Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Cokół cofnięty czy wysunięty?

Źródło: ShutterStock
W budownictwie tradycyjnym dominują cokoły cofnięte obłożone tynkiem, klinkierem lub kamieniem elewacyjnym. Takie rozwiązanie nie zawsze sprawdza się w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Część inwestorów decyduje się na cokoły zlicowane z elewacją lub wysunięte przed obrys ściany.

Jeśli dobrze zaprojektujemy i wykonamy cokół, to sprawdzi się zarówno cokół cofnięty jak i wysunięty, a czasami nawet zlicowany ze ścianą. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii przy wykonywaniu różnego rodzaju cokołów.

Decyzję o rodzaju cokołu musimy podjąć najdalej na etapie wykonywania fundamentów, aby odpowiednio dobrać grubości i rozmieszczenie wszystkich warstw ścian fundamentowych.

 

Cokół cofnięty

 

Cokoły cofnięte są najłatwiejsze w wykonaniu i bardzo praktyczne. Woda opadowa spływając po ścianie nie gromadzi się w jej dolnej części co korzystnie wpływa na trwałość tynków i okładzin klinkierowych.

Ważne jednak aby prawidłowo odciąć wodę płynącą po ścianie od cofniętego cokołu. W tym celu w czasie montażu ocieplenia warto zamontować listwę startową z kapinosem. Listwa taka pozwala nie tylko utrzymać idealny poziom izolacji cieplnej ścian, ale również skutecznie ochroni cokół i dolną część budynku przed wodą spływającą po ścianach.

 

Cokół wysunięty przed ścianę

 

W przypadku cokołu wysuniętego przed elewację budynku, górną część cokołu należy zabezpieczyć profilami stalowymi lub płytkami. Istotne jest aby zabezpieczenie to wykonane było w spadku 6-10%, co zapewni sprawny spływ wody opadowej bez jej zalegania przy ścianie (elewacji). W żadnym wypadku nie wolno górnej powierzchni wysuniętego cokołu wykonywać w poziomie, bez żadnego pochylenia. Sytuacja taka szybko doprowadzi do zawilgocenia ścian i ich uszkodzenia na połączeniu elewacji z cokołem.

Płytki klinkierowe lub obróbki blacharskie powinny wystawać ok. 1-3cm poza lico wysuniętego cokołu. W przypadku stosowania obróbek blacharskich ważne jest prawidłowe uszczelnienie miejsca styku blachy ze ścianą odpowiednimi masami silikonowymi.

 

Co wybrać - cokół cofnięty czy wysunięty?

 

Obecnie dostępne są bardzo dobrej jakości profile okapnikowe, listwy startowe z kapinosem oraz masy uszczelniające, dlatego bez większych problemów można stosować zarówno cokoły cofnięte jak i wysunięte.

W przypadku cokołu wysuniętego należy dużą uwagę zwrócić na spadek jego górnej powierzchni, aby nie dochodziło do gromadzenia się wody przy ścianie zewnętrznej.

Decyzję co do rodzaju cokołu pozostawiamy zatem czytelnikom i radzimy podjąć ją mając na uwadze względy estetyczne całej elewacji.

Cokoły wysunięte pozwalają nadać ciekawy charakter elewacji. Należy jednak dobrze rozważyć taką decyzję, aby cokół wysunięty komponował się architektoniczne z całym budynkiem.

Z czego zrobić cokół budynku?

 

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.