Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co wybrać?

Ogrzewanie podłogowe jest często stosowane w wielu domach, zastępując tradycyjne grzejniki ścienne. Co jednak wybrać – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki i kiedy robić ogrzewanie podłogowe w pokojach? Otóż podłogówka w kuchni i ogrzewanie podłogowe w łazience to doskonałe rozwiązanie użytkowe. Nie zawsze jednak sprawdzi się ogrzewanie podłogowe na podłodze drewnianej. Konieczne są dobre jakościowo panele pod ogrzewanie podłogowe lub wysokiej jakości deski pod ogrzewanie podłogowe, np. trójwarstwowe na podłodze pływającej. Jakie grzejniki do pokoju w stylu nowoczesnym?
Źródło: ShutterStock
Wybierając rodzaj ogrzewania warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty, lecz również względy użytkowe. Zarówno standardowe grzejniki jak i ogrzewanie podłogowe mają swoje zalety i wady, w zależności od rodzaju pomieszczenia, jego wielkości oraz kwestii finansowych.

Większość inwestorów wybiera ogrzewanie podłogowe jedynie ze względów estetycznych, aby ograniczyć w domu ilość grzejników montowanych na ścianach. Nie zawsze jednak ma to uzasadnienie, gdyż wiele nowoczesnych grzejników, szczególnie aluminiowych, można bardzo ciekawie wkomponować w wystrój pomieszczenia. Niewątpliwie jednak podłogówka jest całkowicie niewidoczna dla domowników. W pewnych przypadkach warto jednak dobrze rozważyć co faktycznie bardziej się opłaci.

 

Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym

 

Panuje powszechna opinia, że ogrzewania podłogowego nie można stosować pod parkiety i panele podłogowe. Nie jest to do końca prawdą, a stwierdzenie to wynika przeważnie z niskiej jakości pierwszych paneli, które zaczęto układać na podłogówce.

Obecnie wielu producentów oferuje dobre jakościowo podłogi drewniane, które bez problemu można układać na ogrzewaniu podłogowym, bez obaw o uszkodzenie czy deformację podłogi. Ważne jest jednak przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze musi to być materiał odporny na duże wahania temperatur i na ogrzewanie podłogowe. Zaleca się tutaj montaż podłogi pływającej, która nie jest trwale klejona do posadzki betonowej, a więc ciepło z podłogówki nie jest bezpośrednio przekazywane na drewno.

Ważny jest również wybór odpowiedniego podkładu pod panele lub deski trójwarstwowe, często stosowane na ogrzewaniu podłogowym. Zalecamy w tym wypadku dobre jakościowo i możliwie grube podkłady z korka lub płyt XPS o grubości min. 5mm. Uchronią one podłogę przed zbyt dużymi temperaturami od podłogówki. Nie zalecamy stosowania na podłogówce najtańszych podkładów piankowych.

Decydując się na podłogówkę pod deskami należy bardzo dokładnie określić z instalatorem maksymalne temperatury w rurach grzewczych, aby temperatura podłogi nie przekroczyła maksymalnej, określonej przez producenta podłogi drewnianej. W przypadku płytek ceramicznych ma to mniejsze znaczenie, gdyż są one bardzo odporne na ogrzewanie podłogowe, podobnie jak popularnie stosowane kleje do ceramiki i gresu.

Ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się, jeśli na płytkach lub deskach ułożymy grube dywany. W takim wypadku lepiej pozostać przy grzejnikach montowanych na ścianach, które dużo efektywniej i szybciej ogrzeją pomieszczenie.

 

Jakie ogrzewanie w kuchni i łazience?

 

W kuchni i łazience najczęściej podłogę wykańczamy płytkami ceramicznymi lub gresowymi. Są to materiały dużo zimniejsze niż podłoga drewniana. Sterowanie ogrzewaniem w domu przeważnie ustawiamy tak, aby w nocy panowała temperatura niższa (ok. 17-19 stopni), a dopiero w ciągu dnia zwiększała się do 20-23 stopni. Często grzanie rozpoczyna się dopiero rano, gdy wstajemy. W tym wypadku ogrzewanie podłogowe pod płytkami sprawi, że już po kilkunastu minutach podłoga może być w miarę ciepła, co zapewni wysoki komfort korzystania z kuchni i łazienki.

Dodatkowo w pomieszczeniach tych przeważnie mamy ograniczoną powierzchnię i staramy się każdy metr kwadratowy wykorzystać możliwie najefektywniej – odpowiednio ustawiając szafki, półki, urządzenia sanitarne itp. Z tego względu zalecane jest pozbycie się dużych grzejników ściennych i zastąpienie ich niewidocznym ogrzewaniem podłogowym.

