W przypadku zamawiania projektu indywidualnego najcz臋艣ciej mamy mo偶liwo艣膰 skonsultowania z architektem ró偶nych rozwi膮za艅 stropu dla naszego domu. Pozwala to na wybór najbardziej optymalnej technologii, zarówno pod k膮tem jako艣ciowym jak i cenowym wraz z uwzgl臋dnieniem czasu potrzebnego na budow臋 stropu.
Mniejsze pole manewru maj膮 osoby zakupuj膮ce gotowy projekt, który podlega jedynie adaptacji przez architekta. W wi臋kszo艣ci przypadków w projektach takich nie dokonuje si臋 zmian rozwi膮za艅 konstrukcyjnych, czyli równie偶 zmian stropów.
Jak w zgodzie z prawem zmieni膰 rodzaj stropu na budowie?
Zmiana rodzaju stropu w wi臋kszo艣ci przypadków nie b臋dzie wymaga艂a zmiany decyzji pozwolenia na budow臋. Dotyczy to sytuacji, w których po za konstrukcj膮 stropu, nie ulegnie istotnej zmianie ca艂y uk艂ad budynku. W szczególno艣ci nie mo偶e to doprowadzi膰 do zmiany najwa偶niejszych parametrów okre艣lanych w tzw. decyzji o warunkach zabudowy lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Zmiany stropu na grubszy ni偶 pierwotnie zak艂ada艂 projekt (np. zmiana z p艂yty monolitycznej na strop g臋sto偶ebrowy) wi膮za膰 si臋 mo偶e ze zmian膮 wysoko艣ci budynku (je艣li za艂o偶onymi zachowanie zgodnych z projektem wysoko艣ci pomieszcze艅. Pami臋tajmy jednak, 偶e nie wolno nam bez zmiany pozwolenia „podwy偶sza膰” budynku (gdy偶 zmieniamy wtedy warunki zabudowy). Pami臋tajmy jednocze艣nie, aby w pomieszczeniach zachowa膰 wysoko艣膰 pomieszcze艅 zgodn膮 z projektem.
Je艣li jednak mimo wszystko zdecydowali艣my si臋 na zmian臋 rozwi膮za艅 projektowych, to musimy uda膰 si臋 do projektanta, który wykona艂 nasz膮 dokumentacj臋 (lub j膮 „adaptowa艂”). Nie jest konieczne uzyskanie zmiany pozwolenia, co umo偶liwia ci膮g艂e prowadzenie budowy. Nale偶y bowiem pami臋ta膰, 偶e w przypadku wyst膮pienia do urz臋du o zmian臋 pozwolenia na budow臋, wszelkie prace musz膮 zosta膰 wstrzymane, a偶 do momentu wydania nowej, zmienionej decyzji. W praktyce mo偶e to znacz膮co wyd艂u偶y膰 czas budowy ca艂ego domu.
Zmian臋 stropu nale偶y skonsultowa膰 z projektantem gdy偶 jest to element konstrukcyjny o du偶ym wp艂ywie na poziom bezpiecze艅stwa konstrukcji. Projektant opracuje rysunki zamienne, które zostan膮 do艂膮czone do dziennika budowy oraz pó藕niej przekazane do nadzoru budowlanego. Na rysunkach tych projektant okre艣li m.in. dok艂adny rodzaj stropu, rozpi臋to艣ci belek, grubo艣膰 nadbetonu, ilo艣膰 i rozstaw stempli itp.
Zmiany takiej nie mo偶e dokona膰 kierownik budowy, gdy偶 za rozwi膮zania konstrukcyjne odpowiedzialno艣膰 bierze projektant. Kierownik budowy odpowiada jedynie za poprawne wykonanie stropu zgodnie z projektem.
Koszt takiej us艂ugi u projektantów waha si臋 najcz臋艣ciej od 200-1000z艂, w zale偶no艣ci od rodzaju budynku i stopnia skomplikowania projektu zamiennego. Najta艅sze s膮 zmiany w obr臋bie jednego systemu stropów (czyli np. zmiany w艣ród ró偶nych stropów g臋sto偶ebrowych). Dro偶sza natomiast b臋dzie zmiana mi臋dzy stropami g臋sto偶ebrowymi a monolitycznymi (które wymagaj膮 indywidualnych oblicze艅 i rysunków rozk艂adu zbrojenia).
Czy mo偶na dowolnie zmienia膰 rodzaj stropu?
Po pierwsze musimy zwraca膰 uwag臋 na opisane powy偶ej aspekty zwi膮zane z zapisami decyzji o warunkach zabudowy dla naszego domu.
Kolejnym ograniczeniem w stosowaniu wybranego przez nas stropu, szczególnie w przypadku stropów g臋sto偶ebrowych, mo偶e by膰 maksymalna rozpi臋to艣膰 stropu. Jest to warto艣膰 okre艣lana przez ka偶dego producenta, w zale偶no艣ci od rodzaju materia艂ów i wysoko艣ci stropu (pustaki wraz z nadbetonem).
Cz臋sto wyst臋puje opinia, 偶e stropy monolityczne s膮 ta艅sze ni偶 g臋sto偶ebrowe. Nale偶y jednak zdawa膰 sobie spraw臋, 偶e strop monolityczny, czyli w ca艂o艣ci wylewany na budowie, wymaga bardzo du偶ej ilo艣ci deskowania i podpór ustawianych co kilkana艣cie centymetrów. Je艣li zatem deskowanie i stemple s膮 finansowo po naszej stronie a nie wykonawcy, to strop taki mo偶e w konsekwencji okaza膰 si臋 dla nas nawet dro偶szym rozwi膮zaniem.
Aby unikn膮膰 przykrych niespodzianek na budowie nie doradzamy zatem zmian „na w艂asn膮 r臋k臋”. Lepiej wyda膰 troch臋 pieni臋dzy na projekt zamienny i konsultacj臋 z projektantem, ni偶 pó藕niej mie膰 problemy na budowie i nieprzyjemno艣ci z urz臋dnikami z nadzoru budowlanego.
Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl