Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Bia艂e wykwity na 艣cianach i ogrodzeniach z klinkieru

殴r贸d艂o: ShutterStock
Bia艂e wykwity na powierzchniach z klinkieru s膮 zjawiskiem ca艂kowicie naturalnym kt贸re z czasem samoistnie ust臋puje. Dla wielu os贸b jest to jednak du偶y problem, ze wzgl臋du na istotne obni偶enie estetyki elewacji budynku czy ogrodzenia. Omawiamy przyczyny powstawania wykwit贸w na klinkierze.

Wykwity to cz臋sty problem zarówno inwestorów jak i samych wykonawców, którzy cz臋sto nie s膮 w stanie wystarczaj膮co dok艂adnie wyja艣ni膰 inwestorowi przyczyn臋 ich powstawania. Czasami dochodzi nawet do konfliktów, gdy inwestor nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat przyczyny wyst臋powania i sposobach radzenia sobie z wykwitami.

 

Dlaczego na klinkierze pojawiaj膮 si臋 bia艂e wykwity?

 

Przede wszystkim musimy zdawa膰 sobie spraw臋, 偶e wykwity s膮 zjawiskiem naturalnym i zachodz膮 praktycznie w ka偶dym murze, jednak偶e w przypadku klinkieru s膮 one najbardziej widoczne. Z czasem jednak wykwity znikn膮 z powierzchni muru i elewacja powróci do prawid艂owego wygl膮du.

Pami臋tajmy równie偶, 偶e wykwity, nawet w du偶ej ilo艣ci, nie maj膮 wp艂ywu na jako艣膰 i trwa艂o艣膰 muru i cegie艂 klinkierowych. Wp艂ywaj膮 jedynie na jego estetyk臋.

Podstawowym 藕ród艂em powstawania wykwitów na murach klinkierowych jest wilgo膰 i sól.

Niestety nie mamy mo偶liwo艣ci ca艂kowitego wyeliminowania 偶adnego z tych sk艂adników. Wilgo膰 zwi膮zana jest zarówno z zawilgoceniem konstrukcji w czasie jej wznoszenia (woda u偶yta do zaprawy murarskiej) jak i wilgoci膮 powstaj膮c膮 w czasie eksploatacji budynku – opady deszczu, 艣niegu itp.

Z kolei najwa偶niejszym 藕ród艂em soli jest w naszym wypadku cement, który jest nieodzownym sk艂adnikiem zaprawy murarskiej. Obecnie wielu producentów d膮偶y do ograniczania ilo艣ci cementu lub stosowania dodatków, zmniejszaj膮cych zjawisko wykwitów, jak dodatki trasu, czyli specjalnej m膮czki wulkanicznej. Pewnym ograniczeniem soli w zaprawie jest równie偶 stosowanie cementów portlandzkich.

W czasie wi膮zania zaprawy zachodz膮 reakcje chemiczne cementu i wody, co powoduje powstanie m.in. wodorotlenku wapniowego, który stanowi nawet do 25-27% gotowej zaprawy.

Zwi膮zek ten ulega podci膮ganiu kapilarnemu na zewn臋trzn膮 powierzchni臋 muru, gdzie nast臋puje reakcja z dwutlenkiem w臋gla wyst臋puj膮cym w powietrzu. W efekcie tej reakcji powstaje tzw. w臋glan wapniowy, czyli popularne bia艂e wykwity.

Na skutek d艂u偶szego oddzia艂ywania wilgoci i dwutlenku w臋gla zwi膮zek ten stopniowo przemienia si臋 w tzw. kwa艣ny w臋glan wapniowy, który jest dobrze rozpuszczalny w wodzie. Oznacza to, 偶e po pojawieniu si臋 wykwitu, z czasem zacznie on znika膰 z powierzchni muru, na skutek zmywania przez wod臋 opadow膮.

 

Jak poradzi膰 sobie z wykwitami na klinkierze?

 

Naturalnie powstaj膮ce wykwity na murach klinkierowych znikn膮 po ok. 2-3 latach u偶ytkowania, w zale偶no艣ci od warunków atmosferycznych w danym rejonie, wilgotno艣ci powietrza oraz rodzaju zaprawy u偶ytej przy budowie.

Je艣li mo偶emy odczeka膰 ten czas, to nie ma sensu wykonywa膰 偶adnych dodatkowych zabiegów, aby wcze艣niej usun膮膰 wykwity z powierzchni 艣ciany czy ogrodzenia.

 

Je艣li jednak zale偶y nam, aby elewacja by艂a ca艂y czas „czysta” i estetyczna, mo偶emy podj膮膰 pewne dzia艂ania ograniczaj膮ce powstawanie wykwitów.Wykwity to naturalne zjawisko dla ka偶dych cegie艂 ceramicznych, jednak偶e najbardziej widoczne jest to, je艣li u偶yty zosta艂 klinkier. Bia艂e plamy na klinkierze samoistnie znikn膮 po kilku latach, jednak偶e dla wielu osób wykwity na 艣cianie to du偶y problem estetyczny. Pytanie zatem jak usun膮膰 wykwity i w ogóle dlaczego na 艣cianie pojawiaj膮 si臋 bia艂e plamy? Problem nie dotyczy tylko 艣cian, ogrodzenie z klinkieru równie偶 jest nara偶one na wykwity, podobnie jak ca艂a elewacja z klinkieru.

Etap budowy 艣ciany lub ogrodzenia

 

W czasie budowy mo偶emy stosowa膰 specjalne dodatki do zaprawy murarskiej, np. tras lub inne zwi膮zki polecane przez konkretnych producentów zapraw. Niestety wi膮偶e si臋 to z wi臋kszymi kosztami zaprawy, a i tak nie daje stuprocentowej pewno艣ci wyeliminowania zjawiska wykwitów.

Zaleca si臋 równie偶 dok艂adne dozowanie ilo艣ci wody w czasie rozrabiania zaprawy. Im mniej wody w czasie budowy, tym mniejsze ryzyko pojawienia si臋 wykwitów.

Warto równie偶 w miar臋 mo偶liwo艣ci unika膰 prac murarskich w czasie nawet niewielkich opadów deszczu, a gotowe mury ochroni膰 w okresie pierwszych 6-8h przed dzia艂aniem wody.

 

Etap eksploatacji budynku czy ogrodzenia

 

Je艣li mimo wszystko zale偶y nam na wyczyszczeniu powierzchni klinkieru z wykwitów, mo偶emy w tym celu u偶y膰 艣rednio-twardej szczotki. Warto czyszczenie wykonywa膰 w s艂oneczne dni, gdy偶 du偶e zawilgocenie powietrza lub nawet opady deszczu b臋d膮 co prawda u艂atwia膰 zmycie wykwitów, lecz jednocze艣nie szybko przyczyni膮 si臋 do powstania nowych plam.

Je艣li b臋dziemy czy艣ci膰 elewacj臋 na mokro lub w czasie opadów deszczu, to cz臋艣膰 soli rozpu艣cimy i ponownie „wci艣niemy” w mur. W takiej sytuacji z pewno艣ci膮 szybko doprowadzi ona do ponownego pojawienia si臋 wykwitów, a nasza praca pójdzie na marne.

Dost臋pne s膮 na rynku równie偶 specjalne preparaty do czyszczenia wykwitów.

Po wyczyszczeniu, najlepiej w suchy, s艂oneczny dzie艅, mo偶na powierzchni臋 klinkieru „zaimpregnowa膰” preparatami do ceramiki. Mo偶e to nieco zmniejszy膰 ryzyko ponownych wykwitów, jednak偶e 偶adne rozwi膮zanie nie zapewni stuprocentowej gwarancji, 偶e bia艂e plamy nie pojawi膮 si臋 ponownie.

Wykwity wyeliminowane zostan膮 dopiero po ich naturalnym „wyj艣ciu” na zewn膮trz muru i rozpuszczeniu.

Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zesp贸艂 in偶ynier贸w budownictwa, kt贸rzy posiadaj膮 zar贸wno podstawy teoretyczne jak i du偶e do艣wiadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w ca艂ej Polsce. Cz臋艣膰 z naszych ekspert贸w stanowi膮 czynni kierownicy bud贸w, do艣wiadczeni zar贸wno przy domach jednorodzinnych jak i przy du偶ych inwestycjach budowlanych. Staramy si臋 w jasny i przejrzysty spos贸b omawia膰 ca艂y proces budowlany od fundament贸w a偶 po dach i ostatecznie wyko艅czenie domu. Przedstawiamy r贸wnie偶 porady zwi膮zane z kwestiami formalno-prawnymi, aby u艂atwi膰 poruszanie si臋 we w艂a艣ciwych przepisach, co wcze艣niej czy p贸藕niej spotka ka偶dego inwestora.
Korzystaj膮c ze strony, akceptujesz nasz膮 polityk臋 prywatno艣ci i wyra偶asz zgod臋 na zapisywanie cookies.