logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Dach skośny czy płaski? Zalety i wady obu rozwiązań

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
15 marca 2024
Słowa kluczowe: dach skośny,dach płaski,jaki wybrać rodzaj dachu,dach skośny czy płaski
Źródło: Pixabay
Stoisz przed wyborem dachu do swojego domu i zastanawiasz się, który będzie lepszy: płaski czy skośny? Oba mają swoje plusy i minusy, więc warto je poznać, zanim podejmiesz decyzję. Spójrzmy na to, co oferują oba typy dachów.

Dach płaski nowoczesność i funkcjonalność

Dachy płaskie to coraz popularniejszy wybór w nowoczesnym budownictwie. Są idealne dla budynków komercyjnych, tarasów i nowoczesnych domów. Jednak czy są tańsze od dachów skośnych? To zależy. Choć mogą być prostsze w konstrukcji, wymagają specjalnych membran wodoodpornych, izolacji termicznej i systemów odprowadzania wody.

A co z ogrodem na dachu płaskim? To świetny pomysł! Taki ogród nie tylko poprawia izolację termiczną budynku, ale także przyczynia się do lepszej jakości powietrza wokół. Pamiętaj jednak, że ważne jest zapewnienie odpowiedniej konstrukcji i izolacji dachu, aby uniknąć przecieków. Dach płaski daje też możliwość wykorzystania przestrzeni na dachu, na przykład do stworzenia tarasu czy miejsca wypoczynkowego. To dodatkowa przestrzeń użytkowa, którą możesz dostosować do swoich potrzeb.

Klasyczny dach skośny

Dachy skośne to klasyczne rozwiązanie, które znamy od lat. Są one często wybierane do klasycznych domów jednorodzinnych i świetnie radzą sobie z odprowadzaniem wody opadowej. Ale czy trzeba je odśnieżać? W regionach z dużymi opadami śniegu, tak. Gromadzenie się śniegu na dachu skośnym może prowadzić do nadmiernego obciążenia i uszkodzeń.

Odprowadzanie wody w dachu skośnym odbywa się za pomocą systemu rynien i rur spustowych, co jest efektywnym rozwiązaniem. Różnorodność stylistyki dachów skośnych daje też wiele możliwości projektowych, od dachów dwuspadowych po kopert

owe czy mansardowe. Dach skośny to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności. Jego kształt sprzyja naturalnemu odprowadzaniu wody i śniegu, co jest szczególnie ważne w regionach, gdzie zimy są ciężkie i śnieżne. Dodatkowo, pod skośnym dachem można urządzić strych lub dodatkowe pomieszczenia, co jest świetnym sposobem na wykorzystanie przestrzeni. Dachy skośne oferują też lepszą wentylację, co jest ważne dla zdrowia domu i jego mieszkańców.

Wybór dostosowany do Twoich potrzeb

Wybór między dachem płaskim a skośnym zależy od wielu czynników, w tym stylu architektonicznego, klimatu i osobistych preferencji. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, więc warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Dach płaski oferuje nowoczesny wygląd i dodatkową przestrzeń użytkową, podczas gdy dach skośny zapewnia tradycyjny wygląd i funkcjonalność w odprowadzaniu wody.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska)

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.