Na rynku dostępnych jest wiele różnych atrakcji ogrodowych od pojedynczych zabawek, stolików itp. do rozbudowanych placów zabaw, domków dziecięcych itp. Przyjrzyjmy się nieco bliżej różnych rodzajom konstrukcji ogrodowych.
Zabawki ogrodowe wykonane z plastiku są stosunkowo niedrogie w porównaniu do konstrukcji drewnianych. Ich zaleta jest łatwy montaż i ciekawa kolorystyka (najczęściej wielobarwne elementy). Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach małe zjeżdżalnie ogrodowe oraz domki dziecięce.
Z zabawkami takimi związany jest jednak pewien drobny problem. Są one co prawda odporne na działanie czynników atmosferycznych takich jak ścieg, deszcz czy promienie słoneczne, lecz jednocześnie są wrażliwe na działanie silnych wiatrów. Elementy plastikowe są często niedużych rozmiarów i nie popękają na wietrze lecz ich połączenia są najczęściej słabe i to właśnie one ulegają uszkodzeniom. Dobrym przykładem są tutaj małe domki dziecięce, składające się z czterech ścianek i dachu. Wszystkie elementy skręcane są za pomocą specjalnych śrub plastikowych. Po kilku silniejszych wiatrach elementy mogą się odkształcać i często domki takie już po jednym sezonie są mocno uszkodzone, powyginane itp.
Z tego względu zalecamy, aby tego typu konstrukcje pozostawiać na ogrodzie tylko w okresie ich użytkowania, czyli najczęściej latem. Na zimę warto je porozkładać i złożyć w suchym miejscu (np. na strychu, w piwnicy itp.).
Na uwagę zasługują również plastikowe piaskownice, które często mają atrakcyjny dla dzieci kształt i dodatkową górną pokrywę. Pozwala to zamykać piaskownicę na noc lub na chociażby na czas mocniejszych opadów deszczu oraz w okresie zimowym.
Zabawki plastikowe to wydatek rzędu od 100-200zł (piaskownice, małe zjeżdżalnie) do nawet 800-1000zł za małe i średnie domki dziecięce.
Alternatywą dla zabawek plastikowych są rozbudowane place zabaw wykonane z elementów drewnianych. Ich zaletą jest duża trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Place takie montuje się często na bloczkach betonowych i są one na tyle mocnymi konstrukcjami, że nie ulegną uszkodzeniu i odkształceniu na skutek silniejszych wiatrów czy pod ciężarem śniegu.
Dodatkową zaletą drewna jest możliwość zmiany z czasem kolorystyki placu zabaw lub po prostu odnowienie drewna poprzez jego zeszlifowanie i ponowne pomalowanie.
Ponad to place drewniane łatwo można rozbudowywać o dodatkowe elementy jak huśtawki, siatki do wspinaczki, zjeżdżalnie itp.
Niestety ich wadą jest wysoka cena. Za średniej wielkości dobry jakościowo plac drewniany musimy zapłacić co najmniej 1500-3000zł. Jest to więc kilka razy większa inwestycja niż zabawki i place plastikowe.
Piaskownicę drewnianą z zamykaniem chroniącym piasek przed deszczem zakupimy za ok. 250-400zł.
Jeśli zdecydujemy się na drewniany plac zabaw czy piaskownicę to zalecamy dokładne sprawdzenie jakości wykończenia drewna oraz zwrócenie uwagi na wszystkie połączenia. Bezpieczny plac zabaw nie powinien mieć ostrych łączników czy wystających wkrętów i powinien charakteryzować się gładką powierzchnią drewna. Co 3-4 lata powinniśmy impregnować drewno specjalnymi preparatami chroniącymi je przed czynnikami środowiskowymi i mikrobiologicznymi.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl