logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Przyłącza do domu według znowelizowanego Prawa budowlanego

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
9 stycznia 2016
Słowa kluczowe: jak zrobić przyłącze, budowa przyłącza, przyłącze energetyczne, przyłącze wodne, przyłącze gazowe, przyłącze telekomunikacyjne, przyłącze na zgłoszenie, przyłącze według nowego prawa budowlanego
Źródło: ShutterStock
Każdy budynek mieszkalny musi posiadać co najmniej przyłącze energetyczne i wodociągowe. Większość inwestorów buduje również przyłącza gazowe oraz kanalizacyjne – do miejskiej sieci sanitarnej i deszczowej. Omawiamy formalności wymagane przy budowie przyłączy.

Znowelizowane w 2015 roku Prawo budowlane zmieniło zasady postępowania administracyjnego związanego z wykonaniem przyłączy.

Przyłącza bez pozwolenia na budowę

Zgodnie z artykułem 29 ust. 20 nowego Prawa budowlanego pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych.

Oznacza to skrócenie całego procesu postępowania administracyjnego lecz nie zwalnia inwestora z obowiązku zatrudnienia odpowiedniego projektanta. Artykuł 30 ustęp 3 narzuca obowiązek zgłoszenia zamiaru wykonania przyłączy. W punkcie tym widnieje również zapis, że do wniosku zgłoszenia musi zostać załączony projekt zagospodarowania działki (mapa z wrysowanym budynkiem i przebiegiem przyłącza oraz z innymi sieciami) wraz z opisem technicznym. Dokumenty te musi wykonać projektant posiadający stosowne uprawnienia budowlane (sanitarne, elektryczne, telekomunikacyjne).

Z zapisów Prawa budowlanego nie wynika wprost, że plan zagospodarowania musi być wykonany na mapie do celów projektowych opracowanej przez uprawnionego geodetę. Wymóg taki dotyczy bowiem wyłącznie projektów budowlanych, które muszą zakończyć się uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę.

Na mapie muszą jednak być wrysowane elementy podstawowe zagospodarowania naszej działki (budynek, garaże itp.) oraz przebieg istniejących sieci znajdujących się na naszej działce oraz w pasie drogowym.

Komu zlecić wykonanie przyłącza?

Możliwe są dwie drogi postępowania. Możemy samodzielnie wystąpić do gestora sieci (gazownia, energetyka itp.) o wydanie tzw. warunków technicznych na budowę przyłącza lub zlecić to firmie, którą będziemy chcieli zatrudnić do kompleksowego wykonania instalacji.

Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w uzgadnianiu lokalizacji i budowie przyłączy to znacznie lepszymi szybszym sposobem jest znalezienie firmy, która wykona za nas kompleksowo wszystkie kwestie formalne wraz z docelowym wybudowaniem przyłącza, jego odbiorem i uzyskaniem zgody na użytkowanie. Mimo faktu, że przyłącze wymaga zgłoszenia a nie pozwolenia na budowę to i tak należy spełnić szereg formalności i uzgodnień z gestorem sieci, zarządcą drogi publicznej (gmina, zarząd dróg powiatowych, wojewódzkich czy GDDKiA), wykonać projekt zagospodarowania na odpowiednio zaktualizowanej mapie, złożyć wszystkie wnioski w odpowiednich instytucjach.

Ile trwa wykonanie przyłącza?

Same prace w terenie często nie trwają dłużej niż 1-3 dni. Niestety procedura formalna może trwać czasami nawet ponad 6 miesięcy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak długo trwa uzgadnianie i uzyskanie zgody na budowę przyłącza. Jeśli nie napotkamy większych problemów prawnych to z reguły wszystko powinno zamknąć się w 3-4 miesiącach.

Po wykonaniu w terenie przyłącza przychodzi jeszcze czas na jego odbiór ze strony pracownika gestora sieci i spisanie stosownego protokołu odbiorowego, który jednocześnie będzie zezwalał na użytkowanie przyłącza. Ten etap realizowany jest często dość szybko i na odbiór będziemy czekać ok. 1-2 tygodni, a czasami nawet w ciągu kilku dni udaje się zakończyć wszystkie formalności końcowe.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.