Folia wstępnego krycia zabezpiecza dach przed wnikaniem wilgoci do ocieplenia, zawilgoceniu więźby dachowej oraz przed wiatrem. Należy jednocześnie wyraźnie rozróżnić folię wstępnego krycia, nazywaną często membraną dachową, od folii paraizolacyjnej, która montowana jest od wewnętrznej strony poddasza.
Folia wstępnego krycia jest folią wysoko-paroprzepuszczalną i umożliwia odprowadzenie wilgoci z warstwy ocieplenia poza konstrukcję dachu. W przypadku poddaszy nieużytkowych dopuszcza się stosowanie folii nisko-paroprzepuszczalnych. W takiej sytuacji nie zaleca się jednak w przyszłości adaptowania poddasza na cele użytkowe, gdyż wiąże się to ze znacznym zwiększeniem ilości wytwarzanej wilgoci.
W artykule omawiamy najczęściej spotykane błędy przy zakupie i montażu folii wstępnego krycia w budownictwie mieszkaniowym.
Zły dobór rodzaju folii dachowej
Sytuacje takie są coraz rzadziej spotykane, aczkolwiek nadal zdarza się, że inwestorzy niewłaściwie dobierają rodzaj folii dachowej do jej przeznaczenia. Wynika to z faktu, że wiele osób z nazwą folia dachowa utożsamia zarówno membrany dachowe jak i folie paraizolacyjne.
Podstawowa różnica między tymi materiałami jest taka, że folia montowana od strony poddasza musi w jak największym stopniu ograniczać możliwość przenikania wilgoci i pary wodnej, stąd jej nazwa folia paraizolacyjna.
Z kolei folia wstępnego krycia (membrana dachowa) musi charakteryzować się dużą paro-przepuszczalnością, aby umożliwić odprowadzenie pary wodnej z wnętrza konstrukcji dachowej.
Zamontowanie powyższych folii w złym miejscu, czyli np. foli paraizolacyjnej od strony zewnętrznej, skutkować będzie ciągłym zawilgoceniem wnętrza dachu, w tym w szczególności zawilgoceniem warstwy ocieplenia (najczęściej z wełny mineralnej).
Dobierając folię dachową dla dachu należy zawsze dokładnie określić, czy jest to folia zewnętrzna (membrana, folia wstępnego krycia), czy też folia wewnętrzna (paraizolacyjna od strony poddasza).
Układanie folii złą stroną
Zarówno folie paraizolacyjne jak i membrany dachowe należy układać w określony sposób. Najczęściej problem ten dotyczy folii wstępnego krycia, chociaż w niektórych foliach paraizolacyjnych również obowiązkowo należy pilnować właściwej strony montażu folii. Folie wstępnego krycia najczęściej sprzedawane są jako folie dwukolorowe lub z napisami nadrukowanymi tylko z jednej strony. W takiej sytuacji napisy powinny być zwrócone ku górze. Pozwala to łatwo kontrolować prawidłowe układanie membrany dachowej.
Wiele folii wstępnego krycia umożliwia co prawda dwukierunkowe przenikanie pary wodnej, lecz przeważnie ich powierzchnia zwrócona ku górze jest bardziej gładka, co pozwala na sprawniejsze odprowadzenie wody spływającej pod pokryciem dachowym. Od spodu wiele membran dachowych posiada grubą włókninę która może nieco zmniejszać zdolność tak ułożonej folii do odprowadzenia pary wodnej z warstwy ocieplenia.
Zewnętrzna strona folii (ta z napisami) może być w niektórych produktach bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych, w tym głównie na działanie promieni słonecznych.
Przygotowanie krokwi pod montaż membrany dachowej
Jeśli więźba dachowa wykonana jest z drewna impregnowanego powierzchniowo (tzw. drewno zielone), to należy odczekać z montażem folii aż do całkowitego wyschnięcia impregnatu. W pewnych przypadkach może on reagować chemiczne z folią wstępnego krycia, zmieniając jej właściwości funkcjonalne.
