Większość producentów okien dachowych dołącza bardzo dokładne instrukcje, a sam montaż okna nie jest bardzo skomplikowany. Z powodzeniem domowy majsterkowicz będzie w stanie poprawnie je zamontować, jeśli będzie przestrzegał kilku podstawowych zasad.
Krok 1 - Przygotowanie otworu pod okno dachowe
Typowe okna dachowe mogą być montowane na pochyleniach od 20 do 90 stopni, czyli praktycznie na większości dachów w domach jednorodzinnych. Wysokość okna należy ustalić tak, aby wygodne było jego otwieranie i zamykanie z pomieszczenia. Zaleca się aby odległość między dolną krawędzią okna a podłogą wynosiła ok 110-150cm.
Istotne jest aby tak zlokalizować otwór na okno dachowe, żeby nie trzeba było docinać dachówek bezpośrednio pod oknem. W przypadku dachu pokrytego blachą profilowaną zaleca się montaż okna nad zakładem poziomym. Jeśli zakład znajduje się daleko od okna warto wykonać dodatkowy zakład.
W typowym oknie dachowym zaleca się zachowanie minimalnych odległości pomiędzy oknem a pokryciem dachowym:
- pod oknem od 0,5 do 4cm przy pokryciu płaskim, od 8 do 10cm przy dachówce,
- odstęp po bokach od 3 do 6cm
- odstęp nad oknem dachowym od 6 do 12cm.
Zaleca się, aby rozstaw krokwi był zbliżony do wymiaru okna, z tolerancją od 1 do 5cm. Oznacza to, że dla okna dachowego o szerokości 55cm rozstaw krokwi powinien wynosić od 56 do 60cm. Przy większym rozstawie należy zamontować dodatkowe wymiany (dodatkowa łata montażowa). Należy jednak dokładnie skontrolować, czy wstawiona łata jest idealnie wypoziomowana.
Na foli dachowej należy wyznaczyć otwór pod okno, pamiętając, aby podczas wycinania folii pozostawić po ok. 10cm luźnej folii na każdej krawędzi, co pozwoli na jej prawidłowe zawinięcie aby zachować szczelność izolacji.
Łaty dachowe możemy obciąć piłą ręczną lub wyrzynarką albo tzw. piłą szablową.
Krok 2 - Montaż ościeżnicy okna dachowego
Do boków ościeżnicy musimy przykręcić załączone do okna kątowniki montażowe. Należy je umieścić w odległości ok. 10cm od naroży. Na ościeżnicy wyfrezowane są specjalne rowki oznaczone jako N, V oraz J. Oznaczenia te odpowiadają różny m głębokościom osadzenia okna dachowego (0cm, -3cm oraz -6cm). Rowkom tym odpowiadają trzy wysokości kołnierzy.
Kątowniki należy montować w taki sposób, aby cyfra na kątowniku (specjalna podziałka) odpowiadała grubości łaty oraz pokryła się z odpowiednim rowkiem N, V lub J.
Ościeżnicę należy umieszczać w taki sposób, aby opierała się wspornikami na krokwiach i jednocześnie aby odpowiedni rowek pokrywał się z górną płaszczyzną łat. Na koniec należy dokładnie sprawdzić czy ościeżnica jest zamontowana w poziomie.
Krok 3 - Dodatkowa izolacja wokół okna
Prace te nie są wymagane jednakże mogą przyczynić się do znacznie mniejszych strat ciepła w miejscu występowania okna dachowego.
Po zamontowaniu ościeżnicy warto przestrzeń między łatami wypełnić materiałem izolacyjnym. Dobrze sprawdzi się tutaj specjalna wełna owcza w formie pasów, dedykowanych właśnie dla okien dachowych (pasy takie znajdują się w niektórych zestawach okien dachowych firmy Fakro).
Dodatkowe ocieplenie warto także wykonać od wewnętrznej strony okna, czyli od strony pomieszczenia. Prace te nie zabierają dużo czasu, a istotnie wpływają na późniejsze warunki ogrzewania pomieszczenia.
Krok 4 - Montaż kołnierza paroprzepuszczalnego
Po zamontowaniu ościeżnicy i wykonaniu dodatkowej izolacji należy zamontować specjalny kołnierz paroprzepuszczalny i uszczelniający. Prace rozpoczynamy od zamontowania elementu dolnego wraz z fartuchem elastycznym (fartuch powinniśmy docisnąć tak, aby dokładnie przylegał do poszycia dachowego).
Następnie montujemy boczne kołnierze oraz przykręcamy profile kryjące boki ościeżnicy okna.
Kolejnym krokiem jest montaż elementu górnego, nad oknem, tzw. kaptura okna.
Po zamontowaniu kołnierzy z każdej strony możemy przystąpić do ułożenia pokrycia dachowego wokół okna.
Krok 5 - Włożenie skrzydła okna dachowego i sprawdzenie poprawności jego otwierania
W celu zamontowania skrzydła okna musimy chwycić skrzydło tak, aby blacha okapowa znajdowała się u góry i stojąc wewnątrz pomieszczenia wkładamy wystające sworznie zawiasów w zawiasy ościeżnicy. Pamiętajmy, aby jednocześnie wkładać obydwa sworznie! Następnie przykręcamy śruby blokujące zgodnie z instrukcją producenta (przeważnie o trzy obroty w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara).
Musimy sprawdzić czy okno lekko i bez problemu się otwiera i zamyka oraz czy szczelina między dolną częścią okna i ościeżnicy jest jednakowa na całej szerokości. Jeśli są różnice, to powinniśmy włożyć specjalny klin plastikowy po odpowiedni kątownik montażowy (lewy lub prawy w zależności od przechyłu okna).
Pamiętajmy również, aby skontrolować odstępy pionowe na całej wysokości okna, z obu jego stron.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl