Skosy dachowe na poddaszu

Data utworzenia: 8 czerwca 2014

remont i wykończenie

wnętrza

W przypadku domów ze skośnym dachem często zastanawiamy się jak zabudować skosy dachowe poddaszu. Jest wiele opinii na ten temat, a my staramy się wskazać zalety i wady różnych rozwiązań pod kątem estetyki pomieszczeń i ich funkcjonalności.

W większości domów jednorodzinnych czy w zabudowach szeregowych poddasze użytkowe traktuje się jako część przeznaczoną wyłącznie dla domowników. Lokalizuje się tam zatem sypialnie, garderoby oraz łazienkę (jedną wspólną lub oddzielne, w zależności od powierzchni poddasza i własnych preferencji).

Budowa domu z poddaszem użytkowym zwiększa koszty w stosunku do domu parterowego, gdyż przede wszystkim trzeba wykonać pełnowymiarowy strop nad częścią parterową. Aby poddasze było funkcjonalne należy dobrze zastanowić się nad wysokością tzw. ścianek kolankowych, które decydują o wysokości (w stosunku do podłogi) skosów dachowych.

Należy jednak pamiętać, aby kwestię tę dokładnie rozwiązać na etapie projektu, gdyż podniesienie ścianki na budowie wymusi konieczność zmiany pozwolenia na budowę. Wynika to z faktu, że wyższa ścianka kolankowa bezpośrednio przekłada się na zwiększenie wysokości całego budynku (liczonej do kalenicy dachu). Wysokość ta jest określona w tzw. decyzji o warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dokumenty te analizuje się na etapie opracowywania projektu budowlanego domu).

Jak dobrać odpowiednią wysokość ścianki kolankowej?

Wysokość ścianki kolankowej uzależniona jest od przeznaczenia danego pomieszczenia. Inna bowiem będzie minimalna (funkcjonalnie) wysokość w sypialni, a inna w łazience czy kuchni (które czasami również projektowane są na poddaszach, przeważnie jako „dodatkowa” nieduża kuchnia w większych domach).

Wygodne ustawienie łóżka pod skosem dachowym lub regału (półek lub komody) wymaga zachowania minimalnej wysokości 75-80cm. Zaleca się wysokość ścianki kolankowej ok 90-95cm, co zapewni dobry komfort użytkowania mebli ustawionych pod skosami.Poddasze zawiera różne pomieszczenia, szczególnie istotne są skosy dachowe w gabinecie oraz skosy dachowe w pokoju. W innych pomieszczeniach należy jednak również dobrze dobrać parametry konstrukcji, najczęściej zadajemy sobie pytanie: wysoka czy niska ścianka kolankowa? Wszystko zależy od tego, czy są to skosy dachowe w sypialni czy też jest to łazienka na poddaszu. Zawsze poddasze z dachem skośnym wymaga rozsądnej aranżacji.

W przypadku lokalizacji pod skosem biurka, np. w gabinetach, czy blatów kuchennych, zaleca się wysokość ścianki nie mniejszą niż 1,10m. Typowe biurko ustawiane jest na wysokości ok 70-80cm (poziom blatu w stosunku do podłogi). Swobodne użytkowanie takiego biurka umożliwi zatem ścianka o wysokości 1,10-1,30m. Podobną wysokość należy zachować w kuchni, przy czym jeśli jest to kuchnia często użytkowana to zaleca się wysokość 1,30m (pamiętajmy, że w kuchni pracujemy praktycznie zawsze „na stojąco”).Skosy dachowe na poddaszu wymagają, żeby wysokość ścianki kolankowej była wygodna funkcjonalnie. Pytanie więc jak zabudować skosy na poddaszu, czyli w praktyce jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej. Poddasze zawiera różne pomieszczenia, szczególnie istotne są skosy dachowe w gabinecie oraz skosy dachowe w pokoju. W innych pomieszczeniach należy jednak również dobrze dobrać parametry konstrukcji, najczęściej zadajemy sobie pytanie: wysoka czy niska ścianka kolankowa?

Wysokość ścianki w łazience zależy od tego czy pod skosem dachowym chcemy zlokalizować wannę czy toaletę. W przypadku wanny zaleca się wysokość ok 80-90cm, lecz nie mniejszą niż 75cm. Pozwoli to na swobodną kąpiel bez ryzyka uderzenia w powierzchnię skosu. W miejscu ustawienia ubikacji zaleca się wysokość 90-100cm. Niższa ścianka znacznie utrudni korzystanie z toalety wyższym osobom. Jeśli chcemy na poddaszu zamontować toaletę „podwieszaną” to zaleca się ściankę 1,0-1,10m, aby bez problemu można było przymocować do ściany stelaż.Wszystko zależy od tego, czy są to skosy dachowe w sypialni czy też jest to łazienka na poddaszu. Zawsze poddasze z dachem skośnym wymaga rozsądnej aranżacji. Zabudowa poddasza wymaga odpowiedniego przygotowania, w szczególności jeśli poddasze użytkowe posiada skosy dachowe. Należy wtedy dobrze przemyśleć projekt, aby ścianka kolankowa miała odpowiednią wysokość.

Wraz z projektowaniem zagospodarowania przestrzeni pod skosami dachowymi warto przeanalizować dobór odpowiedniego rodzaju otwierania okien dachowych. Dotyczy to w szczególności przypadków lokalizacji okien nad biurkiem, łóżkiem czy w łazienkach. Producenci oferują kilka rodzajów otwierania, m.in. najbardziej popularne otwieranie górne lub dolne.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Kompleksowa ochrona Twojego domu

Każdemu z nas zależy na ochronie tego, co dla niego najcenniejsze. Bez względu na to, czy znajdujemy się w domu, czy poza nim, nie jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo naszych bliskich i naszego dobytku. Zapewnić im nieustanną ochro...

Jak wybrać gotowy projekt nowoczesnego domu?

Marzy Ci się dom nowoczesny? Nie wiesz jak wybrać projekt domu nowoczesnego, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby? Z pomocą przychodzi ten artykuł, dzięki któremu dowiesz się jak ze wszystkich projektów dostępnych na rynku wybrać ten, który będzie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów