Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Jak wykonać ogrodzenie z cegły klinkierowej

Ogrodzenie to ważny element zagospodarowania działki dlatego często jest to ogrodzenie z klinkieru. Jednakże jak zrobić ogrodzenie aby było ono ładne i trwałe? Otóż budowa ogrodzenia  klinkieru wymaga pewnego doświadczenia, cegła klinkierowa jest dość wymagającym materiałem. Ważny jest dobry fundament pod ogrodzenie oraz prawidłowe murowanie słupków i przęseł.
Źródło: ShutterStock
Ogrodzenie to funkcjonalny element otoczenia domu. Nie należy zapominać jednak o jego bardzo ważnym znaczeniu estetycznym: ładne, skomponowane z bryłą domu i otoczeniem stanowi ich efektowne dopełnienie. Dlatego warto starannie przemyśleć oraz dobrać trwałe materiały, np. cegły klinkierowe.

Ogrodzenie wykonane z cegły klinkierowej dobrze komponuje się z innymi materiałami, takimi jak drewno czy metal. Pasuje do domów wykonanych w stylistyce zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Stanowi także ważny element otoczenia chroniący mieszkańców przed niepowołanymi gośćmi. Jeżeli plan zagospodarowania nie zabrania w miejscu zamieszkania budować ogrodzeń pełnych, można je wykonać z cegły klinkierowej. Takie rozwiązanie szczelnie ukryje wnętrze posesji, jednak należy pamiętać, aby mur nawiązywał swoją formą i materiałem do elementów ścian i cokołów domu, co pozwoli stworzyć jednolitą całość. Można wybrać również wariant z elementami drewnianymi lub metalowymi, osadzonymi pomiędzy słupkami z cegły klinkierowej. Jeżeli już podejmiemy decyzję, jaką formę przybierze ogrodzenie można przystąpić do prac.

Etap 1 - Fundamenty ogrodzenia

Po rozplanowaniu rozłożenia ogrodzenia w terenie można przystąpić do wylewania ławy fundamentowej. Najlepiej wykonać ją z betonu klasy C12/15 (dawniej B15). Głębokość fundamentu nie musi być zbyt duża. W głównej mierze zależy ona od położenia geograficznego działki, rodzaju gruntu oraz ogrodzenia, na które się zdecydowano. Mur pełny wymaga głębszego fundamentu niż przęsłowy. W przypadku gruntów wysadzinowych (zwiększających objętość pod wpływem zamarzającej wody, np. grunty gliniaste) zaleca się posadowienie poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli na głębokość od 80 do 120cm. Z kolei fundamenty o głębokości ok. 60cm będą optymalne przy gruntach niewysadzinowych i w przypadku ogrodzeń przęsłowych. - Zalecane jest, aby fundament wystawał na ok. 10cm nad poziom terenu. Do wykonania tego fragmentu niezbędny jest szalunek, który powinien być szczelny, dzięki czemu nie wydostanie się z niego beton. Następnie na fundamencie układa się izolację poziomą, np. z masy bitumicznej, zapobiegającą podchodzeniu wody z gruntu – tłumaczy Roman Tereszczak, ekspert firmy Röben. Jest to jeden z zabiegów zapobiegających powstawaniu na klinkierze białych wykwitów.

Etap 2 - Dobór odpowiedniej zaprawy i układanie cegieł

Układanie pierwszych cegieł zaczynamy od narożników. Dopiero po ich wykonaniu, przechodzimy do wypełnienia przestrzeni między nimi. Pamiętajmy, że od rozmiaru cegieł zależy wielkość słupka. Najczęściej wybierany klinkier (np. firmy Röben) charakteryzuje się wymiarami ok. 240x115x71mm, pozwalającymi zbudować słupek o przekroju 36,5x36,5cm. Murując ogrodzenie należy mieszać cegły z różnych palet, ponieważ cegły z różnych partii produkcyjnych mogą nieznacznie różnić się odcieniem, co wynika ze składu naturalnego surowca, z którego produkuje się klinkier – gliny, jak również technologii produkcji. Podczas murowania, nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniej zaprawy. Powinna być przeznaczona do klinkieru i charakteryzować się bardzo dobrą przyczepnością, niską nasiąkliwością i odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Zaprawy zawierające wapno mogą doprowadzić do powstawania wykwitów, a nieszczelne fugi - do wniknięcia do wnętrza muru wody oraz soli zawartej w zaprawie. Po odparowaniu wody związki chemiczne pozostają na powierzchni cegieł w postaci nieestetycznych białych zacieków. Kluczowa w całym procesie budowania ogrodzenia z klinkieru jest ochrona przed wilgocią.

