Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Rolety zewnętrzne ręczne czy elektryczne?

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
29 stycznia 2015
Źródło: ShutterStock
Rolety zewnętrzne, co raz chętniej montowane w domach jednorodzinnych, zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem i podglądaniem przez sąsiadów czy przechodniów. Na rynku dostępne są tradycyjne rolety manualne oraz różnego rodzaju systemy elektryczne, w tym bezprzewodowe.

Bez problemu znajdziemy zarówno zwolenników jak i przeciwników rolet elektrycznych jak i rolet ręcznych. Z pewnością każda ze stron ma trochę racji, doradzamy jednak jakie rolety naszym zdaniem warto zakupić do typowego domu jednorodzinnego.

Wygoda użytkowania rolet ręcznych i elektrycznych

Rolety elektryczne i brak prądu to nie problem, bo awarie najczęściej nie trwają długo. Należy jednak zakupić dobre zwijacze do rolet i silniki przeciw przeciążeniowe. Cena rolet elektrycznych jest znacznie wyższa niż rolet tradycyjnych ręcznych. Dostępne są również rolety sterowane radiowo czyli rolety na pilota.

Bez wątpienia rolety elektryczne dają dużo większą wygodę ich użytkowania. Podnoszenie i opuszczanie rolet odbywa się za pomocą przycisków, które możemy umieszczać bezpośrednio przy roletach (rozwiązanie niezalecane) lub jako skupione w jednym panelu, podobnie jak tradycyjne włączniki światła czy gniazdka elektryczne. Wygodne jest również umieszczenie w panelu dla danego pomieszczenia przycisku, umożliwiającego podnoszenie i opuszczanie od razu wszystkich rolet.Można zakupić również rozwiązania sterowania rolet poprzez fale radiowe, czyli piloty bezprzewodowe. Technologia ta wymaga jednak stałego pilnowania, gdzie odłożyliśmy pilota lub piloty do naszych rolet. Jeśli zatem zdecydowaliśmy się na obsługę radiową, warto ją zaopatrzyć również w tradycyjne włączniki, jak przy zwykłych roletach elektrycznych.

Rolety ręczne charakteryzują się najbardziej uciążliwą obsługą, gdyż podnoszenie i opuszczanie każdej rolety trzeba wykonywać oddzielnie, co zajmuje od kilku do kilkunastu sekund. Należy również dobrze dobrać rodzaj zwijacza do wymiarów i ciężaru danej rolety, aby jej obsługa była możliwie jak najłatwiejsza.

Wiele osób zakupuje obecnie rolety zewnętrzne, najczęściej jako rolety elektryczne lub manualne. Co lepsze rolety ręczne czy elektryczne? To jakie rolety wybrać zależy w dużej mierze od naszych finansów. Rolety elektryczne i brak prądu to nie problem, bo awarie najczęściej nie trwają długo. Należy jednak zakupić dobre zwijacze do rolet i silniki przeciw przeciążeniowe. Cena rolet elektrycznych jest znacznie wyższa niż rolet tradycyjnych ręcznych. Dostępne są również rolety sterowane radiowo czyli rolety na pilota.

Awaryjność rolet ręcznych i elektrycznych

W przypadku systemów z ręcznymi zwijaczami ich awaryjność jest nieduża, a nawet w razie zakleszczenia się taśmy, bez większego problemu zwijacz możemy rozmontować, ponownie „nakręcić” taśmę i złożyć obudowę zwijacza.

W przypadku systemów elektrycznych, zwijacze najczęściej ukryte są w ścianie, pod tynkiem wraz z silnikami. Co prawda silniki te mają odpowiednie zabezpieczenia przed przeciążeniem, jednakże mimo wszystko czasami zdarzają się awarie. W takiej sytuacji konieczne będzie miejscowe rozebranie tynku. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż zwijaczy z silnikami natynkowo lub jako zlicowane z tynkiem (rozwiązania takie są częste przy włącznikach lokalizowanych bezpośrednio przy roletach).

W przypadku awarii zasilania podniesienie lub opuszczenie typowych rolet elektrycznych będzie niemożliwe lub wymagać będzie rozmontowania poszczególnych zwijaczy. W praktyce jednak w większych miastach rzadko zdarzają się awarie dłuższe niż kilka godzin, zatem problem ten nie jest bardzo istotny.

W przypadku zakupu rolet elektrycznych zadbajmy o to, aby posiadały one silniki z zabezpieczeniami przeciążeniowymi oraz z funkcją zatrzymania opuszczania rolety po natrafieniu na przeszkodę.

Ważne jest również, aby producent dobrze dobrał moc silnika do rozmiarów danej rolety. Szczególnie niebezpiecznym przypadkiem jest zbyt słaby silnik do dużej rolety tarasowej.

Koszt zakupu rolet ręcznych i elektrycznych

Tradycyjne rolety zewnętrzne sterowane ręcznie (zwijacze manualne montowane na ścianie) kosztują ok. 500-700zł.

Systemy ze sterowaniem elektrycznym (włączniki naścienne) to wydatek rzędu 800-1200zł, natomiast rolety elektryczne sterowane radiowo ok. 900-1400zł.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Jeśli zależy nam przede wszystkim na minimalizacji kosztów to lepszym rozwiązaniem będzie zakup dobrej jakości rolet ręcznych, niż najtańszych rolet elektrycznych.

Jeśli jednak dysponujemy nieco większym budżetem to warto przyjrzeć się systemom elektrycznym. Sterowanie radiowe nie zawsze będzie w pełni funkcjonalne, szczególnie jeśli mamy w domu dużo rolet (a zatem i co najmniej kilka pilotów).Wygodnym w użytkowaniu rozwiązaniem są rolety elektryczne ze sterowaniem poprzez włączniki umieszczane natynkowo na ścianie. Warto jednocześnie zlokalizować wszystkie włączniki dla rolet w danym pomieszczeniu w jednym miejscu (na wspólnym panelu) oraz zamontować dodatkowy włącznik dla podnoszenia i opuszczania wszystkich rolet.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.