Płytki klinkierowe na ścianie wewnętrznej

Data utworzenia: 16 maja 2016

remont i wykończenie

ściany i sufity

Płytki klinkierowe to doskonały materiał do aranżacji wnętrz w salonach, korytarzach, kuchniach czy łazienkach. Klinkier tworzy we wnętrzu nieco surowy klimat, a odpowiedni dobór płytek klinkierowych lub ceglanych pozwala praktycznie dowolnie kreować wygląd ściany.

Do wykonania elewacji najlepiej nadają się cegły klinkierowe, lecz do wnętrz w zupełności wystarczą cienkie płytki. Dzięki ich małej grubości bez większego problemu można wykonać z nich wykończenie ściany bez konieczności zatrudniania murarza.

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów płytek klinkierowych. Mogą to być płytki o powierzchni gładkiej do wnętrz nowoczesnych lub płytki o powierzchni chropowatej z nierównymi krawędziami, nawiązujące do tradycyjne cegły.

Przy wyborze płytek klinkierowych należy kierować się nie tylko ich wyglądem lecz również parametrami technicznymi, warunkami związanymi z układaniem i konserwacją. Decydując się na płytki staromodne warto wziąć pod uwagę większe problemy z utrzymaniem ściany w czystości – kurz i pył szybko będzie osadzać się na nierównej powierzchni płytek, a ich czyszczenie jest bardziej pracochłonne niż szybkie umycie gładkiej powierzchni z klinkieru nowoczesnego.

Wymiary płytek klinkierowych

Większość płytek klinkierowych dostępnych na rynku ma wymiary zbliżone do wymiarów tradycyjnych cegieł tj. 240-250x65mm choć można znaleźć również mniejsze płytki. Grubość płytek klinkierowych jest bardzo zróżnicowana i waha się od 7,4 do 23mm. W większości przypadków grubość płytek nie ma większego znaczenia i nie trzeba za wszelką cenę kupować płytek o jak największej grubości.

Ważne jest jednak aby producent oferował zróżnicowane rodzaje płytek z danej kolekcji. Bardzo przydatne są płytki narożnikowe, dzięki którym łatwo i estetycznie wykonamy wszystkie narożniki zewnętrzne, a płytki będą sprawiać wrażenie, jakby ściana wykonana była z pełnej cegły.

Płytki klinkierowe można dowolnie przycinać z użyciem np. szlifierki kątowej, choć można spotkać również tzw. płytki połówkowe. Ich wykorzystanie istotnie przyspiesza układanie płytek na ścianie gdyż do minimum ogranicza ilość koniecznych docinek. Nie jest to jednak konieczne, gdyż klinkier zarówno pełny (cegła) jak i w formie płytek bardzo łatwo można przycinać samodzielnie.

Wybierając rodzaj płytek klinkierowych nie musimy kierować się żadnymi konkretnymi wymiarami, chyba, że zależy nam na imitacji tradycyjnego muru. Należy jednak zwracać uwagę na nasiąkliwość klinkieru.

Gdzie można układać płytki klinkierowe?

Klinkier jest materiał o dużej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne czy działanie środków chemicznych. Nie należy jednak stosować płytek klinkierowych do wykonania podłogi. Będzie ona co prawda odpowiednio wytrzymała i nie ulegnie zniszczeniu, lecz klinkier ścienny rzadko badany jest pod kątem ścieralności i antypoślizgowości – z założenia jest to przecież materiał do wykonania ścian a nie podłóg.

Na ścianach można układać zarówno płytki gładkie jak i chropowate o nierównych krawędziach. Klinkier z gładką powierzchnią charakteryzuje się małą nasiąkliwością, przeważnie nie większą niż 6%.

W przypadku płytek chropowatych, nawiązujących do tradycyjnej cegły nieregularnej, ich nasiąkliwość może nawet przekraczać 12%. Warto zatem zwracać uwagę na ten parametr jeśli chcemy klinkier układać w łazience, kuchni czy w innych pomieszczeniach, gdzie panuje podwyższona wilgotność.

W razie potrzeby klinkier można dodatkowo zaimpregnować przez co zmniejszy się jego nasiąkliwość i jednocześnie impregnat stworzy większą ochronę przed przyciąganiem brudu czy kurzu.

Szeroki wybór kolorystyki i faktury klinkieru

Technologia produkcji płytek klinkierowych z roku na rok rozwija się coraz mocniej. Dziś bez problemu znajdziemy na rynku płytki zarówno gładkie jak i z fakturą rysowaną, nakrapianą czy odciskaną.

Do tego dochodzi szeroki wybór kolorystyki klinkieru. Producenci nie ograniczają się już wyłącznie do tradycyjnej barwy ceglanej. Możemy dowolnie wybierać począwszy od płytek w barwach białych, przez różnego rodzaju odcienie brązu, żółci, zieleni, grafitu a nawet dostępne są płytki w kolorze czarnym.

Decydując się na wykonanie ściany z płytek klinkierowych należy pamiętać, że układa się je z wykorzystaniem specjalnie dobranych klejów. Nie należy w tym wypadku stosować tradycyjnych zapraw murarskich lub zapraw klinkierowych – są one przeznaczone do murowania z cegieł pełnowymiarowych.Do wnętrz doskonale nadają się płytki klinkierowe (tzw. klinkier do wnętrza). Ściana z klinkieru nadaje indywidualny charakter a samo klejenie płytek klinkierowych nie jest trudne. Układanie płytek klinkierowych wykonamy samodzielnie. Mogą to być płytki klinkierowe chropowate lub gładkie. Omawiamy typowe wymiary płytek klinkierowych oraz mówimy do czego służy impregnacja klinkieru.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów