logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

fischer stawia na specjalistyczne wkręty do drewna

6 lutego 2017
Słowa kluczowe: wkręty do drewna, wkręty fischer, jakie wkręty do drewna, specjalistyczne wkręty do drewna
Źródło: ShutterStock
Globalny producent systemów zamocowań od ponad 60 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania premium do różnych zastosowań. Do tej grupy zalicza się także asortyment wkrętów do drewna i materiałów drewnopochodnych. Marka zaprezentowała właśnie nowy katalog z ich kompleksową ofertą.

Nowy katalog od fischerpolska zawiera pełen przekrój wkrętów do zadań specjalnych (w tym do drewna miękkiego i twardego, płyt wiórowych, paneli, płyt g-k, konstrukcji metalowo-drewnianych, desek podłogowych, tarasów czy suchej zabudowy), które znajdują bardzo szerokie zastosowanie m.in. w stolarce, ciesielstwie, dekarstwie, montażu mebli czy architekturze ogrodowej.

– Dopasowaliśmy naszą ofertę do potrzeb specjalistów z różnych branż i każdego, kto pracuje z drewnem, dlatego spectrum aktualnie oferowanych rozwiązań jest naprawdę szerokie – od typowych łączników po specjalistyczne. Dostarczenie tak kompleksowego asortymentu wymagało od nas zaprojektowania kilku wersji typów zakończeń łbów wkrętów. Do tego dochodzi wybór dla klienta materiałów, z jakich są wykonywane nasze wkręty, i powłok antykorozyjnych. Oferujemy m.in. wkręty cynkowane, fosfatowane, mosiądzowane czy miedziowane. Każda cecha budowy danego wkrętu przekłada się na jego zastosowanie – mówi Artur Pławny z fischerpolska.

Zróżnicowane są także końcówki wkrętów, a do wyboru mamy wersje samowiercące (np. Power-Full), z nacięciem (np. wkręty podłogowe) lub podwójnym gwintem (Power-Fast). W ofercie marki spotkamy też wkręty z łbami płaskimi, walcowymi, zagłębianymi, grzybkowymi, sześciokątnymi, okrągłymi czy stożkowymi. Każdy z nich odgrywa ważną rolę przy konkretnym rodzaju mocowania. Łby zagłębiane zapewniają estetyczne wykończenie (równo z powierzchnią), dlatego są polecane wykonawcom drewnianych fasad. Z kolei wkręty z łbami trąbkowymi, przeznaczone do gips-kartonu, zapobiegają zniszczeniu płyt podczas wkręcania. Wśród wielu specjalistycznych rozwiązań fischer proponuje także wkręty użebrowane pod łbem, frezowane pod łbem, wkręty z dodatkowym gwintem młynkowym i powłokami woskowymi oraz system wkrętów na taśmie przeznaczony do płyt gipsowo-kartonowych.

Jedną z innowacji opracowanych przez fischer, jest Power-Fast, dostępny w dwóch wariantach – do płyt wiórowych i połączeń konstrukcyjnych elementów drewnianych. Wkręty o tej geometrii umożliwiają szybkie wcinanie się w podłoże, a więc skracają czas potrzebny na wykonanie mocowania. Innowacyjny kształt gwintu to jednak nie tylko oszczędność czasu i wysiłku, ale i dłuższy czas pracy wkrętarki akumulatorowej. Co istotne dla wykonawców, wkręty można wkręcać blisko krawędzi bez ryzyka rozszczepienia drewna. Dzięki unikalnej technologii gwintowania (gwint pełny i gwint częściowy) Power-Fast są wytrzymałe, dlatego za ich pomocą tworzy się długotrwałe połączenia konstrukcji drewnianych, w tym krokwi z płatwiami, płyt z drewnem i drewna z metalem.

Wersja nierdzewna do płyt wiórowych, z racji swojej odporności na korozję, jest szczególnie polecana do stosowania na zewnątrz – np. w ogrodach zimowych, balustradach, ogrodzeniach, zadaszeniach czy wiatach. Różne typu łbów (m.in. stożkowy, talerzykowy i sześciokątny) pozwalają na ich wszechstronne zastosowanie na budowie, ale i w domu. I tak: wkręty z gwintem częściowym służą przede wszystkim do łączenia elementów drewnianych poprzez ich wzajemne skręcenie. Z kolei łeb grzybkowy idealnie nadaje się do łączenia metalu z drewnem, a soczewkowy wpuszczany do mocowań, w których łeb wkrętu pozostaje widoczny.

Power-Full to kolejne autorskie rozwiązanie fischer, wykorzystane przy projektowaniu wkrętów konstrukcyjnych. Dzięki zastosowaniu m.in. pełnego gwintu są one przystosowane do trzymania dużych nośności i mogą mocować elementy stalowe do podkonstrukcji drewnianych. – W konstrukcjach drewnianych coraz powszechniej wykorzystuje się różne rodzaje złączy ciesielskich. Tego rodzaju łączniki przenoszą duże obciążenia, dlatego tak ważne jest używanie wkrętów z gwintem pełnym i łbem wpuszczanym. Wkręty konstrukcyjne fischer Power-Full sprostają tym wymaganiom, co potwierdza europejska aprobata techniczna ETA (European Technical Approval). Mogą być wykorzystywane do połączeń belki nośnej z belką drugorzędną, wrębów czy poprzecznych wzmocnień belek przy izolacji dachu – mówi Artur Pławny z fischerpolska.

Specjalnie wyprofilowana konstrukcja wkrętów Power-Full umożliwia ich łatwe wkręcanie bez wstępnego nawiercania (końcówka samowiercąca), dzięki czemu mogą być stosowane do wzmacniania konstrukcji drewnianych oraz naprawy uszkodzonych belek, także z ich poprzecznymi wzmocnieniami. W ciesielstwie służą również do montażu dodatkowych elementów przy izolacji dachu, zwłaszcza kontrłat narażonych na ssanie wiatru. Wkręty typu Power-Full są prawie niewidoczne, co przekłada się na estetykę wykonanych połączeń.

Poza wkrętami Power-Full i Power-Fast specjaliści z firmy fischer zaprojektowali łączniki konstrukcyjne, zawiasowe, podłogowe, fasadowe, tarasowe, ościeżnicowe, do suchej zabudowy oraz złączy ciesielskich. W ofercie znajdują się wkręty dostępne w szerokim zakresie wymiarów – średnic i długości.

Wśród wkrętów specjalistycznych, poza rozwiązaniami dedykowanymi cieślom czy stolarzom, warto zwrócić uwagę na konfirmaty, czyli wkręty pozwalające wykonać solidne połączenia meblowe. W meblarstwie wkręty fischer mogą być wykorzystywane przy montażu mebli w zabudowie, zawiasów meblowych czy połączeń materiałów typu MDF. Wszystkie wkręty są dostępne z różnymi rodzajami powłok, które chronią przed korozją.

W zastosowaniach domowych produkty fischer polecane są m.in. przy stawianiu ścianek działowych, słupków w ogrodzeniu z drewna czy drobnych naprawach w konstrukcjach ogrodowych (pergole, altanki itp.).

Źródło: Materiały informacyjne firmy fischer

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.