Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
25 listopada 2023
Źródło: Pixabay
Relaksujące kąpiele, ciepły blask świec, subtelna muzyka i kieliszek dobrego wina to marzenia wielu z nas, zwłaszcza po długim dniu pracy. Niestety, rzeczywistość często odbiega od naszych wyobrażeń, zwłaszcza jeśli mówimy o łazienkach w blokach mieszkalnych.

Przestrzenie te bywają małe, z ograniczoną ilością światła, nie zawsze funkcjonalnie zaaranżowane. W poniższym tekście podzielimy się pomysłami, które pomogą Ci uczynić z małej blokowej łazienki miejsce pełne uroku i komfortu.

Eksperymentuj z kolorami

Zacznijmy od aspektu wizualnego. Nie jesteśmy w stanie zwiększyć metrażu łazienki, ale możemy zastosować kilka trików, aby sprawić, że będzie wydawać się przestronniejsza. Jeśli marzysz o kafelkach, postaw na jasne odcienie o dużym formacie i dostosuj fugi do koloru płytek. Unikając wyraźnych granic między kafelkami, stworzysz efekt jednolitej przestrzeni, co optycznie powiększy łazienkę. Intensywne kolory można wprowadzić na podłodze lub za pomocą dekoracyjnych akcentów. Aby sprawić, że łazienka wyda się wyższa, namaluj na ścianach jasne, pionowe pasy.

Funkcjonalna kabina prysznicowa

W małych łazienkach trudno znaleźć miejsce na dużą wannę. Lepszym rozwiązaniem jest wybór praktycznej kabiny prysznicowej. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, zrezygnuj z brodzika i umieść odpływ w podłodze. Szklane kabiny z przezroczystymi drzwiami lub składanymi drzwiami w harmonijkę dodają lekkości i przestrzenności. W przypadku bardzo małych łazienek warto zastanowić się nad kabiną narożną. Najmniejsze modele mają wymiary około 70x70 cm. Nawet taka kabina może być wyposażona w funkcje takie jak hydromasaż, oświetlenie LED czy radio.

Armatura łazienkowa

W małej łazience sprawdzi się umywalka nadblatowa, którą można umieścić na niewielkiej szafce lub stoliku. Taki mebel może pełnić funkcję praktycznego schowka na kosmetyki lub ręczniki. Upewnij się, że szerokość umywalki wynosi co najmniej 45 cm, aby była wygodna w użyciu. Jeśli wybierasz umywalkę o okrągłym kształcie, dostosuj do niej niewielką baterię, by uniknąć wystającego kranu.

To, co można zawiesić, zawieś!

W małych łazienkach często brakuje miejsca na wolno stojące meble. Dlatego warto zainwestować w wąskie, wiszące półki lub szafki z lustrzanymi frontami. To doskonałe miejsce do przechowywania najważniejszych kosmetyków i akcesoriów łazienkowych. Ciekawym rozwiązaniem jest także wąska, wysoka półka schodkowa, która pełni funkcję zarówno praktycznego schowka, jak i ozdobnego elementu wystroju. Wiszące organizerki w różnych wariantach mogą również okazać się przydatne do utrzymania porządku w łazience.

Światło - Twój sojusznik

Zwróć uwagę na oświetlenie. Halogeny o regulowanej intensywności światła oraz nowoczesne oświetlenie LED mogą znacząco wpłynąć na optyczne powiększenie przestrzeni. Listwy LED mogą podświetlić różne elementy łazienki, takie jak krawędzie mebli, sufit podwieszany, wnęki i zakamarki. Kilka źródeł światła pozwoli stworzyć magiczną atmosferę, sprawiając, że łazienka wyda się większa. Oświetlenie to także istotny element relaksacyjnego nastroju.

Magia luster

Lustra są nieocenionymi sprzymierzeńcami w małych przestrzeniach. Optycznie powiększają pomieszczenie, nadają lekkości i rozjaśniają je. W małej łazience warto pomyśleć o dużym lustrze bez ramy, które może zajmować całą szerokość ściany lub nawet więcej, tworząc wrażenie przestrzeni. Możesz również zainstalować kran wychodzący bezpośrednio z lustra. Jedynym małym minusem takiego rozwiązania jest konieczność częstszego czyszczenia, aby pozbyć się plam po mydle.

 

Twoja niewielka łazienka w bloku może być uroczo urządzonym miejscem, które zaprasza do relaksu i odprężenia. Pamiętaj, że równowaga między funkcjonalnością a estetyką jest kluczem do sukcesu w aranżacji takiej przestrzeni. Dzięki tym pomysłom każda kąpiel stanie się wyjątkowym doświadczeniem, a twoja łazienka stanie się prawdziwą oazą komfortu.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska)

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.