzo małych promieniach łuków można wykonywać nacięcia co 1cm, jednakże należy to robić z dużą ostrożnością, aby nie uszkodzić płyty. Tak częste nacięcia będą również sprawiać więcej problemów podczas montażu płyty do stelaża.

Płytę nacinamy nożykiem, z wykorzystaniem kątownika (najlepiej stalowego). Istotne jest aby cięcia przebiegały w prostych, równoległych do siebie liniach. Nacięcia robimy mniej więcej na 2/3 grubości płyty. Im głębsze nacięcie tym łatwiejsze będzie wyprofilowanie łuku i przełamanie płyty, jednakże należy uważać, aby nie przeciąć i nie uszkodzić kartonu z drugiej strony płyty.

Kolejnym krokiem jest delikatne przełamywanie gipsu w wykonanych nacięciach. Należy tutaj uważać, aby nie doprowadzić do rozerwania paska płyty.

W ten sposób uzyskujemy gotowy element do zamocowania na profilach.

 

W przypadku zabudowy w formie tzw. fali, płytę można również nacinać odpowiednio na pewnych odcinkach z jednej strony, a następnie na odcinku z drugiej strony płyty. Pozwoli to na jej wyginanie w tzw. falę.

Wykończenie wnętrz wymaga często wykonania zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Zwykła sucha zabudowa możliwa jest jeśli mamy tradycyjny płyty gipsowo-kartonowe, jednakże jak zrobić łuki w suficie podwieszanym, czyli co zrobić, żeby gięcie płyt gipsowo-kartonowych było możliwe. Otóż gięcie płyt gipsowych nie wymaga specjalistycznego sprzętu, dostępne są co prawda specjalne płyty gięte, jednakże można to zrobić poprzez nacinanie płyty gipsowej, co pozwoli wykonać łuk z płyty gipsowo-kartonowej. Może być oczywiście również użyta odpowiednia gotowa płyta gipsowa gięta.

 

 

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

 

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.