Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Schody strychowe na poddasze nieużytkowe

Źródło: ShutterStock
Jeśli mamy w domu poddasze nieużytkowe to dobrym rozwiązaniem będzie montaż schodów strychowych. Pozwalają one zaoszczędzić wiele cennego. Na rynku jest kilka rodzajów takich schodów, różniących się konstrukcją i ceną jak również komfortem użytkowania.

W przypadku poddasza nieużytkowego często nie opłaca się montaż drogich tradycyjnych schodów, których koszt wynosi kilka tys. zł. W takim wypadku dobrze sprawdzą się schody rozkładane, znacznie tańsze od normalnych schodów wewnętrznych.

Wybierając rodzaj schodów strychowych musimy odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania. Po pierwsze jak często będziemy korzystać ze stryszka oraz czy strych jest ocieplony czy nieocieplony.

Kwestia tego jak dużo będziemy użytkować schody będzie związana bezpośrednio z wyborem ich rodzaju (drewniane czy metalowe).

Istotną sprawą jest jednak również minimalizacja tzw. mostków cieplnych, czyli miejsc, przez które ciepło będzie uciekać z wnętrza domu. Jeśli poddasze jest nieocieplone, to należy zamontować schody o jak najmniejszej wartości współczynnika przenikania ciepła. Dobre schody strychowe dla takich pomieszczeń powinny posiadać współczynnik na poziomie 0,5-0,8 W/m2xK. W przypadku poddasza ocieplonego możemy zakupić tańsze schody o współczynniku ok 0,9-1,2.

 

Rodzaje schodów strychowych

 

Najtańszym rozwiązaniem są schody drewniane o konstrukcji segmentowej. Zbudowane są przeważnie z trzech segmentów, które musimy całkowicie rozłożyć przed wejściem na stryszek. Schody drewniane najczęściej nie są pokrywane żadnymi powłokami lakierowanymi, w związku z czym bardzo łatwo ulegają szybkiemu zabrudzeniu. Są one jednocześnie mniej wytrzymałe niż schody metalowe, co jednak w typowym użytkowaniu nie powinno mieć istotnego znaczenia.Najczęściej jako schody segmentowe składane lub schody rozsuwane. Rzadziej kupujemy schody harmonijkowe. Pytanie zatem jakie schody strychowe oraz jaki wybrać współczynnik przenikania ciepła dla schodów. Te pytania są ważne jak wybieramy schody na poddasze.Droższym rozwiązaniem są schody metalowe, Mogą one być skonstruowane jako segmentowe, rozsuwane lub nożycowe (harmonijkowe). Schody metalowe są znacznie łatwiejsze do czyszczenia i nie wymagają podcinania po wykonaniu podłogi (można je dostosować poprzez odpowiednią regulację).

Często w domu wykonujemy tzw. schody strychowe aby zaoszczędzić miejsce. Ile kosztują schody strychowe dla typowego domu? Częsty problem to schody strychowe drewniane czy metalowe oraz kwestie finansowe, czyli schody strychowe cena. Popularne są schody nożycowe oraz typowe drewniane schody strychowe.

W każdym z przypadków dobrze wybrać model, w którym na klapie zamontowana jest specjalna poręcz. Nie podnosi to istotnie kosztu zakupu schodów, a znacząco ułatwia użytkowanie (wchodzenie, szczególnie z większymi przedmiotami).

Schody segmentowe, rozsuwane czy nożycowe?

 

Kwestia wyboru sposobu rozkładania schodów wiąże się bezpośrednio z tym, jak często będziemy użytkowali dane pomieszczenie. Jeśli planujemy, że na stryszek będziemy wchodzić kilka lub kilkanaście razy miesięcznie, to najlepszym rozwiązaniem będą schody metalowe o konstrukcji rozsuwanej lub nożycowej.

Konstrukcja nożycowa cechuje się najłatwiejszym rozkładaniem i składaniem schodów w stosunku do wersji segmentowej i tradycyjnej rozsuwanej. Niestety oznacza to również najwyższy koszt zakupu schodów.

Jeśli stryszek nie będzie często użytkowany (kilka razy do roku) to w zupełności wystarczą nam typowe schody drewniane (segmentowe).

Pamiętajmy również, aby schody planować w takim miejscu, gdzie bez problemu będzie można dosięgnąć do otwierania klapy. Większość typowych schodów wyposażona jest w specjalny uchwyt do ich otwierania, jednakże przy zbyt dużej odległości między podłogą a klapa schodów (ponad 2,7m) mogą wystąpić problemy z ich rozłożeniem. W takich wypadkach lepsze będą schody nożycowe lub rozsuwane (najlepiej metalowe), których rozkładanie i ponowne składanie (zamykanie) sprawia mniej problemów, szczególnie niskim osobom.Najczęściej jako schody segmentowe składane lub schody rozsuwane. Rzadziej kupujemy schody harmonijkowe. Pytanie zatem jakie schody strychowe oraz jaki wybrać współczynnik przenikania ciepła dla schodów. Te pytania są ważne jak wybieramy schody na poddasze.

 

Ile kosztują schody strychowe?

 

Koszt schodów zależy głównie od tego czy są to schody drewniane czy metalowe. W przypadku tradycyjnych drewnianych schodów segmentowych koszt ich zakupu to ok. 250-350zł. Jeśli zdecydujemy się na schody metalowe również segmentowe to musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 500-700zł. Podobne koszty są w przypadku schodów nożycowych, tj. ok 600-800zł.

Jeśli zatem stryszek będzie rzadko używany, np. tylko w celu magazynowania kartonów czy innych rzeczy bardzo rzadko użytkowanych, możemy zakupić tańsze schody drewniane. Będziemy jednak musieli je odpowiednio dociąć po ułożeniu podłogi na posadzce betonowej.

Jeśli jednak stryszek będziemy użytkować stosunkowo często (np. kilka-kilkanaście razy w miesiącu) to lepszym rozwiązaniem będą schody metalowe. Duży komfort użytkowania zapewnią schody nożycowe, które bardzo łatwo się rozkłada i składa.

Pamiętajmy również, aby zakupić schody o możliwie najlepszym, czyli jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku poddaszy nieocieplonych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.