logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Zapytanie o miejscowy plan zagospodarowania lub studium

12 maja 2015
Słowa kluczowe: miejscowy plan zagospodarowania, studium uwarunkowań, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, studium kierunków i rozwoju, studium zagospodarowania, ile kosztuje informacja z miejscowego plan, studium a miejscowy plan, czy różni się studium i miejscowy plan zagospodarowania, co to miejscowy plan zagospodarowania, studium a warunki zabudowy
Źródło: ShutterStock
Na etapie zakupu działki budowlanej lub planowania budowy domu warto dobrze zapoznać się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków rozwoju zagospodarowania, jeśli dokumenty takie obowiązują dla danej działki.

Budowa domu wymaga wykonania projektu zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania. Jeśli dla danego terenu nie uchwalono MPZP ani Studium, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Jeśli nie znamy dokładnego numeru działki, którą planujemy zakupić, jej numer (choć nie zawsze aktualny) możemy znaleźć np. na stronie geoportal.gov.pl lub na odpowiednich, lokalnych, powiatowych stronach z ewidencją gruntów. Niestety w przypadku nowo wydzielanych działek, ww. portale mogą mieć jeszcze informacje z przed podziału.

Jakie informacje znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania?

Miejscowy plan zagospodarowania składa się z dwóch części – opisowej i rysunkowej. Obie części są dla nas równie istotne.

Z wypisu dowiemy się wielu interesujących nas rzeczy na temat możliwości budowy domu – , przeznaczenie danej działki (zabudowa mieszkaniowa, usługowa, produkcyjna itp.), ilość kondygnacji, maksymalna wysokość budynku, rodzaj dachu, maksymalna powierzchnia zabudowy, kwestie związane z możliwością budowy szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków, zagadnienia dostępu do dróg publicznych i możliwości wykonania zjazdów itp.

Z części rysunkowej odczytamy również rodzaj zabudowy, oznaczonej różnymi kolorami, oraz sprawdzimy, jakie plan daje możliwości lokalizacji budynku na działce (obowiązujące i nieprzekraczalne linie zabudowy).

Potrzebne są nam obie części – wypis i wyrys, gdyż uzupełniają się one wzajemnie i dopiero analiza obu dokumentów da nam pełny pogląd na możliwości wyboru projektu domu.

Różnica między Studium a MPZP

Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju zagospodarowania przestrzennego to etap poprzedzający uchwalenie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dopiero MPZP ma status dokumentu o mocy urzędowej (uchwała Rady Gminy lub Rady Miasta).

Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym prawem oraz wyrokami NSA, gmina nie może uchwalić miejscowego planu sprzecznego z zapisami wcześniejszego studium. Oznacza to, że jeśli w studium dana działka posiada przeznaczenie na zabudowę jednorodzinną, to taka sama forma zabudowy musi zostać przyjęta w docelowym miejscowym planie zagospodarowania.

W przypadku, gdy dla danej działki występuje jedynie studium i brak jest uchwalonego (uchwałą Rady Gminy/Miasta) miejscowego planu zagospodarowania, to na etapie projektu może zajść konieczność wystąpienia o decyzję o warunkach zabudowy. W takiej sytuacji warto zapisy wniosku o warunki zabudowy dostosować do studium. W innym wypadku urząd może skorzystać z przysługującego mu prawa do wstrzymania (zawieszenia) postępowania o wydanie ww. decyzji na okres do 9 miesięcy, tj. do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania, niesprzecznego ze studium. Dla nas oznaczać to będzie znacznie wydłużenie czasu opracowania dokumentacji projektowej domu.

Wniosek o udostępnienie wypisu i wyrysu z MPZP lub Studium

We wniosku o udostępnienie wypisu (części opisowej) oraz wyrysu (rysunku planu) z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium należy podać, możliwie jak najdokładniej, informacje pozwalające jednoznacznie zlokalizować naszą działkę.

W tym celu należy obowiązkowo podać jej numer, miejscowość, gminę, powiat oraz, w miarę możliwości, obręb i arkusz mapy ewidencyjnej.

Warto w piśmie zaznaczyć wyraźnie, że interesuje nas wypis i wyrys wyłącznie dla obszaru naszej działki. W przeciwny wypadku, gmina może udostępnić nam cały zakres planu i rysunku, co wiązać się będzie z wyższą opłatą. Dla potrzeb budowy domku jednorodzinnego często wystarczający będzie plan w formacie A3 (40zł) z wypisem o objętości 5-10 stron A4 (30 lub 50zł).

O wypis i wyrys z MPZP może wystąpić każdy, niezależnie do tego, czy posiada tytuł prawny do danej nieruchomości (działki) czy też nie. Umożliwia to pozyskanie informacji z miejscowego planu przez osoby, które dopiero planują zakup danej działki, np. w celu budowy domu.

Ile kosztuje wypis i wyrys z MPZP?

W pierwszej kolejności polecamy sprawdzić, czy w danej gminie / mieście, na stronie internetowej urzędu, udostępnione są aktualne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Wiele urzędów publikuje te informacje bezpłatnie – zarówno część opisową jak i załączniki graficzne (rysunki planu). Warto jednak potwierdzić ich aktualność, np. poprzez rozmowę telefoniczną z pracownikiem wydziału urbanistyki urzędu.

Jeśli jednak w naszej gminie nie ma opublikowanych planów, to za udostępnienie ich kopii w wersji papierowej będzie naliczona opłata.

Koszt wypisu (czyli części opisowej) to 30zł (do 5 stron A4) lub 50zł (powyżej 5 stron A4).

Koszy wyrysu (czyli załącznika graficznego) to 20zł za każdą stronę A4, wchodzącą w skład rysunku planu, lecz nie więcej niż 200zł. Oznacza to, że za fragment rysunku planu w formacie A3 możemy zapłacić 40zł (2x20zł/A4).

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

 



Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.