Jak pozbyć się chwastów na działce?

Data utworzenia: 11 czerwca 2020

wokół domu

ogród

Źrodło: Fotolia

Chwasty są uciążliwe praktycznie przez cały sezon wiosenno-letni, czyli okres wegetacyjny większości warzyw i owoców znajdujących się w przydomowych ogródkach. Wyrastają nie tylko w ogródkach warzywnych lecz również na trawnikach i wśród roślin ozdobnych, skutecznie utrudniając im wzrost i ograniczając dostęp do niezbędnych substancji odżywczych.

Chwasty ponadto bardzo łatwo się rozsiewają praktycznie po całej działce i wyrastają nowe z rozłogów. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie i wyrywanie ich skutecznie gdy tylko zaczną się pojawiać, zanim zdążą wyrosnąć i zakwitnąć. Z chwastami możemy walczyć na wiele sposobów, z użyciem środków chemicznych lub poprzez ręczne pielenie, czyli wyrywanie pojedynczych chwastów.

Metody chemiczne - kiedy warto ich unikać?

Metody chemiczne są co prawda często bardzo skuteczne jednakże nie zawsze jest to najoptymalniejsze rozwiązanie. Nie zalecamy ich stosowania na ogródkach warzywnych - nie po to przecież zakładamy własne ogródki aby aplikować na nich dodatkowe środki chemiczne na wzór tych, które są stosowane w masowej produkcji rolniczej i znajdują się na produktach dostępnych w sklepach.

Z dużą ostrożnością należy także stosować preparaty chemiczne na roślinach ozdobnych i przed każdym zaaplikowaniem środków chemicznych trzeba upewnić się, że są one nieszkodliwe dla danego rodzaju roślin.

Substancji takich nie zalecamy również do stosowania na trawnikach jeśli korzystają z nich małe dzieci, które bardzo często dotykają trawy rękoma. Zdarzają się co prawda środki, które teoretycznie nie są szkodliwe dla człowieka jednakże pamiętajmy, że małe dzieci mają znacznie mniejszą odporność i istnieje większe ryzyko, że będą rękoma przecierać oczy, wkładać je do ust itp.

Jak skutecznie ręcznie usuwać chwasty?

Najczęściej najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne jest wyrywanie chwastów wieloletnich, do których w przypadku ogródków przydomowych zaliczamy przeważnie perz rozłogowy czy mniszek lekarski, nazywane potocznie mleczem. Rośliny te potrafią bardzo łatwo odradzać się z pozostawionych w ziemi resztek korzeni, które ciężko wyrwać samymi rękoma. W takich przypadkach bardzo ważne jest, aby wyrywać chwasty wraz z całym korzeniem, który może mieć czasami nawet kilkanaście centymetrów długości.

Wyrywanie chwastów najlepiej przeprowadzać na glebie lekko wilgotnej. Zbyt sucha utrudnia pielenie i wymaga użycie większej siły aby skutecznie wyrywać korzenie. Z kolei ziemia bardzo mokra, np. po intensywnych opadach deszczu będzie kleić się do narzędzi co również istotnie utrudnia pracę.

Zanim zaczniemy pielenie warto przygotować odpowiednie narzędzia. Do większych chwastów przyda nam się motyka lub nawet szpadel, a do mniejszych zalecamy używać specjalnego przyrządu do wyrywania korzeni, który wygląda jak długa, cienka blaszka. Pomaga ona w skutecznym dostaniu się do dolnej części korzenia bez konieczności używania szpadla, co może powodować zniszczenia trawnika. Tego typu narzędzie doskonale sprawdzi się na przykład podczas usuwania mleczy.

Warto także przygotować wiadro czy większy pojemnik przeznaczony tylko na wyrywane chwasty, aby nie rzucać ich na trawnik czy grządki warzywne i nie ryzykować pozostawieniem na nich fragmentów usuniętych chwastów.

Na rynku można spotkać również specjalne wyrywacze mechaniczne, w tym dostępne także z długimi rączkami teleskopowymi co umożliwia usuwanie chwastów z pozycji stojącej. Wybierając takie urządzenia trzeba jednak zwracać uwagę na sposób w jaki usuwają one korzenie roślin tak, aby ograniczyć do minimum ewentualne uszkodzenia trawników czy roślin ozdobnych.

Co zrobić z wyrwanymi chwastami?

Większość chwastów jakie wyrywamy z ogródków warzywnych czy trawników nadaje się do kompostownika co pozwala racjonalnie gospodarować odpadami na działce. Trzeba jednak uważać, aby nie wrzucać do kompostu chwastów, które zdążyły już wykształcić nasiona oraz tych, które wykazują wyraźne objawy różnego rodzaju chorób.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów