Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Jak wybrać funkcjonalne zadaszenie tarasu?

Zadaszenie tarasu ma wiele zalet ale i niestety wad. Markiza tarasowa (markiza zwijana) to kompromisowe rozwiązanie. Aby taras umożliwiał komfortowy wypoczynek warto rozważyć dach nad tarasem, czyli tzw. taras zadaszony. To jakie zadaszenie tarasu wybrać zależy m.in. od architektury budynku. Zatem jakie zadaszenie nad tarasem jest najlepsze? Omawiamy jak zrobić zadaszenie tarasu aby było ono skuteczne i wygodne. Ciekawe rozwiązanie to zadaszenie ze szkła hartowanego. Zadaszenie szklane jest niestety drogim rozwiązaniem. Alternatywa to zadaszenie z dachówki lub poliwęglanu. Zadaszenie drewniane jest najczęściej stosowane w polskich domach. Konstrukcja zadaszenia tarasu może być również wykonana ze stali czy aluminium.
Źródło: Town of Indian Furniture
Zadaszenie tarasu umożliwia przebywanie na świeżym powietrzu nawet przy gorszej pogodzie, w czasie niewielkich opadów deszcz czy też w upalne letnie dni, gdy słońce świeci prosto na taras. Omawiamy popularne konstrukcje zadaszeń tarasowych stosowanych w domach jednorodzinnych i szeregowych.

Zadaszenie tarasu ma swoje plusy i minusy. Umożliwia co prawda bardziej komfortowe korzystanie z samego tarasu, lecz jednocześnie pogarsza warunki nasłonecznienia pomieszczenia – najczęściej salonu, z którego wyjście prowadzi na taras.

Decydując się na zadaszenie tarasu warto przeanalizować, czy nie zaburzy to estetyki całego budynku i odpowiednio do jego architektury dobrać konstrukcję i materiały do wykonania zadaszenia.

 

Taras z zadaszeniem czy bez?

 

Jest to podstawowa wada zadaszenia tarasów, która uwidacznia się szybko szczególnie przy pomieszczeniach, które po za przeszkleniem tarasowym mają mało innych okien. W przypadku tarasu bez zadaszenia światło słoneczne pozwala skutecznie nagrzewać salon, zarówno w czasie wysokich temperatur letnich jak i w zimie.

Jeśli w pokoju znajdują się również inne okna, które umożliwią efektywne nagrzanie pomieszczenia to możemy rozważyć wykonanie zadaszenia tarasu. W przeciwnym wypadku odradzamy takie rozwiązanie, gdyż istotnie zmniejszy to komfort przebywania wewnątrz pomieszczenia.

Niewątpliwą zaletą zadaszenia tarasu jest możliwość przebywania na nim nawet przy lekkich opadach deszczu oraz fakt, że zadaszenie skutecznie chroni meble ogrodowe przed deszczem i śniegiem. Ma to znaczenie przy meblach narażonych na działanie wilgoci w sytuacji, gdy nie mamy możliwości ich schowania na okres zimowy do wnętrza domu lub budynku gospodarczego, garażu itp.

 

Konstrukcja zadaszenia tarasu

 

Zadaszenie tarasu może być wykonane w formie konstrukcji samonośnej lub mocowanej do ściany budynku, za pomocą specjalnych stalowych kotew.

Wybór rozwiązania warto uzależnić od dopasowania zadaszenia do wyglądu bryły budynku i możliwości ewentualnego zakotwienia zadaszenia w elementach nośnych ściany zewnętrznej.

Zadaszenia tarasowe najczęściej wykonywane są z elementów drewnianych, choć na rynku znajdziemy także konstrukcje aluminiowe czy stalowe.

Zaletą drewna jest możliwość jego łatwej renowacji, zmiany kolorystyki czy wymiany pojedynczych elementów w razie ich uszkodzenia.

Najpopularniejsza jest konstrukcja drewniana, w której słupki nośne mocowane są w specjalnych uchwytach, zatopionych w płytkich fundamentach betonowych.

 

Pokrycie zadaszenia tarasu

 

Do najczęściej używanych materiałów na pokrycia zadaszeń tarasowych należy poliwęglan komorowy, płyty poliestrowe oraz gonty czy blachodachówki. Możliwe jest również wykonanie zadaszenia ze szkła czy też w formie tzw. zielonego dachu (pokrytego roślinnością).

Zaletą poliwęglanu oraz płyt poliestrowych jest ich duża odporność na wahania temperatury, lecz niestety poliwęglan jest bardzo podatny na odbarwienia na skutek ciągłego promieniowania UV. Częściowo można ten problem zmniejszyć poprzez pokrycie powłoki ochronną warstwą akrylową, ale i tak z czasem pokrycie takie ulegnie odbarwieniom.

