Farby z połyskiem czy matowe?

Data utworzenia: 23 listopada 2016

remont i wykończenie

ściany i sufity

Wybierając farby stajemy przed problemem związanym nie tylko z kwestią finansową czy kolorem lecz również musimy zdecydować się czy chcemy ściany z połyskiem czy matowe, a może rozwiązanie pośrednie? Omawiamy główne wady i zalety obu rozwiązań.

Obecnie wielu producentów oferuje swoje farby w trzech wariantach – z połyskiem, matowe lub półmatowe. W zależności od producenta dokładne określenia mogą się nieco różnić. Generalna zasada jest jednak taka sama, musimy wybrać czy chcemy ściany całkowicie zmatowione czy też wolimy pewien poziom połysku.

Utrzymanie ścian w czystości

Problem mycia ścian to jedna z ważniejszych kwestii nad którą zastanawia się wiele osób wybierających farby do domu czy mieszkania. Najłatwiejsze w utrzymaniu są farby o wysokim połysku gdyż ze względu na swój skład są one najbardziej gładkie i nie przyciągają kurzu i brudu. W przypadku ściany z farbą o wysokim połysku wszelkie płyny czy tłuszcz bardzo łatwo spływa z powierzchni i szybko można ścianę umyć wodą lub wodą z mydłem.

W przypadku ścian matowych lub z półpołyskiem mają one dość dużą zdolność do pochłaniania i akumulowania różnych zabrudzeń. Wynika to przede wszystkim z ich porowatej struktury, w której z łatwością gromadzi się drobny pył i kurz. Ściany matowe są także bardziej podatne na wchłanianie wilgoci i tłuszczy co znacząco utrudnia ich skuteczne czyszczenie.

Jeśli jednak nie chcemy farb o wysokim połysku, a zależy nam na dość dobrej powierzchni do czyszczenia, to warto wybrać droższe, ale bardziej odporne na szorowanie farby lateksowe w macie lub półpołysku.

Malowanie i ukrywanie nierówności

Farby matowe nie stwarzają większych problemów w ich nanoszeniu na ścianę, nawet jeśli nie mamy dużego doświadczenia w pracach malarskich. Łatwo nimi również ukryć niewielkie nierówności i mikropęknięcia w powierzchni gładzi.

Jeśli zdecydujemy się na farby z połyskiem to należy pamiętać, że wymagają one bardzo dokładnego i równomiernego nakładania i odpowiedniego prowadzenia wałka, aby nie pozostawić na ścianie widocznych śladów. Ze względu na swoją budowę i znacznie drobniejsze cząstki, farbami z połyskiem nie da się ukryć nierówności i wszelkie niedoskonałości w gładziach od razu będą widoczne. Warto zatem w przypadku farb z połyskiem zadbać o bardzo dokładne wykonanie gładzi i znaleźć fachowca, który posiada doświadczenie w malowaniu takimi farbami.

Zaletą farb o wysokim połysku jest duża zdolność do odbijania światła co przekłada się na lepsze doświetlenie pomieszczenia światłem słonecznym. Może to być jednak również wadą, gdyż promienie padające na ścianę od razu bardzo wyraźnie uwidaczniają wszelkie niedoskonałości w malowaniu lub uszkodzenia podłoża.

W większości przypadków w mieszkaniach zalecamy stosowanie farb matowych lub z półpołyskiem. Warto przy tym rozważyć zakup nieco droższych, ale bardziej wytrzymałych farb lateksowych.

Farby z wysokim połyskiem dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci czy powstawanie tłustych plam. Nadają się zatem do kuchni czy łazienek, gdzie często zachodzi potrzeba ich czyszczenia.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów