Wykonanie ścianki wewnętrznej z luksferów

Data utworzenia: 2 maja 2015

remont i wykończenie

ściany i sufity

Ścianka działowa z luksferów umożliwia doświetlenie ciemnego pomieszczenia oraz tworzy estetyczny element wykończenia. Najczęściej pustaki szklane stosujemy do oddzielenia salonu i aneksu kuchennego lub jako ścianki w łazienkach. Doradzamy jak postawić taką ściankę.

Na rynku bez problemu znajdziemy szeroką gamę pustaków szklanych. Dostępne są zarówno elementy przezroczyste lub mocno barwione. Najczęściej pozwalają na przepuszczanie od 50-80% światła, przy czym duży wpływ na ten współczynnik ma barwa pustaków, w przypadku wersji „kolorowej”. Zwracajmy na to uwagę, jeśli głównym argumentem zastosowania w danym miejscu luksferów jest właśnie doświetlenie pomieszczenia.

Pustaki szklane mogą stanowić samodzielne ścianki działowe lub zostać wbudowane w ściany nośne. Przy drugim rozwiązaniu należy stosować pustaki o możliwie najwyższej wytrzymałości, aby nie popękały, na skutek obciążenia ścian nośnych.

Po pierwsze - dobra zaprawa klejowa

Wykonanie ścianki z luksferów w dużym stopniu przypomina tradycyjne prace murarskie. Ważne jest jednak, aby do ich montażu stosować odpowiednie kleje, przeznaczone właśnie do murowania luksferów.

Charakteryzują się one elastycznością, co jest bardzo ważne gdyż pustaki mogą w niewielkim stopniu pracować w czasie użytkowania ścianki. Nie należy stosować tradycyjnych zapraw murarskich, gdyż szybko doprowadzi to do pęknięcia pojedynczych pustaków lub nawet całej ścianki.

Przygotowanie miejsca pod ściankę z luksferów

Powierzchnię, na której wznoszona będzie ścianka z pustaków szklanych musimy dokładnie oczyścić i wypoziomować. W razie potrzeby zastosujmy wylewki samopoziomujące, gdyż później, na etapie murowania luksferów, nie będzie możliwości „nadrobienia” braków spoziomowania podłoża.

Stawianie ścianki rozpoczynamy od zamontowania listwy startowej, którą najczęściej jest specjalny ceownik, przystosowany do pustaków szklanych o danych wymiarach. Ceownik ten stanowi również podparcie dla profili pionowych, które również wykonane są w kształcie ceownika.

Listwę startową mocujemy do posadzki specjalnymi łącznikami lub klejem montażowym. W przypadku kleju zwróćmy uwagę, aby był to klej o możliwie jak najlepszej wytrzymałości, gdyż ścianka będzie narażona na tzw. „ścinanie” na styku ściana-podłoga (np. w sytuacji uderzenia czy opierania się o nią).

Układanie pustaków szklanych (luksferów)

Murowanie ścianki z luksferów rozpoczynamy od ułożenia pierwszych krzyżyków dystansowych na profilach. Alternatywnie można na profilach zamontować specjalne taśmy dylatacyjne. Ważne jest, aby zachować minimalną odległość pustaków do innych elementów, co zabezpieczy je przed uszkodzeniem i pęknięciem. Wynika to z faktu, że szkło i metal maja różną rozszerzalność termiczną i konieczne jest ich fizyczne rozdzielenie.

Pustaki układamy na całej szerokości ścianki na odpowiednio dobraną zaprawę klejową i dla każdej warstwy dokładnie kontrolujemy jej spoziomowanie.

Na pustakach ustawiamy krzyżyki dystansowe i przystępujemy do wykonania kolejnej warstwy. W przypadku typowych luksferów „domowych” zaleca się, aby w ciągu 12-14h układać nie więcej niż 3-4 warstwy pustaków szklanych.Ścianka wewnętrzna, przeważnie ścianka działowa będzie ciekawym wykończeniem wnętrza jeśli będzie to np. ścianka z luksferów lub inaczej ścianka z pustaków szklanych. Luksfery i pustaki szklane umożliwiają ponad to doświetlenie pomieszczenia. Pytanie zatem jak zrobić ściankę z luksferów aby była stabilna. To jak zrobić ściankę z pustaków szklanych zależy m.in. od rodzaju luksferów i charakteru samej ściany. Konieczne jest odpowiednie zbrojenie luksferów, pomocne są tutaj drabinki zbrojeniowe. Czasami konieczne będą także płytki wykończeniowe do luksferów. Na rynku dostępne są luksfery kolorowe, inaczej określane jako pustaki szklane kolorowe oraz przezroczyste. Ważne jest jaki klej do luksferów zastosujemy, a dokładnie jaka zaprawa do luksferów będzie użyta przy ich murowaniu. Układanie luksferów, czyli po prostu murowanie pustaków szklanych to bardzo dokładne i precyzyjne zajęcie. Ważne jest również końcowe fugowanie ścianki z luksferów.

Zbrojenie ścianki z luksferów

Ścianka z pustaków szklanych powinna zostać zazbrojona prętami o średnicy 6mm lub specjalną drabiną zbrojeniową. Zalecamy zakup gotowej drabinki, co nieco ułatwia i przyspiesza prace murarskie.

Drabinki warto zakupić o odpowiedniej wysokości, dostosowanej do wykonywanej ścianki. Składa się ona przeważnie z dwóch profili zbrojeniowych o średnicy 6mm połączonych gładkim prętem, co umożliwia łatwe utrzymanie całego zbrojenia w jednej linii z zachowaniem równych odstępów pomiędzy pustakami.

W przypadku pojedynczych prętów zbrojeniowych, należy je wciskać w warstwę zaprawy, tuż po ułożeniu pustaków, zanim zaprawa zacznie wiązać. Jeśli pręty umieścimy zbyt późno – po wstępnym związaniu zaprawy – zbrojenie straci sens, gdyż nie będzie ono właściwie połączone z zaprawą, a tym samym nie będzie przenosić naprężeń występujących w ściance.

Fugowanie przestrzeni między luksferami

Fugowanie szczelin pomiędzy kolejnymi pustakami szklanymi nie różni się istotnie od tradycyjnego fugowania. Ważne jednak, aby zakupić fugę dedykowaną do pustaków szklanych, która nie spowoduje ich odbarwienia.

Należy bardzo dokładnie wypełnić wszystkie przestrzenie między pustakami, co zabezpieczy je przed dostawaniem się wilgoci i zanieczyszczeń mogących wpływać na zmniejszenie wytrzymałości całej ścianki.

Fugowanie zaleca się rozpocząć po ok. 12-16h od wykonania ostatniej warstwy luksferów. Wcześniej należy bardzo ostrożnie i dokładnie wyciągnąć wszystkie krzyżyki dystansowe.

Podczas fugowania pamiętajmy o odpowiednim wyprofilowaniu każdej fugi jako zlicowanej z pustakiem (rozwiązanie niezalecane) lub nieco wgłębionej. Można w tym celu stosować specjalne przyrządy do fugowania.

W przypadku, gdy jeden z boków ścianki „szklanej” nie jest powiązany z inną ścianą, konieczne jest zamontowanie specjalnych płytek wykończeniowych. Płytki należy dobrać do kolorystyki pustaków.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów