Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Zakończenie budowy – jakie formalności przy odbiorze?

Koniec budowy wymaga dopełnienia pewnych formalności. Zakończenie budowy wymaga zgłoszenia, potrzebny będzie oryginalny dziennik budowy. Jednakże jak zgłosić zakończenie budowy oraz jakie dokumenty do wniosku o pozwolenie na użytkowanie domu? Po pierwsze odpowiednia mapa inwentaryzacyjna. Geodeta na budowie domu to nie tylko wytycznie fundamentów. Konieczny jest także certyfikat energetyczny czyli tzw. świadectwo energetyczne budynku. Istotne jest też odpowiednie oświadczenie kierownika budowy oraz zamienne rysunki, jeśli dokonywane były zmiany w projekcie domu. Obowiązkowa jest również opinia kominiarska oraz odbiór przyłączy wszystkich mediów. Kontrola szczelności instalacji gazowej także jest wymagana do odbioru budowy. Koszt dokumentów do zakończenia budowy wynosi ok. 1000-2000zł, z czego koszt mapy geodezyjnej ok. 500-1000zł.
Źródło: ShutterStock
Zanim wprowadzimy się do naszego nowego domu musimy dopełnić kilka formalności prawnych. Warto wcześniej zadbać o pewne sprawy, aby jak najszybciej móc zakończyć sprawy związane z budową. Niektóre dokumenty będziemy musiał wypełnić nasz kierownik budowy.

Najważniejsze jest dopilnowanie, aby sporządzone zostały wszystkie niezbędne protokoły kontrolne oraz aby odpowiednio został wypełniony i zakończony dziennik budowy.

Odbiór budowy wiąże się często również z pewnymi wydatkami, które warto przewidzieć w naszym budżecie.

Wymagane protokoły i atesty

Na etapie budowy podpisujemy często umowy z dostawcami mediów, przeważnie jest to energetyka, wodociągi, kanalizacja oraz gaz. Ważne jednak, abyśmy dysponowali odpowiednimi protokołami odbioru wszystkich wykonanych przyłączy. Dokumenty te mogą mieć formę protokołu lub umowy o dostarczanie określonych mediów.

Jeśli wykonaliśmy w domu wewnętrzną instalację gazową to obowiązkowo musimy sprawdzić jej szczelność, co potwierdzone zostanie protokołem odbioru z próbą szczelności. Prace te musi wykonać instalator z odpowiednimi uprawnieniami.

W przypadku budowy zbiornika bezodpływowego (szambo) konieczne jest posiadanie atestu higienicznego. Dokument ten powinniśmy uzyskać od producenta lub dystrybutora zbiornika.

W sytuacji posiadania na działce własnego ujęcia wody gruntowej konieczne jest uzyskanie pozytywnego badania laboratoryjnego, potwierdzającego zdatność wody do spożycia przez ludzi. Sytuacja ta spotykana jest jednak bardzo rzadko, gdyż obecnie większość działek posiada możliwość uzbrojenia w przyłącze wodociągowe.

Konieczna jest również kontrola kominiarska wszystkich ciągów spalinowych ora sprawdzenie poprawności wykonania wentylacji w domu (zapewnienie włączenia określonych pomieszczeń do pionów wentylacyjnych). Dotyczy to w szczególności takich pomieszczeń jak kotłownie, łazienki, kuchnie, garaże.

Certyfikat energetyczny budynku

Dla budynków wybudowanych po 1 stycznia 2009r. obowiązkowe jest posiadanie tzw. świadectwa charakterystyki energetycznej budynku (certyfikat energetyczny). Dokument ten określa źródła energii w domu i jej zużycie. Certyfikat ten dotyczy kwestii związanych z energooszczędnością cieplną całego budynku. Dokładna analiza energetyczna budynku pozwoli podjąć decyzje np. co do wyboru rodzaju ścian zewnętrznych (rodzaj materiałów nośnych, ocieplenia itp.) Certyfikat taki sporządza uprawniony architekt, inżynier budownictwa lub instalator.

Geodezyjna mapa inwentaryzacyjna

Obowiązkowym dokumentem przy zakończeniu budowy jest również opracowanie mapy inwentaryzacyjnej powykonawczej. Sporządza ją uprawniony geodeta. Na mapie tej nanosi on dokładną lokalizację budynku i wszystkich innych obiektów wykonywanych w czasie budowy (garaże, wiaty itp.) na podstawie stanu rzeczywistego. Na mapie należy nanieść również wszystkie wykonane przyłącza. Czas opracowania dokumentacji inwentaryzacyjnej przed geodetę to przeważnie ok 1-2 miesięcy, dlatego warto przystąpić do zlecenia tych prac jak najszybciej po wybudowaniu domu.

Dokumenty po stronie kierownika budowy

Kierownik budowy odpowiada za dziennik budowy i dopilnowanie wszystkich niezbędnych wpisów. Dotyczy to również wpisu zamykającego dziennik i całą budowę.

Obowiązkiem kierownika jest również podpisanie oświadczenia o zgodności wykonania obiektu budowlanego zgodnie z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz odpowiednimi przepisami. Musi on również podpisać informację o wykonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku w sposób zgodny z rozporządzeniem MTiGM z dnia 25 kwietnia 2012r. Warto pamiętać, że pomiary inwentaryzacyjne wewnątrz budynku wykonuje kierownik i nie musimy do tego zatrudniać geodety (prace te powinny być wliczone w całość obsługi inwestycji przez kierownika budowy).

W przypadku korzystania w czasie budowy z terenów sąsiednich jak ulice, chodniki czy sąsiednie nieruchomości, kierownik budowy musi podpisać oświadczenie o doprowadzeniu tych terenów do należytego stanu i porządku.

W przypadku dokonywania w czasie budowy tzw. zmian nieistotnych, do dziennika budowy należy dołączyć wszystkie ewentualne szkice, obliczenia itp. Część zmian może nanosić kierownik budowy natomiast niektóre zmiany powinien wprowadzać projektant (architekt lub konstruktor), wykonując odpowiednie rysunki, stanowiące załącznik do dziennika budowy.

W przypadku wykonywania w/w zmian w trakcie budowy, oświadczenie które podpisuje kierownik, dotyczące zgodności budowy z projektem, powinien również podpisać projektant, dokonujący poprawek w czasie realizacji budowy.

Do wniosku o pozwolenie na użytkowanie niezbędne będzie również ksero prawomocnego pozwolenia na budowę, które najczęściej znajduje się w dokumentacji jaką otrzymujemy od starostwa czy urzędu miasta (organu wydającego pozwolenie).

Wniosek o pozwolenie na użytkowanie domu

Do wniosku o pozwolenie na użytkowanie obiektu należy załączyć następujące dokumenty:

1 – oryginał dziennika budowy (wraz z wpisem zamykającym budowę)

2 – odpowiednie oświadczenia kierownika budowy i projektanta (jeśli wprowadzał nieistotne zmiany w czasie budowy)

3 – protokoły odbioru przyłączy lub umowy o dostarczanie mediów (ksero)

4 – protokół kontroli szczelności wewnętrznej instalacji gazowej (ksero)

5 – protokół kontroli przewodów kominowych (ksero)

6 – geodezyjna mapa inwentaryzacyjna (sporządza ją uprawiony geodeta) – oryginał mapy

7 – świadectwo energetyczne budynku (ksero)

8 – prawomocna decyzja pozwolenia na budowę (ksero)

9 – rysunki uzupełniające projekt o zmiany nieistotne (ksero)

Wniosek kierujemy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego właściwego dla danej miejscowości.

Pozostałe formalności po zakończeniu budowy

Po złożeniu wniosku o pozwolenie na użytkowanie odpowiedni urząd wyda nam dokument, potwierdzający brak zastrzeżeń co do użytkowania budynku. Dokument ten jest wymagany do wniosku o nadanie numeru budynku (można w tej sprawie złożyć zwykłe pismo odręczne) oraz do zameldowania (gdy budynek będzie miał już nadany numer).

Jeśli budujemy się przy drodze wewnętrznej prywatnej, musimy, przed wnioskiem o nadanie numeru, zadbać o nadanie nazwy ulicy. Wniosek taki kieruje się do gminy lub urzędu miasta. Warto we wniosku podać 2-3 proponowane nazwy, które radni będą mogli rozważyć na najbliższym posiedzeniu rady miasta. Postępowanie zostanie zakończone wydaniem decyzji o nadaniu nazwy ulicy. Nadanie nazwy nie przenosi jednak na gminę czy miasto obowiązku utrzymania drogi. Obowiązek ten spoczywa bowiem na zarządcy drogi, czyli właścicielu działki.Koniec budowy wymaga dopełnienia pewnych formalności. Zakończenie budowy wymaga zgłoszenia, potrzebny będzie oryginalny dziennik budowy. Jednakże jak zgłosić zakończenie budowy oraz jakie dokumenty do wniosku o pozwolenie na użytkowanie domu? Po pierwsze odpowiednia mapa inwentaryzacyjna. Geodeta na budowie domu to nie tylko wytycznie fundamentów. Konieczny jest także certyfikat energetyczny czyli tzw. świadectwo energetyczne budynku. Istotne jest też odpowiednie oświadczenie kierownika budowy oraz zamienne rysunki, jeśli dokonywane były zmiany w projekcie domu. Obowiązkowa jest również opinia kominiarska oraz odbiór przyłączy wszystkich mediów. Kontrola szczelności instalacji gazowej także jest wymagana do odbioru budowy. Koszt dokumentów do zakończenia budowy wynosi ok. 1000-2000zł, z czego koszt mapy geodezyjnej ok. 500-1000zł.

Orientacyjne koszty związane z zakończeniem budowy domu

Podajemy orientacyjne koszty, które będziemy musieli ponieść w związku z dokumentami wymaganymi przy zakończeniu budowy:

1 – protokoły odbioru przyłączy: brak kosztów, gdyż obiór wykonuje przeważnie uprawniona osoba z ramienia dostawcy danego medium, i prace te wliczone są w koszt wykonania przyłącza

2 – kontrola szczelności wewnętrznej instalacji gazowej: koszt ok. 150-200zł

3 – atest higieniczny zbiornika bezodpływowego: brak kosztów, atest powinien zostać dostarczony przez producenta lub dystrybutora zbiornika

4 – kontrola kominiarska: 80-150zł

5 – certyfikat energetyczny: 300-700zł

6 – inwentaryzacyjna mapa geodezyjna: 500-1000zł

Całość kosztów waha się zatem od ok. 1000 do 2000zł.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(30 stycznia 2015)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe
Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

śledź nas na Facebook
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Porady prawne

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.