Dach pokryty gontami bitumicznymi

Data utworzenia: 12 maja 2016

budowa

dachy i rynny

Gonty bitumiczne produkowane są z papy asfaltowej poprzez wycinanie z niej odpowiednio wyprofilowanych pasów. Gonty często nazywane są również dachówkami bitumicznymi. W artykule omówiono najważniejsze zalety i wady tego typu pokrycia dachowego w domach jednorodzinnych.

Gonty powstają z wycięcia pasów z papy asfaltowej, które następnie pokrywa się specjalnie dobraną posypką. Zabezpiecza ona gonty przez negatywnym działaniem promieni słonecznych i jednocześnie może nadawać dachówkom bitumicznym praktycznie dowolnie wybrany kolor.

Zalety dachówek bitumicznych

Gonty bitumiczne mają kilka ważnych zalet, do których przede wszystkim warto zaliczyć dużą elastyczność i możliwość pokrycia dachu o praktycznie dowolnym kształcie. Pozwala to projektować budynki o bardzo indywidualnej architekturze, z opływowymi kształtami dachów, lukarn itp.

Gonty są bardzo lekkie co znacząco ułatwia i przyspiesza ich montaż i transport. Mały ciężar gontów w porównaniu np. do dachówek ceramicznych czy cementowych pozwala na wykonanie lekkiej konstrukcji więźby dachowej. Jeśli planujemy pokrycie wyłącznie gontami to możemy zastosować dużo mniejsze przekroje belek drewnianych niż ma to miejsce przy ciężkich dachówkach ceramicznych. W konsekwencji zastosowanie gontów istotnie zmniejsza całkowity koszt wykonania więźby dachowej i pokrycia. Analizując koszty należy jednak brać pod uwagę fakt, że gonty bitumiczne wymagają pełnego deskowania, co nie występuje przy tradycyjnej więźbie pod dachówkę ceramiczną.

Dużą zaletą użytkową gontów bitumicznych jest ich bardzo dobra zdolność tłumienia dźwięków od padającego deszczu. Na poddaszu w domu pokrytym dachówką bitumiczną w czasie opadów deszczu będzie dużo ciszej niż przy pokryciu ceramiką czy blachodachówką.

Powierzchnia gontów bitumicznych nie jest gładka jak w dachówkach ceramicznych dzięki czemu gonty tworzą znacznie większe opory tarcia dla śniegu. Konsekwencją tego jest mniejsze ryzyko zsuwania się dużych ilości śniegu z powierzchni dachu – przy małej ilości śniegu pozostanie on na chropowatej powierzchni pokrycia bitumicznego.

Przy bardzo dużych opadach śniegu zacznie on jednak się zsuwać, dlatego nawet w przypadku wykonania dachu z gontów bitumicznych i tak zalecane jest dodatkowe zamontowanie drabinek przeciwśniegowych lub śniegołapów.

Wady pokrycia gontami bitumicznymi

Dachówki bitumiczne wymagają wykonania pełnego deskowania lecz mimo to i tak całkowity koszt więźby dachowej z deskowaniem może być niższy niż konstrukcja pod ciężką dachówkę ceramiczną czy cementową.

Gonty bitumiczne mają chropowatą powierzchnię co ma swoje zalety w okresie zimowym lecz jednocześnie jest pewną wadą w okresach letnio-jesiennych. Gonty podatne są bowiem na porastanie mchem dlatego z dużą ostrożnością należy je stosować na terenach narażonych na zwiększone działanie czynników mikrobiologicznych jak okolice jezior, lasów, stawów itp.

W przypadku gontów bitumicznych bardzo ważne jest dokładnie przymocowanie każdego elementu. Ze względu na ich mały ciężar, przy złym montażu silniejszy wiatr potrafi zrywać pojedyncze gonty. Zjawisko to obserwuje się szczególnie w pierwszym okresie po montażu pokrycia gdy nie zajdzie jeszcze pełna wulkanizacja gontów, czyli ich sklejenie się po wpływem promieni słonecznych. Ciężkie pokrycia z dachówek ceramicznych są bardziej odporne na działanie silnych wiatrów lecz jednocześnie są rozwiązaniem istotnie droższym.

Podsumowanie

Decydując się na pokrycie z gontów bitumicznych należy wziąć pod uwagę również nieco inną konstrukcję dachu. Możliwe jest zaprojektowanie słabszej więźby choć nie jest to konieczne – mocna więźba pozwoli bowiem w przyszłości na ewentualną zmianę pokrycia na inną technologię (np. dachówki ceramiczne). Ważne jednak aby przewidzieć w budżecie środki na wykonanie pełnego deskowania co jest warunkiem koniecznym przy dachówkach bitumicznych.

W obszarach leśnych i jeziornych gonty będą bardzo podatne na porastanie mchem. Dachówek ceramicznych również dotyczy ten problem lecz w dużo mniejszym zakresie. Chropowata powierzchnia gontów jest doskonałym środowiskiem dla rozrostu mchu. Częściowo można ten problem minimalizować kupując gonty z odpowiednio dobranymi posypkami zmniejszającymi intensywność porastania mchem lecz jest to nieco droższe rozwiązanie i nie zawsze skuteczne.

Gonty doskonale sprawdzą się natomiast w pokryciu dachów o trudnych i niekonwencjonalnych kształtach pozwalając jednocześnie na bardzo szeroki wybór kolorystyki pokrycia.

Trwałość najtańszych gontów szacuje się na ok. 10-15 lat. Dostępne są również gonty z gwarancją dożywotnią lecz jest to rozwiązanie bardzo drogie i czasami porównywalne nawet do dachów z dachówki ceramicznej czy cementowej.Gonty bitumiczne są tanim pokryciem – często określane jako dachówki bitumiczne. Dach z gontów wymaga aby wykonane było pełne deskowanie pod gonty bitumiczne. Co lepsze gonty czy dachówki ceramiczne? Na rynku dostępne są także kolorowe gonty bitumiczne, a sama więźba pod gonty może być słabsza. Omawiamy zalety gontów bitumicznych oraz wady dachówki bitumicznej.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów