Elektronarzędzia, które warto mieć w swoim domu

Data utworzenia: 11 listopada 2019

nowości rynku

narzędzia

Źrodło: ShutterStock

Wkrętarka czy pilarka przydaje się prawie w każdym domu zarówno przy większych remontach jak i podczas prostych czynności jak montaż mebli, wieszanie półek itp. Warto jednak zastanowić się jakie naprawdę narzędzia warto kupić do domowego użytku.

Wiertarka czy wkrętarka?

Praktycznie w każdym domu może przydać się wiertarka czy wkrętarka. Wiele dostępnych na rynku wkrętarek teoretycznie umożliwia również wiercenie. Czasami można spotkać nawet takie, których producenci deklarują możliwość wiercenia w twardym betonie.

Mogłoby się wydawać, że w takim razie najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zakup jednego narzędzia, czyli dobrej jakościowo wkrętarki. Otóż nie do końca, gdyż w rzeczywistości wkrętarka nie jest przystosowana do wiercenia, szczególnie w twardych elementach.

Wkrętarka jest bardzo przydatnym narzędziem i z pewnością to właśnie jej będziemy używać najczęściej, np. podczas montażu mebli, naprawy zabawek dziecięcych itp. Możemy nią swobodnie wiercić w elementach drewnianych przez co posłuży nam także w wielu pracach w ogrodzie np. do naprawy ogrodzeń drewnianych, przy budowie domków narzędziowych czy domowych placów zabaw.

Nie należy jednak używać wkrętarki do wiercenia w twardych elementach jak beton, cegła czy pustaki. Bardzo łatwo w takiej sytuacji uszkodzić silnik wkrętarki, a koszty naprawy nierzadko będą bardzo wysokie.

Optymalnym rozwiązaniem jest więc zakup dobrej jakościowo wkrętarki, gdyż to z niej będziemy korzystali najczęściej i dodatkowej, niekoniecznie z najwyższej półki wiertarki, która dodatkowo będzie posiadała funkcję wiercenia udarowego (przydatna do wiercenia w elementach betonowych). Wiertarkę taką zakupimy w cenie ok. 100zł i w większości przypadków spełni ona swoją rolę w domowych warunkach.

Znacznie trudniej kupić wkrętarkę. Na rynku można spotkać wiele modeli, których ceny zaczynają się od kilkudziesięciu, a kończą nawet na kilkuset złotych. W praktyce w warunkach domowych dobrze sprawdzi się wkrętarka akumulatorowa o mocy 18-20V. Urządzenia o mniejszej mocy, szczególnie te tańsze mogą mieć problemy np. podczas wkręcania wkrętów w twarde drewno czy przy pracy z długimi wkrętami lub wiertłami. Jeśli jednak planujemy używać jej wyłącznie do skręcania mebli, naprawy zabawek itp. to możemy kupić model o mniejszej mocy 12-18V. Dobrą wkrętarkę do zastosowań domowych zakupimy najczęściej za ok. 200-400 zł.

Szlifierka kątowa - czy na pewno jest nam potrzebna?

Szlifierka jest narzędziem, które często przydaje się podczas budowy czy przy większych remontach, ale na co dzień raczej rzadko będziemy z niej korzystać. Z pewnością przyda nam się np. podczas układania płytek ceramicznych czy gresowych do precyzyjnego ich docinania czy do przycinania elementów metalowych.

Najczęściej jednak sprzęt ten będzie użytkowany bardzo sporadycznie dlatego w zupełności wystarczą nam modele z niższej i średniej półki, które kupimy w cenie do 100-150 zł. Jeśli jednak nie planujesz samodzielnie wykonywać prac glazurniczych czy innych, wymagających tego typu narzędzi to nie warto inwestować pieniądze w sprzęt, który będzie tylko leżał nieużywany na półce.

Piła do cięcia elementów drewnianych

Jeśli pracujesz czasami z drewnem to z pewnością przyda Ci się narzędzie do jego szybkiego i precyzyjnego cięcia. I tutaj pojawia się problem, gdyż na rynku jest mnóstwo różnych rodzajów pił do drewna.

W praktyce, w typowych warunkach domowych piły będziesz potrzebował do przycinania desek o grubościach nie większych niż 3-4 cm, płyt OSB czy do sporadycznego docinania kantówek drewnianych, przeważnie o wymiarach 4x4 - 8x8cm. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zakup wyrzynarki ręcznej.

Pozwala ona precyzyjnie docinać elementy o grubości kilku centymetrów, jest tania w eksploatacji i stosunkowo niedroga - narzędzie do przeznaczenia domowego o mocy ok. 700W można kupić w cenie 150-300 zł.

Bardziej profesjonalne piły tarczowe czy tzw. piły ukośne są również przydatne lecz zajmują sporo miejsca i nie należą do narzędzi tanich. Ponadto jeśli pracujemy z drewnem sporadycznie to wyrzynarką ręczną można często wykonać te same prace co piłą tarczową.

Do cięcia grubych elementów, np. kantówek o wymiarach ponad 8x8cm mogą być przydatne tzw. piły szablaste. Najtańsze modele można zakupić już za ok. 100-150zł, ale w praktyce nie ma to sensu dla docięcia kilku elementów, co możemy również zrobić zwykłą piłą ręczną. Jest to co prawda znacznie bardziej czasochłonne i mniej precyzyjne, ale czasami warto poszukać kompromisu aby nie stworzyć w domu warsztatu z wieloma narzędziami, których praktycznie nie będziemy używać.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów