Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Dachówka naturalna, angobowana czy glazurowana?

Źródło: ShutterStock
Dach to ważny element każdego budynku, który po za funkcją ochronną pomieszczeń pełni także funkcję estetyczną. Atrakcyjność całego domu w dużym stopniu uzależniona jest od wyglądu dachu. Z tego względu należy dobrze wybrać rodzaj oraz kolorystykę dachówek.

Jeśli zdecydowaliśmy się na wykończenie dachu dachówką ceramiczną, stajemy przed dylematem wyboru jej konkretnego rodzaju i kolorystyki. Producenci oferują najczęściej trzy podstawowe typy, tj. dachówkę naturalną, angobowaną oraz glazurowaną. Różnią się one sposobem wykonania i wykończenia zewnętrznej powierzchni, co jednak bezpośrednio przekłada się na cenę.

Niestety nie ma jednej uniwersalnej dachówki dla każdego typu dachu, rodzaju i charakteru domu oraz warunków mikroklimatu w jakich dom się znajduje. Poniżej opisujemy podstawowe cechy każdego typu dachówki i staramy się pomóc w wyborze.

 

Dachówka ceramiczna naturalna

 

Naturalna dachówka ceramiczna powstaje w procesie wypalania odpowiednio przygotowanej gliny. Główny nacisk kładzie się na to, aby gotowe dachówki cechowała jak najmniejsza nasiąkliwość oraz aby były one mrozoodporne.

Ponieważ glina nie występuje praktycznie nigdy w całkowicie jednorodnych złożach, wypalone z niej dachówki nie będą miały identycznie tego samego koloru. Dachówki naturalne mają kolor ceglano-czerwony, na co mają wpływ związki żelaza zawarte w glince.

Dachówka naturalna posiada porowatą powierzchnię, co jest powodem jej szybkiego brudzenia się. Jednocześnie nie posiada ona właściwości samoczyszczących, dlatego dach taki będzie wymagał częstszej konserwacji niż pokrycia z dachówki glazurowanej.

Jeśli dom znajduje się blisko terenów leśnych lub bagiennych, musimy liczyć się z ryzykiem szybszego porastania dachówek naturalnych mchem.Dachówka na dach musi być odporna na środowisko, aby nie występował mech na dachu oraz nadmierne zabrudzenia dachu. Zatem jak wybrać dachówkę ceramiczną a więc czym pokryć dach naszego domu. Warto poznać rodzaje dachówek ceramicznych zanim podejmiemy decyzję.

 

Dachówka ceramiczna angobowana

 

Technologia angobowania polega na odpowiednim barwieniu powierzchni dachówki w celu uzyskania jednakowej kolorystyki dla całej partii produkcyjnej. W metodzie angobowania nanosi się na dobrze wysuszoną dachówkę (lecz przed rozpoczęciem wypalania) warstwę z tzw. szlachetnej glinki.

Glinka to odpowiednio dobrana ciekła masa bardzo drobno zmielonej gliny z różnymi domieszkami, które mają nadać powierzchni dachówki określoną kolorystykę. Dopiero gdy naniesiona warstwa angoby wyschnie, dachówkę poddaje się procesowi wypalania. Zapewnia to bardzo dobre związane podstawowej glinianej dachówki z warstwą barwionej angoby.

W większości przypadków barwienie poprzez naniesienie cienkiej warstwy angoby dotyczy wyłącznie zewnętrznej, widocznej powierzchni dachówki. Z tego względu wszelkie zarysowania lub cięcia przekrojowe przez dachówkę uwidocznią w jej przekroju bazowy, ceglasto-czerwony kolor.

Problem ten nie występuje przy dachówkach z tzw. barwieniem w masie, gdzie cała dachówka, z każdej strony oraz w przekroju posiada podobny kolor. Technologia ta polega na odpowiednim dodaniu substancji barwiących bezpośrednio do bazowej gliny. Z tak wykonanej mieszanki formowany jest dopiero ostateczny kształt dachówki ceramicznej.

Producenci bardzo precyzyjnie dobierają proporcje poszczególnych pigmentów barwiących w stosunku do zawartości gliny, aby nie pogorszyć właściwości gotowej dachówki. Przeważnie przy dachówkach barwionych w masie, po uformowaniu kształtu dachówki z mieszaniny gliny i barwników, przed wypaleniem i tak nanosi się na zewnętrzną powierzchnię cienką warstwę angoby, jak w metodzie tradycyjnego angobowania.

Dzięki temu dachówki angobowane mają gładszą powierzchnię od dachówki naturalnej. Jednocześnie poszycie dachowe z dachówką angobowaną jest mniej podatne na zabrudzenie oraz na obrastanie mchem.Przy budowie domu istotna jest kwestia jaka dachówka na dach spadzisty, lepsze dachówki ceramiczne jako dachówki angobowane czy może dachówki glazurowane. Niektórzy wolą jednak dachówki naturalne, szczególnie jeśli jest to dachówka na dworek. Opcje tańsze to dylemat dachówka naturalna czy angobowana natomiast w wersji droższej dachówka angobowana czy glazurowana.

 

Kolorystyka ceramicznych dachówek angobowanych

 

Większość największych producentów oferuje dachówki angobowane w stosunkowo szerokiej gamie kolorystycznej (odcienie czerwieni, brązów, antracytu, czerni oraz zieleni).

Na rynku spotykane są również dachówki z tzw. angobą szlachetną. W technologii tej cienka warstwa angoby nanoszona na dachówkę przed wypaleniem wzbogacona jest o większe zawartości kwarcu oraz związków powodujących zjawisko zeszkliwienia. Z tego powodu na pierwszy rzut oka wydają się być podobne do dachówek glazurowanych, jednakże nie posiadają jednolitej szklistej powierzchni.

Niektórzy producenci mają w swojej ofercie również tzw. dachówki angobowane cieniowane. Produkowane są one poprzez nanoszenie dwóch rodzajów angoby, co powoduje stopniową zmianę kolorystyki na powierzchni dachówki.

Dla osób ceniących sobie niejednorodną kolorystykę naturalnych dachówek część producentów wprowadziła na rynek także dachówki angobowane, wykorzystujące specjalną angobę bezbarwną. Rozwiązanie to pozostawia pierwotny wygląd dachówki z jej jednoczesnym zabezpieczeniem przed mikroorganizmami i zabrudzeniem.

 

Dachówka ceramiczna glazurowana

 

Technologia produkcji dachówki glazurowanej polega na pokryciu wypalonej dachówki cienką warstwą stopionego szkliwa i ponownym wypaleniu tak przygotowanego elementu. W wyniku tych procesów dachówka pokryta jest jednolitym szkliwem, co nadaje jej gładką powierzchnię i jednocześnie zamyka wszystkie pory, występujące po pierwszym wypaleniu dachówki.

Dzięki wypalaniu z warstwą szkliwa dachówka glazurowana charakteryzuje się ładnym połyskiem, co nadaje budynkowi bardzo estetyczny i prestiżowy wygląd.

Gładkie szkliwo przyczynia się do zjawiska samooczyszczania dachówki po opadach deszczu i jednocześnie znacząco utrudnia porastanie powierzchni połaci dachowej mchami czy innymi mikroorganizmami.

Podczas produkcji stopione szkliwo można zabarwić praktycznie na dowolny kolor, przez co dachówki glazurowane cechuje najszersza gama kolorystyczna. Bez większych problemów zakupimy dachówkę różową niebieską, granatową oraz w wielu innych barwach).Dachówka na dach musi być odporna na środowisko, aby nie występował mech na dachu oraz nadmierne zabrudzenia dachu. Zatem jak wybrać dachówkę ceramiczną a więc czym pokryć dach naszego domu. Warto poznać rodzaje dachówek ceramicznych zanim podejmiemy decyzję.

 

Dachówki ceramiczne - jakie wybrać?

 

Wybierając rodzaj dachówki powinniśmy kierować się nie tylko względami finansowymi lecz również kryteriami wygody użytkowania i konserwacji dachu.

Jeśli chodzi o koszty to najtańszym rozwiązaniem jest dachówka naturalna. Nieco droższe są dachówki angobowane, jednakże zapewniają znacznie lepsze parametry połaci dachowej pod względem odporności na czynniki atmosferyczne i biologiczne.

Najdroższe są dachówki glazurowane. Cechuje je jednak najlepsza zdolność samooczyszczania po deszczu, a także małe ryzyko porastania mchem czy innymi organizmami biologicznymi. Jednocześnie dachówka ta posiada bardzo ładny połysk, co jest często istotnym argumentem za jej zakupem.

Powinniśmy jednak przeanalizować również warunki klimatyczne w jakich budynek się znajduje. Jeśli budujemy dom w pobliżu lasu, to połać dachowa narażona będzie na intensywne oddziaływanie mikroorganizmów oraz obrastanie mchem. Jeśli zatem w takim wypadku zdecydujemy się na najtańszą dachówkę naturalną, musimy liczyć się z koniecznością konserwacji i oczyszczania dachu co kilka lat.

W większości przypadków najbardziej optymalnym cenowo i jakościowo materiałem będzie zatem dachówka angobowana. Chyba, że zależy nam na kolorystyce nie oferowanej w angobie, to zmuszeni będziemy do zakupu droższej dachówki glazurowanej, dostępnej wielu barwach.

Nie oznacza to jednak, że dachówki naturalne nie znajdą żadnych nabywców. Tego typu dachówki dobrze sprawdzają się podczas renowacji dachów starych budynków, np. dworków czy małych pałacyków. Potrafią znacznie lepiej niż angoba czy glazura oddać historyczny charakter budynku.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(11 listopada 2014)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie

Dekoracje świąteczne przed domem

Dekoracje świąteczne przed domem

Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?
Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.
Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?
Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów
Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Jak projektować loftowe wnętrza?
Jak projektować loftowe wnętrza?

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?
Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

inspiracje na skosy na poddaszu
inspiracje na skosy na poddaszu

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Cebule całoroczne - jak je uprawiać?
Cebule całoroczne - jak je uprawiać?

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?
Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?
Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?

Jak wybrać dobry materac?

Jak wybrać dobry materac?

Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.
Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

naprawa kostki brukowej na podjeździe
naprawa kostki brukowej na podjeździe

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Formalności przy zakupi działki budowlanej
Formalności przy zakupi działki budowlanej

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.