logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Systemy nawadniające do ogrodu

Data utworzenia: 6 kwietnia 2017
Słowa kluczowe: nawadnianie ogrodu, zraszacze ogrodowe, zraszacze wynurzane, jakie zraszacze do ogrodu, jak nawadniać ogród, systemy nawadniania ogrodu
Wokół domu
Ogród
Źródło: ShutterStock
Wiosna to czas prac ogrodowych, w tym zakładania trawników i systemów nawadniania. Omawiamy kilka wybranych rodzajów automatycznych systemów do nawadniania przydomowych ogrodów, które znacznie usprawniają dbanie o rośliny i ładne trawniki.

Ręczne podlewanie ogrodu może być uciążliwe, szczególnie w czasie suchych dni w okresie letnim. Rośliny ogrodowe potrzebują dużej ilości wody, podobnie jak trawnik. Kilka bezdeszczowych dni i brak podlewania trawnika może skutkować widocznym przebarwieniem trawy i jej problematycznym wysychaniem. Konieczne jest więc praktycznie codzienne podlewanie.

Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na montaż automatycznych lub półautomatycznych systemów nawadniania. Nie są one drogie, a istotnie usprawniają dbanie o ogród oszczędzając wiele godzin spędzonych z wężem w ręku. Na rynku są również systemy z automatycznym pomiarem stanu nawodnienia gruntu, które samoczynnie włączają się gdy tylko zajdzie taka potrzeba utrzymując optymalny poziom nawodnienia trawnika i roślin ogrodowych.

Czy warto inwestować w projekt nawodnienia ogrodu?

Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco, chyba, że dysponujemy małym ogrodem o prostokątnej powierzchni gdzie łatwo sami możemy ocenić jak duży i wydajny zraszacz potrzebujemy.

W przypadku większych ogrodów o urozmaiconym kształcie, z dodatkowymi ścieżkami, oczkami wodnymi itp. warto zainwestować w dokładny projekt nawodnienia. Można go zamówić w większości firm zajmujących się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów. Projekt taki warto zintegrować od razu z projektem zagospodarowania ogrodu co nie tylko zredukuje koszty projektów ale jednocześnie zapewni możliwie najoptymalniejsze rozwiązania.

Do wykonania projektu nawodnienia będziemy musieli przekazać kilka informacji, jak plan działki i usytuowanie budynku, lokalizacja wyprowadzeń kranów ogrodowych. Dobrze jest również zaznaczyć na planie takie elementy jak lokalizacja rur drenarskich, studni chłonnych, zbiornika na nieczystości ciekłe (tzw. szambo) itp.

W projekcie zostaną dobrane odpowiednie rodzaje urządzeń nawadniających wraz z rozmieszczeniem wszystkich podłączeń. Należy bowiem pamiętać, że dla ogrodu szkodliwy jest nie tylko brak wilgoci lecz również nadmiar wody oraz nierównomierność w nawodnieniu, co bardzo szybko odbija się na estetyce trawnika i roślin ogrodowych.

Nawadnianie przy użyciu zraszaczy stałych

Najczęściej stosowane są zraszacze stałe jako wynurzane lub niewynurzane. Mają one specjalnie uformowane dysze z automatyczną kontrolą ciśnienia wypływającej wody, co pozwala zachować równomierny strumień wody i równomierne nawadnianie ogrodu.

Zraszacze niewynurzalne to dysze zlokalizowane ponad poziomem terenu. Najczęściej ustawia je się w miejscu krzewów czy niskiej roślinności, aby nie były widoczne w ogrodzie. Ich zaletą jest duża skuteczność nawadniania ogrodów z dużą ilością roślin i krzewów. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie na trawnikach, szczególnie tych o większej powierzchni.

W takiej sytuacji znacznie lepiej kupić zraszacze wynurzane. Montuje je się pod powierzchnią ziemi w specjalnej plastikowej obudowie. Po włączeniu strumienia wody pod wpływem ciśnienia zraszacze wynurzają się na powierzchnię. Na rynku można spotkać zraszacze o różnej wysokości co ułatwia ich dobór w zależności od roślinności w ogrodzie.

Największą zaletą zraszaczy wynurzanych jest fakt, że po zakończonym nawadnianiu chowają się pod powierzchnią ziemi co umożliwia bezpieczne koszenie trawnika bez obawy o uszkodzenie zraszaczy oraz noża kosiarki.

Dobierając zraszacze należy również pamiętać o prawidłowym rozprowadzeniu węży z wodą po ogrodzie, aby do każdego zraszacza dochodziła woda pod odpowiednim ciśnieniem. Jeśli nie mamy doświadczenia w takich pracach to warto zlecić je profesjonalnej firmie ogrodniczej. Źle zamontowane zraszacze i błędnie dobrane węże mogą czasami nawet zupełnie wyłączyć pojedyncze zraszacze z użytku.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.