W wi臋kszo艣ci domów jednorodzinnych czy w zabudowach szeregowych poddasze u偶ytkowe traktuje si臋 jako cz臋艣膰 przeznaczon膮 wy艂膮cznie dla domowników. Lokalizuje si臋 tam zatem sypialnie, garderoby oraz 艂azienk臋 (jedn膮 wspóln膮 lub oddzielne, w zale偶no艣ci od powierzchni poddasza i w艂asnych preferencji).
Budowa domu z poddaszem u偶ytkowym zwi臋ksza koszty w stosunku do domu parterowego, gdy偶 przede wszystkim trzeba wykona膰 pe艂nowymiarowy strop nad cz臋艣ci膮 parterow膮. Aby poddasze by艂o funkcjonalne nale偶y dobrze zastanowi膰 si臋 nad wysoko艣ci膮 tzw. 艣cianek kolankowych, które decyduj膮 o wysoko艣ci (w stosunku do pod艂ogi) skosów dachowych.
Nale偶y jednak pami臋ta膰, aby kwesti臋 t臋 dok艂adnie rozwi膮za膰 na etapie projektu, gdy偶 podniesienie 艣cianki na budowie wymusi konieczno艣膰 zmiany pozwolenia na budow臋. Wynika to z faktu, 偶e wy偶sza 艣cianka kolankowa bezpo艣rednio przek艂ada si臋 na zwi臋kszenie wysoko艣ci ca艂ego budynku (liczonej do kalenicy dachu). Wysoko艣膰 ta jest okre艣lona w tzw. decyzji o warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dokumenty te analizuje si臋 na etapie opracowywania projektu budowlanego domu).
Jak dobra膰 odpowiedni膮 wysoko艣膰 艣cianki kolankowej?
Wysoko艣膰 艣cianki kolankowej uzale偶niona jest od przeznaczenia danego pomieszczenia. Inna bowiem b臋dzie minimalna (funkcjonalnie) wysoko艣膰 w sypialni, a inna w 艂azience czy kuchni (które czasami równie偶 projektowane s膮 na poddaszach, przewa偶nie jako „dodatkowa” niedu偶a kuchnia w wi臋kszych domach).
Wygodne ustawienie 艂ó偶ka pod skosem dachowym lub rega艂u (pó艂ek lub komody) wymaga zachowania minimalnej wysoko艣ci 75-80cm. Zaleca si臋 wysoko艣膰 艣cianki kolankowej ok 90-95cm, co zapewni dobry komfort u偶ytkowania mebli ustawionych pod skosami.
W przypadku lokalizacji pod skosem biurka, np. w gabinetach, czy blatów kuchennych, zaleca si臋 wysoko艣膰 艣cianki nie mniejsz膮 ni偶 1,10m. Typowe biurko ustawiane jest na wysoko艣ci ok 70-80cm (poziom blatu w stosunku do pod艂ogi). Swobodne u偶ytkowanie takiego biurka umo偶liwi zatem 艣cianka o wysoko艣ci 1,10-1,30m. Podobn膮 wysoko艣膰 nale偶y zachowa膰 w kuchni, przy czym je艣li jest to kuchnia cz臋sto u偶ytkowana to zaleca si臋 wysoko艣膰 1,30m (pami臋tajmy, 偶e w kuchni pracujemy praktycznie zawsze „na stoj膮co”).
Wysoko艣膰 艣cianki w 艂azience zale偶y od tego czy pod skosem dachowym chcemy zlokalizowa膰 wann臋 czy toalet臋. W przypadku wanny zaleca si臋 wysoko艣膰 ok 80-90cm, lecz nie mniejsz膮 ni偶 75cm. Pozwoli to na swobodn膮 k膮piel bez ryzyka uderzenia w powierzchni臋 skosu. W miejscu ustawienia ubikacji zaleca si臋 wysoko艣膰 90-100cm. Ni偶sza 艣cianka znacznie utrudni korzystanie z toalety wy偶szym osobom. Je艣li chcemy na poddaszu zamontowa膰 toalet臋 „podwieszan膮” to zaleca si臋 艣ciank臋 1,0-1,10m, aby bez problemu mo偶na by艂o przymocowa膰 do 艣ciany stela偶.
Wraz z projektowaniem zagospodarowania przestrzeni pod skosami dachowymi warto przeanalizowa膰 dobór odpowiedniego rodzaju otwierania okien dachowych. Dotyczy to w szczególno艣ci przypadków lokalizacji okien nad biurkiem, 艂ó偶kiem czy w 艂azienkach. Producenci oferuj膮 kilka rodzajów otwierania, m.in. najbardziej popularne otwieranie górne lub dolne.
Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl