Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Szczelne okna – jak dobrze wietrzyć mieszkanie?

Źródło: ShutterStock
Nowoczesne okna są bardzo szczelne, co w pewnych przypadkach może utrudniać właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Doradzamy jak poradzić sobie z tym problemem, szczególnie istotnym przy wentylacji grawitacyjnej, bez mechanicznych nawiewników świeżego powietrza.

Jeśli mamy dobre, szczelne okna, to pojawia się problem z wietrzeniem zwłaszcza tych pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Dobrym rozwiązaniem są nawiewniki – przy nich okna mogą być całkowicie mechanicznie zamknięte, są nadal odporne na burze i włamania , a pomieszczenia będę mimo to wentylowane. Ma to duże znaczenie w naszym klimacie, szczególnie zimą.

Najlepiej zamówić od razu okna z nawiewnikami, które będą zamontowane między górną krawędzią szyby zespolonej a profilem. Wtedy mamy pewność, że wszystko będzie prawidłowo działało, a nasz dostawca okien weźmie odpowiedzialność za montaż okien, a przy tym i nawiewników.

Co jednak, jeśli posiadamy okna bez nawiewników i stwierdzimy, że nawiewniki w naszym mieszkaniu są potrzebne? Czy można je zamontować?

Można. Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszy to montaż nawiewnika w profilu skrzydła lub w ościeżnicy. Można to zrobić w oknach z profilami PCW, takimi jakie produkuje np. VEKA. Warto jednak najpierw zrobić rekonesans, jakie firmy proponują takie rozwiązania i skontaktować się z naszym dostawcą okien, by skonsultować czy taki montaż nie naruszy konstrukcji profili. Montaż nawiewników polega na wyfrezowania w profilu okiennym otworów (zgodnie z zaleceniami producenta), przykręceniu urządzenia i założeniu na niego osłon. Warto dowiedzieć się, czy dostawca nawiewników dysponuje wynikami badania okien z takimi nawietrzakami.

Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie nawiewnika w ścianie budynku. Taka modernizacja w ogóle nie dotyczy okien. Nawiewniki montuje się na wysokości około 2 metrów od poziomu posadzki – wtedy zimne powietrze miesza się z ciepłym w pomieszczeniu, co dla mieszkańców jest bardziej komfortowe i nie odczuwają nawiewu chłodnego powietrza. Tak jak i w przypadku nawiewników okiennych, te ścienne również łatwiej montować podczas budowy domu. Aczkolwiek jest to możliwe także w budynku już użytkowanym. By uniknąć sytuacji, że nawiewnik w ścianie pogarsza izolacyjność akustyczną budynku, należy wybrać model ze specjalną wkładką tłumiącą dźwięki. To przydatne szczególnie w miejscach hałaśliwych, blisko ruchliwej ulicy.

Więcej informacji w poradniku VEKANowoczesne okna są bardzo szczelne, co wpływa na klimat pomieszczeń. Zaburzona może być wentylacja grawitacyjna. Jednym z rozwiązań jest wentylacja mechaniczna i specjalne nawiewniki. Montaż nawiewników możliwy jest także po zamontowaniu okien. Zbyt szczelne okna nie są wadą fabryczną. Ważne jest odpowiednie wietrzenie domu i wietrzenie mieszkania. Omawiamy jak mogą zostać wykonane nawiewniki na istniejących oknach oraz nawiewniki ścienne.

 

Źródło: Materiały informacyjne VEKA

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.