Akumulator do fotowoltaiki gromadzi nadwyżki prądu wyprodukowane przez panele PV lub turbinę wiatrową. Następnie energię elektryczną wykorzystuje się w gospodarstwie domowym lub w firmie do pokrycia zapotrzebowania energetycznego w momencie ograniczonego, lub całkowitego zaprzestania pracy modułów. Zwykle taka sytuacja ma miejsce w nocy lub przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Wówczas przydaje się akumulator do fotowoltaiki, który zabezpieczy przez określony czas dostawy prąd. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Akumulator do fotowoltaiki dla domu i firmy
Technologia magazynowania energii rozwijana jest przez producentów od wielu lat. Główne parametry urządzenia to wydajność, głębokość rozładowania, żywotność – czyli liczba cykli ładowania, odporność na przegrzewanie się oraz efektywna współpraca z instalacjami odnawialnych źródeł energii.
Jednym z najbardziej dostępnych i stosunkowo tanich rozwiązań na rynku są baterie kwasowo-ołowiowe. Niestety, jedyną rzeczywistą zaletą takiego rozwiązania jest cena, ponieważ tego typu akumulatory charakteryzują się niską żywotnością i wymagają częstego serwisowania. W przypadku współpracy z instalacją fotowoltaiczną może to prowadzić do istotnych strat. Dowiedz się więcej od ekspertów – hurtownia fotowoltaika.
Innym rozwiązaniem, które jest bardziej efektywne od baterii kwasowo-ołowiowej, to technologia litowo-jonowa, ze szczególnym uwzględnieniem litowo-żelazowo-fosforanowej. Co przemawia na ich korzyść? Przede wszystkim są to:
- trwałość – gwarancja efektywnej pracy nawet przez 20 lat bez wyraźnej utraty sprawności, a to oznacza brak konieczności regeneracji lub wymiany ogniw;
- wydajność – efektywnie gromadzi energię pozyskaną z fotowoltaiki do pojemności magazynu, a następnie wykorzystuje ją do zasilania urządzeń;
- bezpieczeństwo – istnieje niewielkie ryzyko przegrzewania się urządzenia, a dodatkowym wsparciem jest system monitorujący pracę akumulatora.
Warto zaznaczyć, że akumulator do fotowoltaiki wykonany w standardzie litowo-jonowym jest droższy od swojego kwasowo-ołowiowego odpowiednika. Niemniej jednak 20-letnia gwarancja, to spokój na lata.
Darmowa energia ze słońca!
Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną z naszej gwiazdy. Dotychczas głównym magazynem, gdzie trafiały nadwyżki, była krajowa infrastruktura energetyczna. Zmiana przepisów sprawiła, że od kwietnia 2022 r. nowi prosumenci rozliczają się na zasadach net billingu. W celu optymalizacji kosztów wiele osób decyduje się na akumulator do fotowoltaiki, aby dodatkowo obniżyć swoje rachunki za prąd. Jest to dobry sposób, aby zminimalizować ryzyko dużych wahań na rynkach cen surowców. Przewidywalność rachunków i spokój są w tym wypadku bezcenne.
Źródło: Materiały informacyjne firmy PVex