Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Budowa zjazdu na zgłoszenie

Autor artykułu: Tomasz Sochacki
Tomasz Sochacki
Nowe prawo budowlane 2015 znosi konieczność uzyskania pozwolenia na budowę zjazdu. Zjazd na zgłoszenie, czyli zjazd bez pozwolenia możliwy jest, jeśli jest to zjazd z drogi gminnej, zjazd z drogi powiatowej lub też zjazd z drogi wojewódzkiej. Jeśli jednak planujemy zjazd z drogi krajowej konieczne będzie pozwolenie i projekt budowlany. Zjazd 2015 według nowego prawa również wymaga, aby uzyskane zostało uzgodnienie zjazdu z zarządcą drogi. Jest to potrzebne, aby złożyć wniosek zgłoszenia budowy zjazdu w urzędzie. Musi jednak być zachowana normowa szerokość zjazdu, inaczej zgłoszenie robót nie będzie możliwe i urząd może nakazać uzyskanie pozwolenia na budowę. Musimy również wrysować planowany zjazd na mapie, co stanowi załącznik do wniosku.
Źródło: ShutterStock
Zgodnie ze znowelizowanym w czerwcu 2015 roku prawem budowlanym, budowa zjazdów indywidualnych i publicznych z dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich nie wymaga pełnej dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy w tym wypadku jedynie zgłoszenie zamiaru budowy zjazdu.

Artykuł z dniem 1. stycznia 2017 stał się nieaktualny pod względem opisywanej procedury uzyskania zgody na budowę zjazdu. Obecnie budowa zjazdu z drogi gminnej, powiatowej, i wojewódzkie nie wymaga już zgłoszenia, natomiast zjazdy z dróg krajowych, wcześniej wymagające pozwolenia na budowę, obecnie wymagają jedynie zgłoszenia.

Od tej zasady są jednak pewne wyjątki, gdyż kwestię lokalizacji i parametrów zjazdów reguluje nie tylko prawo budowlane, ale również inne akty prawne, jak chociażby rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Kiedy zjazd z drogi nie wymaga pozwolenia?

Do tej pory wszystkie zjazdu z dróg publicznych wymagały wykonania projektu budowlanego (4 egzemplarze) i złożenia wniosku o decyzję pozwolenia na budowę. W praktyce procedura taka rodziła dodatkowe koszty projektu oraz istotnie wydłużała okres oczekiwania na ostateczną zgodę na budowę zjazdu.

Obecnie zjazdy zlokalizowane w pasie drogi gminnej, powiatowej lub wojewódzkiej wymagają jedynie zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej – urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Nie dotyczy to jednak zjazdów z dróg krajowych, które nadal podlegają obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę.

Procedurę poprzedzającą budowę zjazdów określa m.in. art. 29 ust. 11 znowelizowanego prawa budowlanego.

Aby zjazd nie wymagał pozwolenia na budowę musi jednocześnie spełniać kryteria opisane w rozporządzeniu dot. dróg publicznych, które reguluje m.in. maksymalną szerokość zjazdu i jego połączenie z drogą (skosy, łuki wyokrąglające). Jeśli planujmy budowę zjazdu istotnie odbiegającego od powyższych warunków to urząd może nakazać przeprowadzenie postępowania o wydanie decyzji pozwolenia na budowę (co jednocześnie wymusi na nas konieczność wykonania pełnej dokumentacji projektowej).

Zgłoszenie budowy zjazdu - wymagane dokumenty

Zgodnie z art. 30 ust. 4 pkt. 2 prawa budowlanego, w zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do wniosku należy załączyć również oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (zgodnie z art. 32 ust. 3 pkt. 2 prawa budowlanego) oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice, rysunki, pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

W przypadku budowy zjazdu z drogi publicznej konieczne będzie wcześniejsze uzyskanie uzgodnienia lokalizacji i parametrów zjazdu z odpowiednim zarządcą drogi. Dla dróg gminnych będzie to urząd gminy, dla dróg powiatowych – Zarząd Dróg Powiatowych, a dla dróg wojewódzkich Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Uzgodnienie zjazdu z zarządcą drogi

Zarządca drogi, w formie uzgodnienia lub decyzji na lokalizację zjazdu, poinformuje nas, czy zgadza się na proponowany przez nas zjazd i ewentualnie wskaże, w formie uwag do uzgodnienia, np. zmianę jego lokalizacji czy kształtu.

W uzgodnieniu zarządca drogi powinien również określić wymaganą konstrukcję zjazdu, z podaniem w szczególności rodzaju górnej warstwy (kostka brukowa, jej kolor, rodzaj itp.) oraz rodzaju podbudowy, czyli nośnej części konstrukcyjnej zjazdu (betonowa, z kruszywa itp.).

Warunki podane w uzgodnieniu zarządcy drogi są dla nas podstawą do złożenia wniosku o budowę zjazdu.

W celu uzyskania powyższego uzgodnienia należy wystąpić do urzędu z odpowiednim pismem lub wnioskiem, do którego należy załączyć mapę z wrysowaną propozycją planowanego zjazdu.

