logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Elektronarzędzia, które warto mieć w swoim domu

Data utworzenia: 11 listopada 2019
Słowa kluczowe: elektronarzędzia,wkrętarka do domu,jak wybrać wkrętarkę,wkrętarka czy wiertarka,wyrzynarka do domu,piła do drewna
Nowości rynku
Narzędzia
Źródło: ShutterStock
Wkrętarka czy pilarka przydaje się prawie w każdym domu zarówno przy większych remontach jak i podczas prostych czynności jak montaż mebli, wieszanie półek itp. Warto jednak zastanowić się jakie naprawdę narzędzia warto kupić do domowego użytku.

Wiertarka czy wkrętarka?

Praktycznie w każdym domu może przydać się wiertarka czy wkrętarka. Wiele dostępnych na rynku wkrętarek teoretycznie umożliwia również wiercenie. Czasami można spotkać nawet takie, których producenci deklarują możliwość wiercenia w twardym betonie.

Mogłoby się wydawać, że w takim razie najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zakup jednego narzędzia, czyli dobrej jakościowo wkrętarki. Otóż nie do końca, gdyż w rzeczywistości wkrętarka nie jest przystosowana do wiercenia, szczególnie w twardych elementach.

Wkrętarka jest bardzo przydatnym narzędziem i z pewnością to właśnie jej będziemy używać najczęściej, np. podczas montażu mebli, naprawy zabawek dziecięcych itp. Możemy nią swobodnie wiercić w elementach drewnianych przez co posłuży nam także w wielu pracach w ogrodzie np. do naprawy ogrodzeń drewnianych, przy budowie domków narzędziowych czy domowych placów zabaw.

Nie należy jednak używać wkrętarki do wiercenia w twardych elementach jak beton, cegła czy pustaki. Bardzo łatwo w takiej sytuacji uszkodzić silnik wkrętarki, a koszty naprawy nierzadko będą bardzo wysokie.

Optymalnym rozwiązaniem jest więc zakup dobrej jakościowo wkrętarki, gdyż to z niej będziemy korzystali najczęściej i dodatkowej, niekoniecznie z najwyższej półki wiertarki, która dodatkowo będzie posiadała funkcję wiercenia udarowego (przydatna do wiercenia w elementach betonowych). Wiertarkę taką zakupimy w cenie ok. 100zł i w większości przypadków spełni ona swoją rolę w domowych warunkach.

Znacznie trudniej kupić wkrętarkę. Na rynku można spotkać wiele modeli, których ceny zaczynają się od kilkudziesięciu, a kończą nawet na kilkuset złotych. W praktyce w warunkach domowych dobrze sprawdzi się wkrętarka akumulatorowa o mocy 18-20V. Urządzenia o mniejszej mocy, szczególnie te tańsze mogą mieć problemy np. podczas wkręcania wkrętów w twarde drewno czy przy pracy z długimi wkrętami lub wiertłami. Jeśli jednak planujemy używać jej wyłącznie do skręcania mebli, naprawy zabawek itp. to możemy kupić model o mniejszej mocy 12-18V. Dobrą wkrętarkę do zastosowań domowych zakupimy najczęściej za ok. 200-400 zł.

Szlifierka kątowa - czy na pewno jest nam potrzebna?

Szlifierka jest narzędziem, które często przydaje się podczas budowy czy przy większych remontach, ale na co dzień raczej rzadko będziemy z niej korzystać. Z pewnością przyda nam się np. podczas układania płytek ceramicznych czy gresowych do precyzyjnego ich docinania czy do przycinania elementów metalowych.

Najczęściej jednak sprzęt ten będzie użytkowany bardzo sporadycznie dlatego w zupełności wystarczą nam modele z niższej i średniej półki, które kupimy w cenie do 100-150 zł. Jeśli jednak nie planujesz samodzielnie wykonywać prac glazurniczych czy innych, wymagających tego typu narzędzi to nie warto inwestować pieniądze w sprzęt, który będzie tylko leżał nieużywany na półce.

Piła do cięcia elementów drewnianych

Jeśli pracujesz czasami z drewnem to z pewnością przyda Ci się narzędzie do jego szybkiego i precyzyjnego cięcia. I tutaj pojawia się problem, gdyż na rynku jest mnóstwo różnych rodzajów pił do drewna.

W praktyce, w typowych warunkach domowych piły będziesz potrzebował do przycinania desek o grubościach nie większych niż 3-4 cm, płyt OSB czy do sporadycznego docinania kantówek drewnianych, przeważnie o wymiarach 4x4 - 8x8cm. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zakup wyrzynarki ręcznej.

Pozwala ona precyzyjnie docinać elementy o grubości kilku centymetrów, jest tania w eksploatacji i stosunkowo niedroga - narzędzie do przeznaczenia domowego o mocy ok. 700W można kupić w cenie 150-300 zł.

Bardziej profesjonalne piły tarczowe czy tzw. piły ukośne są również przydatne lecz zajmują sporo miejsca i nie należą do narzędzi tanich. Ponadto jeśli pracujemy z drewnem sporadycznie to wyrzynarką ręczną można często wykonać te same prace co piłą tarczową.

Do cięcia grubych elementów, np. kantówek o wymiarach ponad 8x8cm mogą być przydatne tzw. piły szablaste. Najtańsze modele można zakupić już za ok. 100-150zł, ale w praktyce nie ma to sensu dla docięcia kilku elementów, co możemy również zrobić zwykłą piłą ręczną. Jest to co prawda znacznie bardziej czasochłonne i mniej precyzyjne, ale czasami warto poszukać kompromisu aby nie stworzyć w domu warsztatu z wieloma narzędziami, których praktycznie nie będziemy używać.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.