Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak wybrać funkcjonalne zadaszenie tarasu?

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
Źródło: Town of Indian Furniture
Zadaszenie tarasu umożliwia przebywanie na świeżym powietrzu nawet przy gorszej pogodzie, w czasie niewielkich opadów deszcz czy też w upalne letnie dni, gdy słońce świeci prosto na taras. Omawiamy popularne konstrukcje zadaszeń tarasowych stosowanych w domach jednorodzinnych i szeregowych.

Zadaszenie tarasu ma swoje plusy i minusy. Umożliwia co prawda bardziej komfortowe korzystanie z samego tarasu, lecz jednocześnie pogarsza warunki nasłonecznienia pomieszczenia – najczęściej salonu, z którego wyjście prowadzi na taras.

Decydując się na zadaszenie tarasu warto przeanalizować, czy nie zaburzy to estetyki całego budynku i odpowiednio do jego architektury dobrać konstrukcję i materiały do wykonania zadaszenia.

Taras z zadaszeniem czy bez?

Jest to podstawowa wada zadaszenia tarasów, która uwidacznia się szybko szczególnie przy pomieszczeniach, które po za przeszkleniem tarasowym mają mało innych okien. W przypadku tarasu bez zadaszenia światło słoneczne pozwala skutecznie nagrzewać salon, zarówno w czasie wysokich temperatur letnich jak i w zimie.

Jeśli w pokoju znajdują się również inne okna, które umożliwią efektywne nagrzanie pomieszczenia to możemy rozważyć wykonanie zadaszenia tarasu. W przeciwnym wypadku odradzamy takie rozwiązanie, gdyż istotnie zmniejszy to komfort przebywania wewnątrz pomieszczenia.

Niewątpliwą zaletą zadaszenia tarasu jest możliwość przebywania na nim nawet przy lekkich opadach deszczu oraz fakt, że zadaszenie skutecznie chroni meble ogrodowe przed deszczem i śniegiem. Ma to znaczenie przy meblach narażonych na działanie wilgoci w sytuacji, gdy nie mamy możliwości ich schowania na okres zimowy do wnętrza domu lub budynku gospodarczego, garażu itp.

Konstrukcja zadaszenia tarasu

Zadaszenie tarasu może być wykonane w formie konstrukcji samonośnej lub mocowanej do ściany budynku, za pomocą specjalnych stalowych kotew.

Wybór rozwiązania warto uzależnić od dopasowania zadaszenia do wyglądu bryły budynku i możliwości ewentualnego zakotwienia zadaszenia w elementach nośnych ściany zewnętrznej.

Zadaszenia tarasowe najczęściej wykonywane są z elementów drewnianych, choć na rynku znajdziemy także konstrukcje aluminiowe czy stalowe.

Zaletą drewna jest możliwość jego łatwej renowacji, zmiany kolorystyki czy wymiany pojedynczych elementów w razie ich uszkodzenia.

Najpopularniejsza jest konstrukcja drewniana, w której słupki nośne mocowane są w specjalnych uchwytach, zatopionych w płytkich fundamentach betonowych.

Pokrycie zadaszenia tarasu

Do najczęściej używanych materiałów na pokrycia zadaszeń tarasowych należy poliwęglan komorowy, płyty poliestrowe oraz gonty czy blachodachówki. Możliwe jest również wykonanie zadaszenia ze szkła czy też w formie tzw. zielonego dachu (pokrytego roślinnością).

Zaletą poliwęglanu oraz płyt poliestrowych jest ich duża odporność na wahania temperatury, lecz niestety poliwęglan jest bardzo podatny na odbarwienia na skutek ciągłego promieniowania UV. Częściowo można ten problem zmniejszyć poprzez pokrycie powłoki ochronną warstwą akrylową, ale i tak z czasem pokrycie takie ulegnie odbarwieniom.

Płyty poliestrowe, często wzmacniane dodatkowo włóknem szklanym, pozwalają na bardzo proste formowanie różnego rodzaj powierzchni giętych, co pozwala na ciekawe wkomponowanie konstrukcji zadaszenia w architekturę budynku. Użebrowana powierzchnia takich płyt pozwala na przeniesienie bardzo dużych obciążeń przy stosunkowo niewielkiej wadze całego pokrycia.

