Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Jak urządzić efektowny przedogródek?

Źródło: ogrodolandia.pl
Przedogródek stanowi naszą wizytówkę - wita gości, przedstawia nas otoczeniu, stanowi nasze świadectwo wobec otoczenia, dlatego o ten fragment ogrodu musimy szczególnie zadbać. Jak stworzyć efektowny ogród frontowy? Zdradzamy na blogu

Przedogródek - nasza wizytówka

Przedogródek to część frontowa ogrodu, która znajduje się najczęściej przed wejściem do domu. Ogród przy wejściu może być przestronny, lub mały, położony przy willi, domu tradycyjnym lub szeregowym. Niezależnie jednak od tego, jaką przestrzenią dysponujesz, możesz urządzić go atrakcyjnie.

Ogród frontowy wita naszych gości, przedstawia nas i - dlatego zawsze musi wyglądać atrakcyjnie.

Niezależnie od pory roku, dnia - w ogrodzie frontowym musi być pięknie. Roślinność i mała architektura muszą robić wrażenie!

Dodatkowo musisz wiedzieć, że w tej części ogrodu nie ma miejsca na bałagan, zaniedbanie, niechlujstwo. Przedogródek zawsze musi być schludny i uporządkowany.

Czy to oznacza, że musi wymagać wiele czasu i pielęgnacji? Niekoniecznie, wystarczy go dobrze zaplanować, a nawet bez naszej pomocy będzie wyglądał atrakcyjnie - zawsze.

Trzy podstawowe komponenty ogrodu to : nawierzchnia, rośliny i mała architektura. W każdej strefie ogrodu są one istotnymi elementami, ale to w przedogródku podlegają najsurowszej ocenie. Dlatego, zanim przystąpimy do planowana przedogródka, zapoznać się z zasadami, które pozwolą nam stworzyć satysfakcjonujący projekt.

1. Ogród jest przedłużeniem domu

Planując wyposażenie ogrodu, musimy pamiętać, że ogród jest przedłużeniem domu. Co to oznacza? Wszelkie elementy wyposażenia, mała architektura, meble ogrodowe, dekoracja, muszą składać się na jeden styl, harmonijny ze stylem domu.

2. Konsekwencja

Bardzo ważna w procesie doboru elementów wyposażenia ogrodu, nie tylko na początku, ale stale, jest konsekwencja. Zwłaszcza, jeżeli szczególnie zależy nam na konkretnym stylu. Nie zawsze, urządzając ogród, zdajemy sobie sprawę, jak duże znaczenie mają nawet najdrobniejsze elementy. Dlatego, mimo pokus, niższych cen, spontanicznych zakupów, wyprzedaży, starajmy się dobierać elementy, pasujące do stylu ogrodu i stylu domu.

3. Mniej, znaczy więcej

Jeżeli boimy się, aby nie przesadzić, aby ogród frontowy nie wyglądał źle, warto stosować się do zasady, że mniej, znaczy więcej. Zasada ta obowiązuje w wielu dziedzinach życia, i każdy chyba zna jej znaczenie, jednak wytłumaczmy… W przegrodzie stawiamy na minimalizm, uzupełniając go jedynie o jeden, dwa efektowne elementy, przełamujące nieco monotonię. Lepiej jest więc połączyć tylko kilka gatunków roślin, 2-3 tworzywa i maksymalnie 3 dominujące barwy, niż łączyć ze sobą wiele różnorodnych elementów.Mając tak stonowaną podstawę, możemy zawsze nieco ją urozmaicić.

Solidna podstawa - ścieżki i ścieżynki

Ogród frontowy to miejsce, które wita naszych gości i prowadzi ich do wnętrza domu. Dlatego w tej strefie ogrodu bardzo ważne są szlaki komunikacyjne - ścieżki, dużo istotniejsze niż w strefie prywatnej, wypoczynkowej, prowadzą gości po nieznanym ogrodzie, prezentując mu go. Dlatego pełnią istotną funkcję - muszą być bezpieczne, wygodne i atrakcyjne.

Jak zaplanować ścieżkę w przegrodzie?

Ścieżki w przedogródku najlepiej planować z materiałów trwałych, które nie wymagają impregnacji, oraz są łatwe w czyszczeniu. Trwały, odporny materiał nie będzie sprawiał problemów w użytkowaniu - nie musimy troszczyć się o jego kondycję,niezależnie od pory roku, czy też upływu czasu.

Idealnie w roli ścieżki w przedogródku sprawdza się kostka betonowa, granitowa, czy też cegła klinkierowa. To materiały nie tylko odporne, ale dostępne w wielu wariantach, rozmiarach, kształtach, dzięki czemu możemy stworzyć z nich kompozycje w pełni dopasowane do naszych potrzeb. Gładka nawierzchnia z betonu jest łatwa w czyszczeniu - bez problemu usuniemy z niej opadłe liście, piasek. Nawierzchnia chropowata lub luźna, jak w przypadku żwirowej ścieżki, są trudniejsze w utrzymaniu w czystości, a także trudniej się je odśnieża.

Warto wiedzieć, że planując ścieżkę, najlepiej jest wybrać najkrótszy i najprostszy wariant - tak aby goście szybko i bez problemu trafili do domu. W przypadku złej pogody, niesprzyjającej aury pogodowej czy też pośpiechu, nie każdy będzie miał ochotę odbyć spacer po całym przedogródku. Jeżeli chcemy zaplanować taką ścieżkę, aby móc oprowadzić gości po ogrodzie, zawsze musi ona stanowić alternatywną, drugą drogę do domu - pierwsza ma być jak najkrótsza i jak najprostsza.

Najważniejsze są rośliny

Rośliny są najmocniej widocznym elementem w ogrodzie. Jak powinniśmy dobierać rośliny do przedogródka?

Przede wszystkim zwracamy uwagę na ich dekoracyjność. Rośliny w przedogródku muszą być szczególnie atrakcyjne. Dodatkowo, jeżeli dysponujemy małym przedogródkiem i nie możemy posadzić tu większej ilości roślin, ich dekoracyjność powinna trwać dłużej.

Zastosowane w przedogródku rośliny powinny być bardzo dekoracyjne, i niezależnie od pory roku - malownicze.

Jakie rośliny sadzić w przedogródku?

Możemy zdecydować się na małe drzewo, które wiosną ma piękne kwiaty, latem bardzo atrakcyjne owoce, jesienią, jego liście kolorowo się przebarwiają, a zimą zaskoczy nas pokrojem lub korą. Warto wybierać właśnie takie gatunki - których dekoracyjność nie jest sezonowa, a przynajmniej kilkumiesięczna.

Aby ogród frontowy zawsze wyglądał ładnie, powinniśmy komponować ze sobą rośliny, których dekoracyjność następuje po sobie. Pozwoli nam to uniknąć czasu, w którym w przedogródku nic się nie dzieje. Warto sadzić ze sobą gatunki, uzupełniające się w czasie.

W ogrodzie frontowym za pomocą roślin zimozielonych musimy stworzyć bazę, która mimo zmieniających się pór roku, upływu czasu, będzie zawsze piękna, zielona. Zimozielone rośliny wypełnią ogród w czasie kiedy inne gatunki są w stanie spoczynku, natomiast wiosną i latem, staną się dla nich subtelnym tłem.

Ogrody frontowe najczęściej mają ograniczoną przestrzeń, dlatego nie powinniśmy przesadzać z ilością drzew, jakie tam posadzimy. Czasami wystarczy jeden dekoracyjny egzemplarz.

Drzewa do przedogródka:

  • klon palmowy,
  • klon Globosum,
  • magnolia,
  • brzoza pożyteczna,Doorenbos,
  • brzoza Youngii,
  • robinia np. Umbraculifera,
  • grab np. Purpurea, Pendula,
  • głóg np. Paul Scarlet,
  • jarzęby, np. Fastigiata, Arnolda,
  • wierzba Hakuro Nishiki,
  • jodła koreańska,
  • świerk kłujący,
  • świerk srebrny,
  • cyprysik nutkajski,
  • sosna kosodrzewina,
  • rajska jabłoń,
  • świdośliwa

Krzewy do przedogródka:

  • pęcherznica np. Diabolo,
  • tawuła np. Golden Princess,
  • krzewuszka,
  • hortensje,
  • rododendrony,
  • róże,
  • świerk Conica,
  • żywotniki i thuje,
  • jałowce,
  • pieris,
  • bukszpan,
  • laurowiśnia,
  • dereń, np. biały, Kousa

Uzupełnieniem nasadzeń z drzew i krzewów, mogą być rabaty bylinowe, pnącza czy też rośliny jednoroczne. pamiętajmy jednak, że byliny wymagają nieco pracy, zwłaszcza wiosną, jesienią i w czasie suszy. Ich atrakcyjny wygląd zależy od nawodnienia, oraz odchwaszczania. Natomiast rośliny jednoroczne dają szybkie efekty, ale są najbardziej pracochłonne, więc tę grupę w przedogródku powinniśmy traktować jako uzupełnienie, czy też przełamanie.

Jeden wyrazisty element, jak fontanna, rzeźba, oświetlenie, są w stanie wyróżnić ogródek i stworzyć efektowne miejsce.

Zaskocz swoich gości w przedogródku

Ogród frontowy to nasza wizytówka, dlatego warto umieścić w jego przestrzenie elementy wyróżniające, które sprawią, że nasz ogródek będzie niepowtarzalny, efektowny i zaskakujący.

Co możemy wykorzystać w przedogródku, w celu uzyskania takiego efektu?

W ogrodzie frontowym jako dekorację możemy wykorzystać elementy obowiązkowe w tej strefie - dekoracyjna skrzynka na listy, efektowny numer domu, umieszczony na ładnej tablicy, a nawet piękna furtka, prowadząca do naszego ogrodu - wszystko to sprawi, że ogródek frontowy będzie wprawiał w zachwyt.

Oczywiście z powodzeniem można ustawić tu rzeźby, fontannę lub inny obiekt wodny, dekoracyjne panele, którymi można zasłonić szpetne pojemniki na odpady. Z pomocą wykreowania oryginalnego przedogródka przychodzi oświetlenie ogrodowe, o którym, niestety, często zapominamy.

Oświetlenie ogrodu pozwala nam ukazać jego drugie oblicze po zmroku. Za pomocą mądrze wykonanej iluminacji, możemy podkreślić najpiękniejsze elementy, lub wyróżnić to, czego w dzień nie widać. Oświetlenie niepodważalnie wpływa na bezpieczeństwo i funkcjonalność przedogródka - oświetlenie ścieżek, numeru domu, wejścia po domu, pomaga naszym gościom, odnaleźć się w nowym miejscu.

Planując oświetlenie pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

  • kolor światła powinien być jednakowy w każdym elemencie - światło ciepłe jest dedykowane do tradycyjnych domów, a zimne do nowoczesnych przestrzeni,
  • wybieraj oprawki, źródła światła i inne elementy, przeznaczone do użytku zewnętrznego,
  • oświetlenie drzwi wejściowych powinno być najmocniejsze, tak aby wysyła jasny komunikat - TU JEST WEJŚCIE

Pamiętajmy, aby ukryć to co brzydkie...

Frontowa część ogrodu to często miejsce, gdzie znajdują się, ze względu na wygodę korzystania z nich, pewne elementy infrastruktury, które niekoniecznie są szczególnie atrakcyjne:

  • pojemniki na odpady,
  • skrzynka gazowa,
  • stojak na rowery itp.

Jeżeli również w Twoim przedogródku musi znajdować się taki szpecący element, postaraj się go zamaskować.

Pojemniki na śmieci możemy ustawić w dekoracyjnej wiacie, która porośnięta pnączem, takim jak clematis, bluszcz, winobluszcz, stanie się dekoracją ogrodu przed domem.

Donice w przedogródku - jak wisienka na torcie

Donice ogrodowe to dobry pomysł na stworzenie dekoracji w strefie frontowej ogrodu. Donice są łatwe w użytkowaniu, pozostawiają nam swobodę, pozwalają wprowadzić zmienność i pomagają przełamać monotonię.

Bogata oferta donic ogrodowych pozwala dopasować je do naszego ogrodu. Jak wybrać najlepsza donicę do ogrodu?

  • zwróć uwagę na tworzywo wykonania donicy. Czy jest to materiał odporny na czynniki atmosferyczne, tak jak niezniszczalny technorattan, stal corten, beton, tworzywo sztuczne? Czy raczej wymaga impregnacji - jak donice z drewna?
  • wiele donic jest wyposażonych w udogodnienia, kupuj takie, które pomogą ci w pielęgnacji roślinSystem nawadniania zatroszczy się o najbardziej wymagające rośliny, podstawa na kółkach ułatwi przesuwanie największych donic,
  • wybierał perełki wśród donic.

Pamiętaj, lepiej umieścić tu jedną piękną donicę ogrodową z zadbanymi roślinami, niż kilka, obsadzonych niestarannie, które nie wyglądają dobrze. Warto postawić na ciekawy kształt, tworzywo, albo donice z podświetleniem, które na pewno wyróżnią się z otoczenia. Donice podświetlane są dostępne w kilku wariantach - w kolorze zimnym, ciepłym, oraz ze światłem barwnym. Donice takie w dzień wyglądają jak klasyczne donice ogrodowe, natomiast nocą zaskakują. Bogactwo kolorów donic z podświetleniem, ciekawe kształty i wiele wielkości, pozwoli dopasować je idealnie do twojego przedogródka. Donice takie warto ustawić przy wejściu na posesję, przy furtce lub drzwiach wejściowych - staną się wtedy prawdziwym zwieńczeniem naszego ogrodu.

Starannie urządzony ogród frontowy będzie piękną wizytówką gospodarzy - urządzony z pomysłem, schludny, wyposażony w atrakcyjne rośliny i zaskakujące dodatki, godnie przywitać naszych gości, dając o nas dobre świadectwo.

Źródło: Materiały opracowane przez firmę ogrodolandia.pl

(10 września 2020)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie

Dekoracje świąteczne przed domem

Dekoracje świąteczne przed domem

Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?
Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.
Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?
Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów
Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Jak projektować loftowe wnętrza?
Jak projektować loftowe wnętrza?

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?
Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

inspiracje na skosy na poddaszu
inspiracje na skosy na poddaszu

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Cebule całoroczne - jak je uprawiać?
Cebule całoroczne - jak je uprawiać?

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?
Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?
Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?

Jak wybrać dobry materac?

Jak wybrać dobry materac?

Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.
Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

naprawa kostki brukowej na podjeździe
naprawa kostki brukowej na podjeździe

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Formalności przy zakupi działki budowlanej
Formalności przy zakupi działki budowlanej

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Wokół domu

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.