Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Czym i jak wiercić w betonie?

Źródło: ShutterStock
Beton jest jednym z najtwardszych materiałów, dlatego wiercenie w nim otworów nie zawsze przebiega bezproblemowo. Dobór odpowiednich wierteł i parametrów wiercenia pozwoli nam jednak poprawić komfort i szybkość pracy. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, wiercąc w betonie.

Beton jest jednym z najbardziej wytrzymałych, a przez to najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych. Betonowe ściany i stropy są powszechnie stosowane w nowym budownictwie. W starym często wykorzystuje się je do wzmocnienia istniejących konstrukcji poprzez wbudowanie elementów żelbetowych. Większość konstrukcyjnych elementów budowli wykonuje się właśnie z betonu zbrojonego, przy czym pręty umieszczane są najczęściej blisko powierzchni – z reguły są to 2-4 cm, dlatego podczas wiercenia łatwo trafić na pręty zbrojeniowe. Niejednokrotnie dochodzi wtedy do wyszczerbienia głowicy wiertła, zakleszczenia wiertła pomiędzy prętami albo przegrzania i rozhartowania końcówki, co objawia się ciemnogranatowym przebarwieniem. Aby ograniczyć takie ryzyko, wystarczy odpowiednio dobrać rodzaj wiertła oraz sposób wiercenia.

 

 

Wybór właściwego wiertła jest także uzależniony od wiertarki. W przypadku betonu swojego zadania nie spełnią zwykłe wiertarki, których używa się w domowym warsztacie. Próby wywiercenia otworów za ich pomocą zakończą się niepowodzeniem, a przy okazji stępieniem wiertła. Pracom w betonie są dedykowane wiertarki z udarem lub młotowiertarki, wiertarki wyposażone w uchwyt typu SDS lub w przypadku dużych średnic uchwyt SDS-Max. Nie wymagają od wykonawcy użycia dużej siły i dociskania wiertła do ściany. Są też kompatybilne z większością dostępnych na rynku wierteł tego typu. Rozglądając się za odpowiednim wiertłem, warto przyjrzeć się budowie samej głowicy, która odpowiada za prawidłowe i sprawne zagłębianie się w beton.

– Do wiercenia w betonie lub murach najlepszym rozwiązaniem będą wiertła widiowe, których ostrza są wykonane z węglików spiekanych. Mają one największy stopień twardości, porównywalny z diamentem, stąd bierze się nazwa „widia” (niem. „wie Diamant” = „jak diament”). Zapewnia im to nie tylko wytrzymałość, ale pozwala też skrócić czas pracy i włożyć mniejszy wysiłek w wiercenie. Przykładem może być wiertło SDS PLUS II o podwójnym ostrzu, którego geometria powoduje mikropęknięcia betonu, dzięki czemu zwiększa się szybkość wiercenia. Skośne fragmenty na końcówce zmniejszają ryzyko zakleszczenia w przypadku natrafienia na zbrojenie i zapobiegają ślizganiu się na gładkiej powierzchni. Podobnie jak w przypadku innych wierteł odpowiednia spiralna budowa zwiększa stabilność pracy i zapobiega przełamaniu wiertła – wyjaśnia Artur Pławny z fischerpolska.

Do wiercenia w murach i niezbrojonym betonie zalecane są wiertła z płaską głowicą o podwójnym ostrzu. Spirala w takim wiertle jest stosunkowo szeroka, co pozwala sprawnie usunąć zwierciny. Samo wiercenie jest też dużo bardziej wydajne. Z kolei w gęsto zbrojonym betonie należy zastosować wiertła z głowicą o poczwórnym ostrzu. Wówczas nie ma ryzyka zakleszczenia, a wiertło podczas dłuższej, ale stabilnej pracy jest w stanie przebić się przez pręt. W przypadku konieczności głębszego wiercenia w tak trudnym podłożu konieczne będzie zastosowanie profesjonalnych wiertnic diamentowych. Większość nowoczesnych wierteł, uznanych producentów pozwala sprawnie przeprowadzić poprawne wiercenie. Jeśli korzystamy z używanych wierteł, koniecznie sprawdźmy ich stan. Widoczne ślady zużycia, jak stępione czy przypalone końcówki, oznaczają, że sprzęt trzeba po prostu wymienić.

 

 

Zanim rozpoczniemy prace, warto zbadać miejsce pod kątem obecności kabli. Przerwanie przewodów będących pod napięciem nie będzie raczej miłą niespodzianką. Skorzystajmy zatem z wykrywacza kabli. Planując wykonanie kilku otworów, zadbajmy o bezpieczne odstępy, które pozwolą nam później pewnie osadzić dyble w otworach. Wiercąc otwory, koniecznie przestrzegajmy zalecanych odległości od krawędzi i osi podłoża. Dzięki temu unikniemy odpryskiwania podłoża czy tworzących się na powierzchni rys, ale też pozwolimy dyblom lub innym mocowaniom prawidłowo przenosić obciążenia. – Według przepisów określających odstępy oraz wymaganą szerokość igrubość elementów budowlanych wprzypadku dybli ztworzyw sztucznych należy zwykle stosować odstęp od krawędzi dwa razy większy niż głębokość zakotwienia. Pomijając nieliczne wyjątki, głębokość otworu zawsze powinna być większa niż głębokość zakotwienia. Wten sposób zapewnimy miejsce dla pyłu pozostającego po wierceniu. A to wpływa na stabilność zamocowania – dodaje Artur Pławny z fischerpolska. Pamiętajmy też, żeby oczyścić otwór w czasie wiercenia lub tuż po nim. Nieusunięcie pyłu zmniejszy jakość mocowania i w efekcie przełoży się na nasze bezpieczeństwo.

Profesjonalne narzędzia i przestrzeganie ważnych zasad (jak odstępy i głębokości zakotwienia oraz czyszczenie otworu) sprawią, że bez trudu poradzimy sobie z wierceniem w betonie.

Źródło: Materiały informacyjne firmy fischerpolska

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.