Narysowanie zjazdu na mapie

Przed wystąpieniem z prośbą o uzgodnienie zjazdu do zarządcy drogi musimy pozyskać mapę, na której wrysujemy naszą propozycję zjazdu.

Nie musi to być jednak tzw. mapa geodezyjna do celów projektowych wykonana przez uprawnionego geodetę. Ani zarządca drogi ani urząd miasta czy starostwo powiatowe nie mają podstaw prawnych do żądania od nas takiej mapy przy procedurze zgłoszenia.

W zupełności wystarczy tzw. mapa nieaktualizowana lub mapa do celów opiniodawczych. Pozyskamy ją odpłatnie z odpowiedniego miejskiego lub powiatowego ośrodka geodezyjnego (np. ze starostwa powiatowego). Jej koszt to ok. 6-10zł/format A4. Dla potrzeb uzyskania zgody na budowę zjazdu nie jest wymagana konkretna wielkość zakresu mapy. Może to być zatem fragment mapy na formacie A4 w skali 1:500 lub 1:1000, obejmujący działkę inwestora oraz działkę drogową (lub część działek).

Na takiej mapie należy wrysować, w odpowiedniej skali, proponowaną przez nas lokalizację i wymiary zjazdu. Należy określić dokładnie usytuowanie zjazdu, np. podając jego odległość od granic działki sąsiedniej, wraz z określeniem jego dokładnych wymiarów, w szczególności szerokości.

Zjazd taki musi jednocześnie spełniać wymagania rozporządzenia dot. dróg publicznych, w tym przede wszystkim nie może on być szerszy niż szerokość jezdni w miejscu zjazdu. W uzasadnionych przypadkach możemy wnioskować do zarządcy drogi o uzgodnienie szerszego zjazdu, lecz musi to być poparte konkretnymi potrzebami i dotyczy raczej zjazdów publicznych lub zjazdów na terenach rolniczych.

Wniosek zgłoszenia - opis budowanego zjazdu

W treści wniosku, lub w formie oddzielnego dokumentu, musimy zawrzeć podstawowe informacje na temat zakresu i sposobu wykonania projektowanego zjazdu.

Dotyczy to przede wszystkim informacji o jego konstrukcji i sposobie odwodnienia. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem budowlanym, wody opadowe spływające z posesji prywatnej nie mogą być kierowane na pas drogi publicznej (lub innej działki sąsiedniej) i muszą zostać zagospodarowane w obrębie działki.

Zjazd należy zatem tak ukształtować wysokościowo, aby na granicy działki drogowej i prywatnej wykonać „górkę”, a wody opadowe kierować w przeciwne strony, tj. w zakresie działki drogowej na jezdnię, a po za pasem drogowym na teren prywatny. Jeśli nie jest to możliwe, należy wybudować np. odwodnienie liniowe, zbierające wodę z części działki prywatnej.

We wniosku musimy również zawrzeć planowany termin rozpoczęcia budowy – nie wcześniejszy niż 30 dni licząc od daty złożenia wniosku z urzędzie.

Dodatkowe uzgodnienia i termin wykonania zjazdu

W większości przypadków w zupełności wystarczy mapa nieaktualizowana z wrysowaną koncepcją zjazdu, uzgodniona z zarządcą drogi oraz wniosek zgłoszenia z opisem wykonywanych robót. Obowiązkowo należy również załączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, przy czym, w przypadku budowy zjazdu w zakresie działki publicznej, oświadczenie to wypełnia inwestor, wskazując jako podstawę do jego wypisania uzyskane uzgodnienie z zarządcą danej drogi.

W pewnych przypadkach urząd może jednak wymagać także innych uzgodnień i opinii. Dotyczy to sytuacji lokalizacji zjazdu nad istniejącym uzbrojeniem podziemnym – mogą wtedy być wymagane uzgodnienia projektowanego zjazdu z gestorami tych sieci, choć nie zawsze urzędy wymagają tego typu dokumentów. Należy pamiętać, że o ile zgłoszenie zamiaru wykonania robót nie podlega opłatom, to uzgodnienie zjazdu z prywatnymi gestorami sieci (energetyka, wodociągi, gazownia itp.) często jest odpłatne, zgodnie z cennikami tych firm.

Po złożeniu wniosku, jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymamy decyzji sprzeciwu, mamy trzy lata na rozpoczęcie budowy zjazdu. W przypadku otrzymania pisma o uzupełnienie wniosku, termin 30 dni liczony będzie na nowo, od daty złożenia w urzędzie wyjaśnień i uzupełnień.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Tomasz Sochacki, 1 lipca 2015, ostatnia aktualizacja 12 marca 2025)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

śledź nas na Facebook
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
Tomasz Sochacki

Tomasz Sochacki

Specjalista w dziedzinie budownictwa, z wykształcenia inżynier budownictwa lądowego, przez wiele lat pracował jako projektant.
Własciciel portalu zbudujmydom i pasjonat budownictwa oraz nowoczesnych technologii.

Polecane artykuły

Porady prawne

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.