Jeśli zakupiona folia cechuje się standardową wytrzymałością, to dobrą praktyką jest oszlifowanie zewnętrznej powierzchni krokwi dachowych. Pozwoli to uniknąć rozerwania i osłabienia folii w czasie jej przesuwania po krokwiach.
W przypadku folii wzmocnionych nie ma potrzeby szlifowania wszystkich krokwi, a jedynie tych o najbardziej szorstkiej strukturze powierzchni zewnętrznej.
Mocowanie folii wstępnego krycia do krokwi
Folię wstępnego krycia rozciąga się na krokwiach i mocuje do nich za pomocą zszywek dekarskich lub gwoździ z szerokim łbem.
Zastosowanie gwoździ ze zbyt małym łbem może doprowadzić do miejscowego przerwania folii, a tym samym do jej oderwania od krokwi.
Membranę dachową zaleca się montować tak, aby między sąsiednimi krokwiami zachować lekki zwis. Nie należy folii maksymalnie naciągać na krokwiach.
Wykonanie niewielkiego zwisu pozwoli wodzie opadowej spływać po powierzchni folii między krokwiami, a nie bezpośrednio po krokwiach, na których mogą występować miejscowe nieszczelności w miejscu przymocowania folii zszywkami czy gwoździami.
Jakie zakłady przy układaniu folii dachowej?
Bardzo ważne jest odpowiednie rozpoczęcie układania folii wstępnego krycia. Zawsze pierwsze pasy folii należy układać od dołu na okapie. W przypadku układania folii „od góry” woda będzie mogła wnikać pod kolejne pasy folii, a tym samym przedostanie się do ocieplenia poddasza.
Równie ważne jest zachowanie minimalnych zakładów przy montażu kolejnych pasów folii. W zależności od kąta nachylenia dachu zakłady powinny wynosić ok. 15-20cm. Wielu producentów membran dachowych zaznacza na nich linię wyznaczającą minimalny zakład kolejnego pasa folii.
Dobrą praktyką jest dodatkowe uszczelnianie połączeń kolejnych pasów specjalnymi taśmami uszczelniającymi.
Uszkodzenia folii wstępnego krycia
Membrana dachowa najczęściej uszkadzana jest w co najmniej trzech miejscach. Duże powierzchniowo rozdarcia czy osłabienia mogą występować przy niekontrolowanym i zbyt energicznym przesuwaniu folii po nieoszlifowanych krokwiach. W tym wypadku czsto najlepszym rozwiązaniem jest niestety wymiana całego pasa folii na nowy.
Kolejnym problemem jest samo mocowanie folii do krokwi. Gwoździowanie lub zszywanie folii z krokwiami należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie doprowadzić do rozerwania membrany. Nie należy również przesadzać z ilością zszywek czy gwoździ, gdyż każde takie łączenie jest mniejszym lub większym osłabieniem folii i występuje w nim nieszczelność.
Często spotykanym problemem jest również sposób pracy dekarzy. Folia może zostać uszkodzona przy nieumiejętnym przemieszczaniu się po powierzchni dachu. Dla trwałości membrany dachowej może mieć wpływ także popiół spadający z papierosów na folię. Mikrootwory spowodowane gorącym popiołem nie są możliwe do zaklejenia, a często nawet nie da się ich łatwo zauważyć. Przyczyniają się jednak do powstawania punktowych nieszczelności, w których folia traci właściwości wodoszczelne.
Odporność folii dachowej na promienie słoneczne
Każda folia wstępnego krycia ma w swojej specyfikacji określony czas, w jakim można ją wystawiać na działanie promieni słonecznych. W zależności od technologii produkcji folii i producenta czas ten może wynosić od 2 do nawet 10-12 miesięcy.
Nie należy przekraczać czasów podawanych przed producenta danej folii wstępnego krycia, gdyż z czasem doprowadzi do to przyspieszonego zjawiska starzenia folii, a tym samym do osłabienia jej parametrów wytrzymałościowych i izolacyjno-przepuszczalnych.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl