logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Zamiana mieszkania, a podatek PCC

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
17 stycznia 2017
Słowa kluczowe: zamiana mieszkania, podatek pcc przy zamianie mieszkania, podatek przy zamianie lokalu, podatek pcc w rodzinie, zamiana mieszkania w rodzinie, zwolnienie od podatku pcc
Źródło: ShutterStock
Po za tradycyjną umową kupna-sprzedaży, alternatywną formą pozyskania własności nieruchomości, np. mieszkania, jest zamiana. Może ona zostać przeprowadzone między osobami obcymi lub w obrębie członków rodziny. Czy przy zamianie mieszkania należy opłacić podatek PCC?

Umowa zamiany nieruchomości polega na tym, że każda ze stron zobowiązuje się do przeniesienia praw własności na drugą stronę, zgodnie z art. 60 i 604 Kodeksu cywilnego. W umowie tej każda ze stron jest zatem zarówno kupującym jak i sprzedającym niezależnie do tego czy zamiana związana jest z dodatkową dopłatą dla którejś ze stron czy też jest to wyłącznie zamiana materialna nieruchomości.

Zgodnie z obowiązującym prawem w momencie zaistnienia czynności cywilnoprawnej kupna-sprzedaży, na stronach tej czynności spoczywa obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (tzw. podatek PCC). W przypadku umowy zamiany obowiązek zapłacenia podatku spoczywa na obu stronach umowy co wynika bezpośrednio z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub przy spółdzielczym prawie do mieszkania jako podstawę opodatkowania przyjmuje się różnicę między rynkowymi wartościami zamienianych nieruchomości. Na uwagę zasługuje fakt, że mowa jest tutaj o wartościach rynkowych, a nie o pierwotnych cenach zakupu lokali.

Zgodnie z ustawą o podatku PCC stawka podatku od umów zamiany przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym wynosi 2 proc.

Jeśli zatem dokonujemy zamiany między osobami niespokrewnionymi to bezwarunkowo obie strony umowy podlegają obowiązkowi opłacenia podatku PCC. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku zamiany mieszkania w obrębie najbliższej rodziny.

Zwolnieniu z obowiązku opłacenia podatku PCC podlegają osoby będące członkami najbliższej rodziny, tzw. pierwszej grupy podatkowej w myśl przepisów ustawy o podatkach i darowiznach.

Do pierwszej grupy zalicza się małżonka, dzieci, rodziców, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz teściów. W przypadku zamiany dokonywanej między dalszą rodziną obowiązuje konieczność opłacenia podatku PCC.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.