Etap 3 - Przęsła i słupki ogrodzeniowe

Klinkierowe ogrodzenia mogą być w całości murowane z cegieł lub też łączyć powierzchnie z cegły z elementami wykonanymi z drewna czy metalu. - Do najchętniej wybieranych rozwiązań należy zamontowanie między słupkami z klinkieru metalowych przęseł. Powinno się to odbyć się na przegubach, umożliwiając tym samym rozszerzalność termiczną, dzięki czemu powstające naprężenia nie zostaną przeniesione na wymurowane słupki, co mogłoby powodować pękanie fug, a nawet uszkodzenie klinkieru – wyjaśnia Tereszczak. Pod przęsłami na podmurówkach wykonać trzeba tzw. rolkę, czyli ułożyć cegły w taki sposób, że na zewnątrz muru widać tylko główki, a nie tradycyjnie – wozówki. We wszystkich miejscach, które narażone są na przenikanie wody, niezbędne jest zastosowanie cegły pełnej, zamiast perforowanej, tzw. „dziurawki”. Istotne także jaka zaprawa do klinkieru zostanie używa aby nie wystąpiły wykwity, czyli białe plamy na cegłach klinkierowych. Głębokość fundamentów pod ogrodzeni zależy od kilku czynników, jak np. rodzaj gruntu. Fugowanie cegieł klinkierowych należy wykonać bardzo dokładnie nie pozostawiając szczelin, którymi będzie wpływać woda.Oprócz cegieł w tradycyjnej formie prostopadłościanu, do wykończenia ogrodzenia można wykorzystać cegły kształtowe w kilkunastu różnych typach. Z kolei po wymurowaniu zewnętrznej warstwy słupka z klinkieru, pustą przestrzeń wewnątrz zbroi się prętami o średnicy 8-10mm, w odstępach co 15-20cm i wypełnia betonem o takiej samej konsystencji, jak zaprawa do klinkieru. Powstałe słupki i cokoły należy odpowiednio zabezpieczyć przed wodą. Najszybszym i najwygodniejszym sposobem wykonania zakończenia słupków jest użycie są prefabrykowanych kapturów, czyli gotowych elementów budowlanych składających się z cegieł klinkierowych i betonowego rdzenia nośnego. Ważne, aby daszki na cokoły były odpowiedniej wielkości i wystawały kilka centymetrów poza obrys słupka i cokołu. Od spodu powinny mieć kapinos (specjalne podcięcie), aby strugi deszczu nie spływały po murze. Skuteczne odprowadzanie wilgoci zapobiega jej wnikaniu do spoin słupa oraz powstawaniu wykwitów. Do murowania kapturów wykorzystuje się klej elastyczny.

Etap 4 - Fugowanie ogrodzenia z klinkieru

O rozpoczęciu fugowania decyduje fachowiec, który uwzględni różne czynniki, m.in. stopień wilgotności muru oraz warunki atmosferyczne (opady deszczu i temperatury poniżej 5°C wykluczają rozpoczęcie prac). Przed rozpoczęciem fugowania górną warstwę ogrodzenia powinno się zabezpieczyć przed wnikaniem wody z opadów atmosferycznych. Należy wykonać pełne spoiny za pomocą specjalnej fugi przeznaczonej do klinkieru. Problemem nie będzie zrobienie fugi wypukłej lub wklęsłej. Najważniejsze w tym przypadku jest to, aby jej brzegi stykały się z krawędzią cegieł. Wszystkie inne sposoby murowania np. na puste lub zagłębione spoiny są nieprawidłowe i mogą prowadzić do zniszczenia ogrodzenia.

Uwaga wykonawcza:

Przez co najmniej 7 dni od zakończenia prac murarskich ogrodzenie powinno być dodatkowo chronione. W tym czasie zachodzi wstępny proces wiązania cementu i związki chemiczne występujące w zaprawie są absorbowane. Pełny proces wiązania zaprawy trwa 4 tygodnie. Mur przez cały ten okres powinien być zabezpieczony przed wodą opadową oraz nadmiernym nasłonecznieniem, szczególnie powyżej 30°C.Ogrodzenie to ważny element zagospodarowania działki dlatego często jest to ogrodzenie z klinkieru. Jednakże jak zrobić ogrodzenie aby było ono ładne i trwałe? Otóż budowa ogrodzenia klinkieru wymaga pewnego doświadczenia, cegła klinkierowa jest dość wymagającym materiałem. Ważny jest dobry fundament pod ogrodzenie oraz prawidłowe murowanie słupków i przęseł. Istotne także jaka zaprawa do klinkieru zostanie używa aby nie wystąpiły wykwity, czyli białe plamy na cegłach klinkierowych. Głębokość fundamentów pod ogrodzeni zależy od kilku czynników, jak np. rodzaj gruntu. Fugowanie cegieł klinkierowych należy wykonać bardzo dokładnie nie pozostawiając szczelin, którymi będzie wpływać woda.

Źródło: materiały informacyjne firmy Röben

(8 kwietnia 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Jak urządzić pokój nastolatka?
Jak urządzić pokój nastolatka?

Pokój nastolatka - jak połączyć styl z funkcjonalnością?

Pokój nastolatka - jak połączyć styl z funkcjonalnością?

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby?
Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby?

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby? Pomysły i inspiracje

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby? Pomysły i inspiracje

instalator podczas montażu ogrzewania podłogowego
instalator podczas montażu ogrzewania podłogowego

Jakie cechy powinna mieć dobra hurtownia instalacyjna?

Jakie cechy powinna mieć dobra hurtownia instalacyjna?

Czym charakteryzują się płyty węglowe?
Czym charakteryzują się płyty węglowe?

Czym charakteryzują się płyty węglowe i gdzie są stosowane?

Czym charakteryzują się płyty węglowe i gdzie są stosowane?

Jak dobrze wybrać materiały do budowy domu?
Jak dobrze wybrać materiały do budowy domu?

Remont domu i mieszkania - jak wybierać materiały? Czy najdroższe zawsze oznacza najlepsze?

Remont domu i mieszkania - jak wybierać materiały? Czy najdroższe zawsze oznacza najlepsze?

Zakup materiałów budowlanych
Zakup materiałów budowlanych

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy
Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Automatyczne napędy do bram
Automatyczne napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?
Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?
Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian
Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Jak chronić się przed owadami w domu?
Jak chronić się przed owadami w domu?

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?
Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Narzędzia do majsterkowania
Narzędzia do majsterkowania

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia
Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe
Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Wokół domu

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.