Planując ogrzewanie podłogowe należy jednak od razu przewidzieć, gdzie będą ustawione szafki kuchenne i urządzenia sanitarne – WC, kabina prysznicowa, wanna. Pod tymi elementami nie ma sensu układać podłogówki co pozwoli jednocześnie zmniejszyć całkowitą długość rur grzewczych w danym obiegu. Mniejsza długość rur to niższa wymagana temperatura grzania wody, a więc bezpośrednio mniejsze koszty ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe jest często stosowane w wielu domach, zastępując tradycyjne grzejniki ścienne. Co jednak wybrać – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki i kiedy robić ogrzewanie podłogowe w pokojach? Otóż podłogówka w kuchni i ogrzewanie podłogowe w łazience to doskonałe rozwiązanie użytkowe. Nie zawsze jednak sprawdzi się ogrzewanie podłogowe na podłodze drewnianej. Konieczne są dobre jakościowo panele pod ogrzewanie podłogowe lub wysokiej jakości deski pod ogrzewanie podłogowe, np. trójwarstwowe na podłodze pływającej. Jakie grzejniki do pokoju w stylu nowoczesnym?

 

Ogrzewanie w pokojach - podłogówka czy grzejniki?

 

Ogrzewanie podłogowe ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze jest niewidoczne i pozwala pozbyć się grzejników na ścianach, a po drugie stwarza korzystniejsze warunki temperaturowe w pokoju. W przypadku podłogówki pomieszczenie jest ogrzewane równomiernie, wyższa temperatura utrzymuje się na dole, w rejonie nóg, a niższa w rejonie głowy, co jest optymalne z punktu widzenia komfortu przebywania w pomieszczeniu. W przypadku grzejników najwyższa temperatura występuje tuż przy nim, a następnie gorące powietrze przemieszcza się ku górze.

Warunkiem sprawnego i efektywnego działania ogrzewania podłogowego jest zapewnienie możliwie dużej wolnej przestrzeni, która nie jest ograniczona od góry żadnymi elementami wpływającymi negatywnie na cyrkulację ogrzewanego powietrza.

W przypadku łazienki rozwiązaniem tego problemu jest po prostu brak rurek pod urządzeniami sanitarnymi. Sprawa nie jest taka oczywista w pokojach dziennych. W tym wypadku trudno jest od razu przemyśleć całe umeblowanie wszystkich pomieszczeń, aby racjonalnie rozłożyć ogrzewanie podłogowe.

Przy ogrzewaniu podłogowym meble nie powinny stać bezpośrednio na podłodze, lecz być od niej odsunięte na minimum 3-5cm, zapewniając w ten sposób prawidłowy obieg ciepłego powietrza. Również z uwagi na materiał meblowy nie jest wskazane zbyt mocne ich nagrzewanie, szczególnie w przypadku mebli z płyty z okleiną.

Podobny problem może dotyczyć również dużych łóżek, które czasami ustawione są bezpośrednio na podłodze i istotnie zaburzają cyrkulację powietrza.

W pokojach najczęściej podłogę chcemy wykończyć panelami lub deskami drewnianymi. Jeśli zdecydujemy się na podłogówkę to w niektórych wypadkach możemy być zmuszeni do zakupu nieco droższych desek i podkładów, co przełoży się na wyższe koszty wykończenia nowego domu. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę już na etapie planowania kompleksowego budżetu na budowę i wykończenie budynku. Podłogówki nie ułożymy również pod większość parkietów klejonych do posadzki betonowej, zmuszeni więc będziemy wybrać podłogę pływającą.

 

Podsumowanie - ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

 

W tradycyjnym domu mieszkalnym zalecamy wykonywanie ogrzewania podłogowego wszędzie tam, gdzie na podłodze ułożone zostaną płytki ceramiczne lub gresowe (za wyjątkiem garażu, którego nie trzeba tak mocno ogrzewać). Pozwoli to szybko nagrzać podłogę i przez długi czas utrzymać temperaturę. Projektując rozmieszczenie rur grzewczych należy brać pod uwagę umeblowanie kuchni i wyposażenie łazienki oraz korytarzy. Pozwoli to racjonalnie obliczyć długość rur, co przełoży się na dużą efektywność grzania przy niższych kosztach budowy i eksploatacji.

Montowanie ogrzewania podłogowego w pokojach dziennych nie zawsze będzie racjonalne finansowo i użytkowo. W wielu przypadkach warto pozostać przy grzejnikach ściennych, o odpowiednio dobranych rozmiarach i mocy grzewczej, co pozwoli na większą swobodę w wyborze rodzaju podłogi i umeblowania pokoju.

Obecnie wielu producentów grzejników aluminiowych ma w swojej ofercie grzejniki dekoracyjne, o gładkich i dowolnie wybieranych kolorach powierzchni czołowej. Pozwala to ciekawie i estetycznie wkomponować je w pomieszczenie zarówno w budownictwie tradycyjnym jak i nowoczesnym.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe należy brać pod uwagę większe koszty jego wykonania w odniesieniu zarówno do materiałów (rurki grzewcze, izolacje, grubsze wylewki) jak i droższej, bardziej pracochłonnej robocizny.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(30 listopada 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.