Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Wybieramy styropian do ocieplenia ścian budynku

Źródło: ShutterStock
Jaki rodzaj styropianu wybrać, aby izolacja cieplna ścian budynku była trwała i skuteczna? Omawiamy powszechnie stosowane płyty białe, grafitowe i styropian XPS, przeznaczone do ocieplenia ścian zewnętrznych w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej.

Do najpopularniejszych materiałów ociepleniowych należy styropian i wełna mineralna. Styropian do izolacji termicznej występuje w kilku rodzajach. Najtańsze są tradycyjne płyty EPS, lecz coraz więcej inwestorów decyduje się na droższe rozwiązania z wykorzystanie styropianu grafitowego lub płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS.

 

Styropian biały EPS

 

Standardowy styropian EPS, czyli tzw. polistyren ekspandowany, powstaje metodą spiekania polistyrenu. Funkcję izolacyjną pełni głównie dzięki temu, że w ponad 95% jego objętości składa się z pustek powietrznych.

Styropian EPS jest bardzo trwałym materiałem izolacyjnym i wbrew niektórym opiniom nie znika na skutek starzenia się. Płyty EPS są odporne na czynniki biologiczne, w tym na gnicie i butwienie. Wadą styropianu ociepleniowego jest jego znikoma odporność na działanie promieniowania UV, dlatego po montażu ocieplenia nie wolno pozostawiać go niezabezpieczonego dłużej niż 30-60 dni. Wykonując ocieplenie warto zatem od razu uwzględnić w budżecie również docelową warstwę tynku lub innej ochrony izolacji (np. klinkier w ścianie trójwarstwowej).

Dla potrzeb izolacji cieplnej domu najważniejszy parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła (lamba), który przeważnie wynosi ok. 0,040W/mK.

W budownictwie mieszkaniowym zaleca się, aby grubość ocieplenia z płyt EPS wynosiła co najmniej 12cm. Często inwestorzy decydują się również na płyty grubości 15cm.

Styropian EPS można kleić na tradycyjne zaprawy przeznaczone do ocieplenia styropianowego.Ocieplenie budynku jest bardzo ważne przy ścianach dwuwarstwowych. Dobra izolacja cieplna (izolacja termiczna) pozwoli zachować właściwą temperaturę w ciągu całego roku. Najczęściej stosuje się styropian ale ważne jest jaki styropian do ocieplenia wybierzemy. To jaki styropian na ściany zależy od rodzaju budynku i miejsca w ścianie. Przeważnie jest to styropian eps, tzw. styropian biały lub styropian grafitowy.

 

Styropian grafitowy

 

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się tzw. styropian grafitowy. Jest to nic innego jak płyty styropianowe EPS z dodatkiem grafitu. Nie są to, wbrew niektórym opiniom, płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS.

Zawartość grafitu pozwala podnieść p

arametry izolacyjności cieplnej styropianu. Technologia ta umożliwia produkcję płyt styropianowych o współczynniku lambda 0,031-0,035W/mK. Jest to znacznie mniejszy współczynnik niż przy tradycyjnych białych płytach EPS.

 

Panuje powszechna opinia, że styropian grafitowy umożliwia zmniejszenie grubości ocieplenia. Jest to po części prawdą, lecz nie można wprost porównywać skuteczności izolacji płytą białą grubości 15cm (lambda ok. 0,040) z płytą grafitową grubości 10-12cm (lambda ok. 0,033). Jeśli planujemy redukcję grubości to powinniśmy zlecić ponowne wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych ścian budynku (projektantowi lub producentowi styropianu). Pozwoli to zachować właściwe umiejscowienie tzw. punktu rosy, czyli miejsca w ścianie, gdzie w zimie zachodzi skraplanie się pary wodnej zawartej w powietrzu. Przy prawidłowym zaprojektowaniu ocieplenia i ściany nośnej, skraplanie nastąpi właśnie w warstwie izolacji, co nie spowoduje zawilgocenia ścian.

Decydując się na styropian grafitowy należy pamiętać, że droższe są nie tylko same płyty styropianowe lecz również i zaprawy klejowe. Styropian grafitowy ma mniejszą przyczepność do tradycyjnych zapraw, stosowanych do białych płyt EPS i konieczne jest zastosowanie nieco droższych i mocniejszych klejów.Styropian xps stosuje się raczej na fundamenty. Zatem czym ocieplić budynek mieszkalny? Odpowiadamy na pytanie czym ocieplić ściany domu i jakie płyty styropianowe wybrać. Doradzamy również kiedy warto wybrać droższy styropian frezowany.

 

Polistyren ekstrudowany XPS

 

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego produkowane są w specjalnych formach z wtłaczaniem podciśnieniowym, dzięki czemu mają mniej wolnej przestrzeni, a poszczególne komórki styropianowe bardzo mocno przylegają do siebie. Płyty XPS charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi, a ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi ok. 0,035W/K. Pod względem izolacyjności płyty XPS są więc porównywalne do styropianu grafitowego, lecz są od niego nieco droższe, przez co raczej rzadko stosuje je się do ocieplenia ścian zewnętrznych.

