Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Czym impregnować drewniane meble ogrodowe i tarasy?

Źródło: ShutterStock
Drewno ogrodowe – meble, ogrodzenia, tarasy, domki narzędziowe narażone jest na ciągłe działanie czynników atmosferycznych, a szczególnie na wilgoć i promieniowanie słoneczne. Aby drewno zachowało ładny wygląd warto je co kilka lat impregnować. Omawiamy popularne środki do ochrony drewna ogrodowego.

Drewno pozbawione dobrej ochrony z czasem stanie się brzydkie i zacznie się niszczyć. Surowe drewno stosowane do produkcji mebli ogrodowych, paneli ogrodzeniowych, domków narzędziowych czy podłóg tarasów trzeba zatem odpowiednio zaimpregnować.

W zależności od tego w jaki sposób drewno ma się prezentować należy zastosować właściwy preparat. Najczęściej są to różnego rodzaju impregnaty do drewna, oleje czy lakierobejce. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie środki do ochrony drewna można stosować na zewnątrz budynku.

 

Impregnaty i oleje do drewna ogrodowego

 

Tradycyjne impregnaty do drewna ogrodowego wnikają dość głęboko w strukturę drewna przez co zapewniają dobrą ochronę przez wilgocią i czynnikami mikrobiologicznymi. Drewno jest dobrym środowiskiem dla rozwoju grzybów i innych organizmów dlatego warto dobierać tylko takie preparaty, które zapewnią ochronę nie tylko powierzchniową ale i ochronę struktury wewnętrznej drewna.

Impregnaty chronią drewno przed wnikaniem dużej ilości wilgoci oraz zmniejszają zjawisko blaknięcia na skutek działania promieni słonecznych. Należy jednak pamiętać, że żadne środki, czy to impregnaty, oleje czy lakierobejce nie gwarantują bezterminowej ochrony.

Na rynku można spotkać również impregnaty przeciwogniowe, których zadaniem jest nie tylko ochrona drewna przed wilgocią i słońcem lecz również zwiększenie odporności na działanie ognia i wysokich temperatur. Nie oznacza to, że drewno pokryte takim impregnatem będzie całkowicie ognioodporne. Będzie jednak dłużej opierało się działaniu ognia niż impregnaty czy oleje tradycyjne.

Impregnaty dobrze sprawdzą się głównie w przypadku drewna miękkiego jak sosna czy świerk, które najczęściej są stosowane do produkcji mebli ogrodowych i paneli ogrodzeniowych.

Alternatywą dla impregnatów są oleje do drewna. Działają podobnie jak impregnaty wnikając w wewnętrzną strukturę drewna. Nadają się zarówno do drewna miękkiego jak i do twardszych gatunków (np. dąb, buk, jesion). Oleje dają nieco lepszą wytrzymałość drewna na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, pęknięcia itp. niż tradycyjne impregnaty. Olej jest dużo bardziej odporny na zarysowanie dlatego zalecamy stosowanie go głównie na podłogach tarasów czyli tam, gdzie często chodzi się w butach z drobinkami piasku i kamieni. Do ochrony ogrodzeń, domków narzędziowych itp. można stosować tańsze impregnaty.

 

Lakiery vs lakierobejce

 

Lakiery są popularnym środkiem do ochrony podłóg drewnianych wewnątrz budynku. Nie należy ich stosować na powierzchniach zewnętrznych, narażonych na duże zawilgocenie (szczególnie w okresie zimowym) i ciągłe działanie promieni słonecznych.

Lakiery tworzą jedynie powierzchniową powłokę ochronną i nie wnikają w strukturę drewna. Nie chronią zatem tak dobrze przed rozwojem mikroorganizmów jak impregnaty czy oleje.

Kolejnym problemem jest częste pękanie powłoki lakierowanej na skutek działania czynników atmosferycznych jak również niekontrolowane odbarwianie się powierzchni. Woda bez problemu może wnikać w najdrobniejsze pęknięcia lakieru co szybko doprowadzi do zniszczenia drewna od wewnątrz. W okresach zimowych woda znajdująca się w mikropęknięciach zwiększa swoją objętość (podczas zamarzania) i doprowadza do rozsadzania szczelin i dalszego pękania i odpadania powłoki lakieru.

Na rynku dostępne są lakiery dedykowane do drewna narażonego na działanie wilgoci i promieni słonecznych lecz jest to dość drogie rozwiązanie. W przypadku drewna ogrodowego lepiej jest użyć lakierobejcy lub emalii.

Lakierobejce również tworzą powierzchniową warstwę ochronną lecz są dużo bardziej odporne na wilgoć, słońce i agresywne czynniki biologiczne. Dla wielu osób zaletą lakierobejcy jest możliwość zabarwienia drewna (przeważnie na odcienie zieleni, niebieskiego, brązu itp.) z jednoczesnym pozostawieniem widocznych słojów – lakierobejca tworzy powłokę częściowo przeźroczystą (tzw. powłokę transparentną).

 

Kolorowe emalie do drewna ogrodowego

 

Emalie podobnie jak lakierobejne tworzą powierzchniową warstwę ochronną lecz w przeciwieństwie do bejcy pozwalają pomalować drewno na dokładnie wybrany kolor bez uwidaczniania naturalnych słojów.

Emalie są mało odporne na zarysowania i szorowanie dlatego nie powinny być stosowane na podłogach tarasowych, stołach itp. Są jednak bardzo dobrym środkiem do impregnacji paneli ogrodzeniowych czy małych domków drewnianych (narzędziowych, dziecięcych itp.). Na rynku jest bardzo szeroki wybór kolorystyki emalii do drewna ogrodowego co pozwala dostosować kolor drewna do elewacji budynku czy innych obiektów znajdujących się na działce.

 

Czym impregnować drewno ogrodowe?

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego co chcemy osiągnąć w czasie impregnacji drewna ogrodowego.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu naturalnej kolorystyki drewna to warto zakupić impregnaty lub oleje. Dają one najlepszą ochronę gdyż wnikają w wewnętrzną strukturę drewna.

Lakierobejce pozwalają zabarwić drewno pozostawiając jednocześnie widoczny układ naturalnych słojów co jest dużą zaletą dla wielu osób ceniących sobie naturalność drewna. Nie wolno jednak stosować tradycyjnych lakierów, które przeznaczone są głównie do pomieszczeń wewnątrz domu.

Emalie do drewna ogrodowego pozwalają pomalować je na jednolite kolory, w tym również kolory pastelowe co daje szerokie możliwości aranżacji otoczenia domu. Są jednak mało odporne na zarysowanie i ścieranie dlatego nie powinny być stosowane na podłogach i meblach, które są często użytkowane. Emalie są natomiast bardzo dobrą alternatywą dla malowania różnego rodzaju domków dla dzieci, konstrukcji huśtawek itp.

Bejca do drewna to często stosowany środek do jego ochrony. Doradzamy czym malować drewno i czym impregnować drewno ogrodowe. Jaka bejca do drewna będzie najlepsza i sprawi, że ochrona drewna ogrodowego będzie skuteczna. Impregnowanie mebli ogrodowych wymaga doboru właściwego środka. Dlaczego lakierowanie tarasu zewnętrznego to zły pomysł? Lepsza jest lakierobejca do drewna. Kiedy dobra będzie emalia do drewna i jaki wybrać olej do drewna ogrodowego? Omawiamy czym chronić drewno w ogrodzie.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.