Wykonanie pokrycia z blachodachówki, dachówki ceramicznej, cementowej czy też z gontów pozwala na ujednolicenie konstrukcji zadaszenia z pokryciem dachu budynku. Należy jednak pamiętać, szczególnie przy dachówkach ceramicznych i cementowych, że pokrycie takie jest ciężkie i należy zaprojektować i wykonać odpowiednio mocną konstrukcję nośną np. z drewna.

Wadą tego typu pokryć zadaszenia tarasowego jest całkowite odcięcie dostępu światła słonecznego do pomieszczenia. Poliwęglan i płyty poliestrowe umożliwiają w ograniczonym zakresie przenikanie promieni słonecznych.

Zadaszenie tarasu ma wiele zalet ale i niestety wad. Markiza tarasowa (markiza zwijana) to kompromisowe rozwiązanie. Aby taras umożliwiał komfortowy wypoczynek warto rozważyć dach nad tarasem, czyli tzw. taras zadaszony. To jakie zadaszenie tarasu wybrać zależy m.in. od architektury budynku. Zatem jakie zadaszenie nad tarasem jest najlepsze? Omawiamy jak zrobić zadaszenie tarasu aby było ono skuteczne i wygodne.

Pokrycie w formie zielonego dachu wymaga zastosowania odpowiedniej konstrukcji, umożliwiającej rozłożenie roślinności i ewentualnego substratu. Ważna jest również dobra jakościowo i szczelna izolacja przeciwwilgociowa, aby woda znajdująca się na powierzchni dachu nie przenikała pod zadaszenie. Dach taki wymaga również zapewnienia stałego dostępu do niego w celu pielęgnacji roślinności, przez co może być stosowany tylko w niektórych budynkach. Tego typu zadaszenie tarasu warto planować już na etapie projektu domu.

Zadaszenia szklane są trwałe i odporne na działania czynników atmosferycznych. Nie chronią jednak przed silnymi promieniami słonecznymi, co może być pewnym utrudnieniem w czasie korzystania z tarasu w okresie letnim. Jednym z rozwiązań tego problemu jest zakup specjalnych szyb odbijających promienie słoneczne, lecz niestety rozwiązania takie są dość drogie i mało opłacalne przy większych powierzchniach zadaszenia.

Zadaszenie tarasowe z rozwijaną markizą

Ciekawym, choć niestety dość drogim rozwiązaniem są zadaszenia tarasowe z rozwijaną markizą lub z rozsuwanymi elementami szklanymi. Zadaszenie takie łączy w sobie wiele zalet różnego rodzaju konstrukcji, eliminując jednocześnie ich wady.

Rozsuwana markiza umożliwia zapewnienie dostępu światła słonecznego do wnętrza pomieszczenia, co pozwoli na jego naturalne ogrzewanie. Jednocześnie, w miarę potrzeb, zadaszenie można rozłożyć, co uchroni nas przed deszczem czy śniegiem.

Należy jednak dobrze rozważyć wybór pokrycia w takim dachu, aby markiza była odpowiednio wytrzymała, zdolna wytrzymać napory śniegu w czasie zimy (chyba, że planujemy jej zwijanie w okresie zimowym).

Dobrym rozwiązaniem są w tym wypadku pokrycia z rozsuwanych elementów szklanych, przy czym warto wybrać szkło zapewniające ochronę przed palącym słońcem w upalne letnie dni. Niestety zadaszenie szklane to bardzo duży wydatek przez co jest to rozwiązanie stosunkowo rzadko spotykane w domach jednorodzinnych i szeregowych.

Ciekawe rozwiązanie to zadaszenie ze szkła hartowanego. Zadaszenie szklane jest niestety drogim rozwiązaniem. Alternatywa to zadaszenie z dachówki lub poliwęglanu. Zadaszenie drewniane jest najczęściej stosowane w polskich domach. Konstrukcja zadaszenia tarasu może być również wykonana ze stali czy aluminium.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.