Jest to natomiast bardzo dobry materiał do ocieplenia ścian fundamentowych, zarówno w domach podpiwniczonych jak i budynkach bez pomieszczeń podziemnych oraz jako ocieplenie posadzki na gruncie. Cechuje go bardzo mała nasiąkliwość i wysoka wytrzymałość (znacznie wyższa niż płyt EPS). Cechy te mają duże znaczenie przy fundamentach, narażonych na ciągłe działanie wilgoci i możliwe uszkodzenia mechaniczne, np. w czasie zasypywania wykopów.

Na ścianach zewnętrznych wytrzymałość styropianu nie odgrywa istotnej roli, gdyż za nośność ścian odpowiadają pustaki, cegły lub bloczki, a nie warstwa ocieplenia. Nie występuje tutaj też stałe zawilgocenie, a woda w czasie opadów deszczu skutecznie spływa po tynkach lub klinkierze.

Jeśli jednak zdecydujemy się na wykonanie ocieplenia ścian z płyt XPS to należy zwrócić uwagę, aby zakupić płyty dedykowane do tego celu, czyli tzw. płyty XPS fasadowe. Mają one chropowatą powierzchnię, w przeciwieństwie do gładkiej powierzchni tradycyjnych płyt XPS. Zbyt gładka powierzchnia styropianu wpłynie na mniejszą przyczepność zaprawy klejowej oraz utrudni późniejsze wykończenie ściany tynkiem.

 

Styropian z krawędziamy prostymi czy frezowanymi?

 

Wydawać by się mogło, że wykonanie fabrycznych frezów w płytach styropianowych znacznie ułatwi wykonanie ocieplenia i zapewni jego dużą szczelność, co bezpośrednio przełożyłoby się na minimalizację mostków cieplnych.

Praktyka niestety pokazuje, że nie zawsze frezowania są dobrym rozwiązaniem. Często bowiem ściany zewnętrzne (przy konstrukcjach dwu- lub trzywarstwowych) nie stanowią idealnie pionowej powierzchni i posiadają mniejsze lub większe krzywizny. Jednocześnie wielu producentów nie przykłada należytej uwagi do precyzyjnego wykonania frezów we wszystkich płytach (za wyjątkiem płyt XPS, gdzie frezy wykonane są bardzo precyzyjnie).

Prowadzi to do problemów z prawidłowym ułożeniem płyt tak, aby frezy krawędziowe stworzyły idealnie dopasowane połączenie sąsiadujących ze sobą płyt. W praktyce spowalnia to prace montażowe i nierzadko przyczynia się do dużych odpadów, co bezpośrednio wpływa na większe koszty ocieplenia.

Jeśli zatem nie mamy idealnie prostych ścian, bez krzywizn i wybrzuszeń, lepiej zdecydować się na płyty bez frezowania. Dokładne spasowanie takich płyt nie jest trudne i wymaga jedynie nieco więcej uwagi i precyzji.

 

Jaki styropian wybrać?

 

Ocieplenie ścian zewnętrznych najczęściej wykonuje się przy pomocy standardowych, białych płyt EPS. Coraz więcej osób decyduje się na zakup nieco droższych, ale lepszych pod względem izolacyjności płyt ze styropianu grafitowego, który również jest styropianem EPS. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie dla budownictwa mieszkaniowego, gdzie zależy nam na jak najmniejszych kosztach późniejszego ogrzewania budynku.

Najdroższe są płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS, dlatego jest to materiał rzadko stosowany do ocieplenia ścian zewnętrznych. Posiada parametry izolacyjności podobne do styropianu grafitowego lecz ma znacznie wyższą wytrzymałość i mniejszą nasiąkliwość. Cechy te nie mają jednak pierwszorzędnego znaczenia w przypadku izolacji termicznej ścian zewnętrznych, dlatego płyty XPS stosuje się raczej na fundamentach, tarasach czy posadzkach na gruncie.

Wybierając płyty styropianowe należy pamiętać, że najważniejszym parametrem jest w tym wypadku współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im mniejszy współczynnik (najlepiej poniżej 0,035W/mK) tym lepsze właściwości izolacyjne mają takie płyty.

Jednocześnie należy z dużą ostrożnością pochodzić do nieco droższych płyt frezowanych, gdyż nie zawsze faktycznie ułatwią one prace montażowe i zmniejszą ryzyko wystąpienia mostków cieplnych. Przy nierównej ścianie lepiej zakupić zwykłe płyty o prostych krawędziach i zatrudnić lepszą, bardziej doświadczoną ekipę montażystów.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(4 sierpnia 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie

Dekoracje świąteczne przed domem

Dekoracje świąteczne przed domem

Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?
Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.
Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?
Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów
Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Jak projektować loftowe wnętrza?
Jak projektować loftowe wnętrza?

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?
Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

inspiracje na skosy na poddaszu
inspiracje na skosy na poddaszu

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Cebule całoroczne - jak je uprawiać?
Cebule całoroczne - jak je uprawiać?

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?
Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?
Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?

Jak wybrać dobry materac?

Jak wybrać dobry materac?

Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.
Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

naprawa kostki brukowej na podjeździe
naprawa kostki brukowej na podjeździe

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Formalności przy zakupi działki budowlanej
Formalności przy zakupi działki budowlanej

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.