Płyty poliestrowe, często wzmacniane dodatkowo włóknem szklanym, pozwalają na bardzo proste formowanie różnego rodzaj powierzchni giętych, co pozwala na ciekawe wkomponowanie konstrukcji zadaszenia w architekturę budynku. Użebrowana powierzchnia takich płyt pozwala na przeniesienie bardzo dużych obciążeń przy stosunkowo niewielkiej wadze całego pokrycia.

Wykonanie pokrycia z blachodachówki, dachówki ceramicznej, cementowej czy też z gontów pozwala na ujednolicenie konstrukcji zadaszenia z pokryciem dachu budynku. Należy jednak pamiętać, szczególnie przy dachówkach ceramicznych i cementowych, że pokrycie takie jest ciężkie i należy zaprojektować i wykonać odpowiednio mocną konstrukcję nośną np. z drewna.

Wadą tego typu pokryć zadaszenia tarasowego jest całkowite odcięcie dostępu światła słonecznego do pomieszczenia. Poliwęglan i płyty poliestrowe umożliwiają w ograniczonym zakresie przenikanie promieni słonecznych.

Zadaszenie tarasu ma wiele zalet ale i niestety wad. Markiza tarasowa (markiza zwijana) to kompromisowe rozwiązanie. Aby taras umożliwiał komfortowy wypoczynek warto rozważyć dach nad tarasem, czyli tzw. taras zadaszony. To jakie zadaszenie tarasu wybrać zależy m.in. od architektury budynku. Zatem jakie zadaszenie nad tarasem jest najlepsze? Omawiamy jak zrobić zadaszenie tarasu aby było ono skuteczne i wygodne.

Pokrycie w formie zielonego dachu wymaga zastosowania odpowiedniej konstrukcji, umożliwiającej rozłożenie roślinności i ewentualnego substratu. Ważna jest również dobra jakościowo i szczelna izolacja przeciwwilgociowa, aby woda znajdująca się na powierzchni dachu nie przenikała pod zadaszenie. Dach taki wymaga również zapewnienia stałego dostępu do niego w celu pielęgnacji roślinności, przez co może być stosowany tylko w niektórych budynkach. Tego typu zadaszenie tarasu warto planować już na etapie projektu domu.

Zadaszenia szklane są trwałe i odporne na działania czynników atmosferycznych. Nie chronią jednak przed silnymi promieniami słonecznymi, co może być pewnym utrudnieniem w czasie korzystania z tarasu w okresie letnim. Jednym z rozwiązań tego problemu jest zakup specjalnych szyb odbijających promienie słoneczne, lecz niestety rozwiązania takie są dość drogie i mało opłacalne przy większych powierzchniach zadaszenia.

Zadaszenie tarasowe z rozwijaną markizą

Ciekawym, choć niestety dość drogim rozwiązaniem są zadaszenia tarasowe z rozwijaną markizą lub z rozsuwanymi elementami szklanymi. Zadaszenie takie łączy w sobie wiele zalet różnego rodzaju konstrukcji, eliminując jednocześnie ich wady.

Rozsuwana markiza umożliwia zapewnienie dostępu światła słonecznego do wnętrza pomieszczenia, co pozwoli na jego naturalne ogrzewanie. Jednocześnie, w miarę potrzeb, zadaszenie można rozłożyć, co uchroni nas przed deszczem czy śniegiem.

Należy jednak dobrze rozważyć wybór pokrycia w takim dachu, aby markiza była odpowiednio wytrzymała, zdolna wytrzymać napory śniegu w czasie zimy (chyba, że planujemy jej zwijanie w okresie zimowym).

Dobrym rozwiązaniem są w tym wypadku pokrycia z rozsuwanych elementów szklanych, przy czym warto wybrać szkło zapewniające ochronę przed palącym słońcem w upalne letnie dni. Niestety zadaszenie szklane to bardzo duży wydatek przez co jest to rozwiązanie stosunkowo rzadko spotykane w domach jednorodzinnych i szeregowych.

Ciekawe rozwiązanie to zadaszenie ze szkła hartowanego. Zadaszenie szklane jest niestety drogim rozwiązaniem. Alternatywa to zadaszenie z dachówki lub poliwęglanu. Zadaszenie drewniane jest najczęściej stosowane w polskich domach. Konstrukcja zadaszenia tarasu może być również wykonana ze stali czy aluminium.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(4 lipca 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Wokół domu

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.