Zaloguj

Izolacja akustyczna stropów

Data utworzenia: 5.07.2018

budowa

ściany i stropy

Najczęściej w domach jednorodzinnych występuje wyraźny podział na strefę dzienną na parterze z salonem, kuchnią, jadalnią oraz strefę prywatną na poddaszu, gdzie znajdują się sypialnie. Aby zachować możliwie wysoki komfort mieszkania warto zadbać o dobrej jakości izolację akustyczną stropów co pozwoli skutecznie tłumić odgłosy i rozdzielić dom na dwie strefy.

W budownictwie mieszkaniowym najczęściej wykonuje się stropy gęstożebrowe lub monolityczne. Znacznie rzadziej spotyka się stropy drewniane, które w zasadzie budowane są głównie w domach o całej konstrukcji drewnianej. Stropy monolityczne mają lepsze parametry izolacyjności akustycznej niż stropy gęstożebrowe lecz nie należy pod tym kątem wybierać rodzaju stropu.

Konstrukcje gęstożebrowe są obecnie tanie i łatwe w wykonaniu. Stropy monolityczne są porównywalne lub nawet czasami droższe, gdyż musimy brać pod uwagę kompleksowe koszty ich budowy. W przypadku stropów monolitycznych potrzeba zamówić dużą liczbę podpór i deskowania oraz zatrudnić doświadczoną ekipę. Stropy gęstożebrowe można wykonać w ekipie 2-3 osobowej nie mającej dużego doświadczenia, i jednocześnie dzięki gotowym prefabrykowanym belkom żelbetowym ilość podpór jest nieporównywalnie mniejsza niż w stropach monolitycznych.

Izolacja akustyczna stropów gęstożebrowych

Stropy gęstożebrowe mają przeważnie grubość 24—36cm. Dzięki pustkom powietrznych w pustakach układanych na belkach nośnych stropy te charakteryzują się stosunkowo małym ciężarem przy jednoczesnym zachowaniu dużej wytrzymałości.

Wielu producentów w swoich folderach podaje informacje, że stropy gęstożebrowe mają bardzo wysoką zdolność pochłaniania i rozpraszania dźwięków. W praktyce jednak nie zawsze wygląda to tak jakbyśmy tego oczekiwali. Warto zatem, szczególnie przy stopach o całkowitej grubości poniżej 30cm stosować dodatkową izolację akustyczną. Dobrym materiałem do izolacji akustycznej jest wełna mineralna lub płyty styropianowe. Zaletą płyt ze styropianu ekstrudowanego XPS jest ich bardzo duża wytrzymałość na obciążenia dlatego warto rozważyć ich montaż jako izolacji stropowej.

Dodatkowo dobrym rozwiązaniem, skutecznie poprawiającym warunki akustyczne w pomieszczeniach jest rozłożenie wąskich pasów o grubości ok. 2cm przy ścianach w miejscu ich styku z podłogą. Można w tym celu zastosować gotowe paski ze styropianu lub wełny minelralnej.

Izolacja akustyczna stropów monolitycznych

Stropy monolityczne mają grubości przeważnie od 10 do nawet 20cm, przy czym duże grubości w budownictwie mieszkaniowym spotyka się raczej w projektach gotowych, które często są mocno przewymiarowane.

Strop monolityczny o grubości ok. 12-15cm jest znacznie cięższy od nawet dwa razy grubszego stropu gęstożebrowego. Stropy monolityczne mają znacznie lepsze parametry akustyczne niż stropy gęstożebrowe, dlatego w wielu przypadkach nie ma konieczności wykonywania dodatkowych warstw izolacyjnych.

W praktyce jednak można zauważyć wyraźną poprawę izolacyjności akustycznej jeśli na stropie monolitycznym zastosujemy cienką warstwę izolacji o grubości 3-5cm. Stosuje się w tym celu gotowe płyty styropianowe lub wełnę mineralną, przy czym przy tak małej grubości łatwiej montuje się ocieplenie styropianowe.

Co jeśli stropy nie mają warstwy izolacji akustycznej?

W wielu przypadkach, szczególnie w budynkach realizowanych przez deweloperów zdarza się, że w stropach nie wykonano dodatkowych warstw izolacji akustycznej. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie podkładów podłogowych o dobrych parametrach akustycznych pod parkiet, deski barlineckie, panele itp. W przypadku płytek ceramicznych czy gresowych widoczną poprawę komfortu akustycznego widać po układaniu płytek na grubszej warstwie kleju z rozkładaniem go pod całą powierzchnią płytek, a nie jedynie miejscowo (co czasami preferują niektórzy fachowcy, aby zaoszczędzić klej).

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów