Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Stolarka okienna drewniana czy PCV?

Okna drewniane oraz okna plastikowe stanowią zdecydowaną większość w polskich domach. Okna PCV są znacznie tańsze, zatem co lepsze okna drewniane czy plastikowe? Stolarka okienna ma służyć na wiele lat dlatego to jakie okna do domu wybierzemy jest bardzo ważną decyzją. Czasami kształt okien drewnianych może być bardziej indywidualny niż okien plastikowych. To ile kosztują okna drewniane zależy od paru czynników, lecz na pewno są droższe niż stolarka PCV. Trwałość okien drewnianych jest szacowana na 100 lat, natomiast PCV na ok. 30-40 lat. Konieczna jest jednak konserwacja okien drewnianych ale też możliwa jest naprawa uszkodzeń okna, szczególnie jeśli jest to np. zarysowane okno drewniane. Profile PCV dostępne są także jako profile okienne wzmacniane. Producenci oferują dość duży wybór kolorystyki poprzez odpowiednie okleiny okienne.
Źródło: ShutterStock
Najpopularniejsze są okna PCV, określane często jako „plastikowe”, co wynika przeważnie z ich najniższej ceny. Mimo wszystko okna drewniane również mają wielu zwolenników. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto poznać podstawowe zalety i wady okien drewnianych i PCV.

Okna drewniane i PCV istotnie różnią się budową i sposobem produkcji, co przekłada się na ich parametry. Omawiamy najważniejsze różnice w zakresie właściwości i kwestii eksploatacji stolarki drewnianej i plastikowej.

Zalety i wady okien dachowych

Okna drewniane są wystarczająco sztywne, aby można je wykorzystywać zarówno do mniejszych jak i dużych przeszkleń. Jednocześnie sposób produkcji umożliwia wykonanie praktycznie dowolnych kształtów okien drewnianych, co nie zawsze jest możliwe przy oknach PCV. Pozwala to na zamawianie okien okrągłych, eliptycznych, trójkątnych czy w innych kształtach, zależnie od zapotrzebowania.

Oczywiście wiąże się to ze znacznie wyższą ceną takich okien, gdyż wymaga to często indywidualnego zaprogramowania maszyn obrabiających elementy drewniane. Okna drewniane można pokrywać warstwami różnego rodzaju lakierów, bejc itp., zależnie od gustu i otoczenia domu (czynników atmosferycznych w danym rejonie i czynników mikrobiologicznych). Drewno można również malować na praktycznie dowolny kolor, co umożliwi wpasowanie stolarki drewnianej w każdą elewację. Nie zawsze jednak drewno będzie dobrze komponować się z bardzo nowoczesną architekturą, nastawioną na dużą prostotę i minimalizm.

Drewno, zarówno w stolarce okiennej, jak i we wszystkich innych elementach, wymaga co kilka lat konserwacji. Przy dobrym utrzymaniu i konserwacji okna drewniane bez problemu będą nam służyć nawet przez 90-100 lat, co zresztą potwierdza wiele zabytkowych budowli, w których montowano właśnie stolarkę drewnianą.

Przy oknach drewnianych zaleca się wykonanie okapu dachu wystającego ok. 50-60cm poza obrys ścian budynku, co zapewni większą ochronę okien i jednocześnie wydłuży okresy między kolejnymi konserwacjami. Niektórzy producenci zalecają, aby okna konserwować nawet 2 razy do roku. W praktyce, w normalnych warunkach otoczenia, wystarczy konserwacja co 3-5 lat, a przy dobrych lakierach i bejcach nawet co 5-7 lat.

Drewno ma to do siebie, że wszelkie niewielkie uszkodzenia, wgniecenia, zarysowania itp. można stosunkowo łatwo naprawić, np. poprzez zeszlifowanie i naniesienie nowej warstwy powłoki zabezpieczającej lub uzupełnienie niewielkich ubytków specjalnymi masami (np. kity do drewna). Jest to duża zaleta w stosunku do stolarki PCV.

Stolarka drewniana, wbrew niektórym opiniom, jest równie szczelna i cicha w użytkowaniu jak okna PCV.

Dużą zaletą okien drewnianych jest ich lepsze pochłanianie wilgoci i oddawanie jej do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to na zachowanie właściwego mikroklimatu w pomieszczeniach.

Istotną wadą dla wielu inwestorów jest dużo wyższa cena okien drewnianych w stosunku do stolarki PCV. Koszt ich eksploatacji również jest wyższy, gdyż dochodzą okresowe konserwacje i co kilkanaście lat zeszlifowanie z całkowitą odnową powłoki zewnętrznej. Warto jednak wziąć pod uwagę również aspekty ekologiczne oraz ponad dwukrotnie dłuższą trwałość drewna, w stosunku do okien PCV, których trwałość oceniana jest na 30-40 lat.Okna drewniane oraz okna plastikowe stanowią zdecydowaną większość w polskich domach. Okna PCV są znacznie tańsze, zatem co lepsze okna drewniane czy plastikowe? Stolarka okienna ma służyć na wiele lat dlatego to jakie okna do domu wybierzemy jest bardzo ważną decyzją. Czasami kształt okien drewnianych może być bardziej indywidualny niż okien plastikowych. To ile kosztują okna drewniane zależy od paru czynników, lecz na pewno są droższe niż stolarka PCV.

Zalety i wady okien plastikowych PCV

Okna PCV są równie stabilne i wytrzymałe jak drewno, jednakże tylko przy wyborze dobrych jakościowo profili. Przy większych przeszkleniach profile powinny być dodatkowo wzmacniane kształtownikami stalowymi.

PCV jest materiałem dużo bardziej odpornym na korozję i czynniki chemiczno-biologiczne, w związku z czym nie wymagają regularnej konserwacji, co jest konieczne przy stolarce drewnianej.

Minusem PCV jest duża wrażliwość na zmienne temperatury, znacznie większa niż stolarki drewnianej. Oznacza to, że niektóre profile mogą z czasem ulegać odkształceniom. Dotyczy to jednak głównie tanich profili o bardzo niskiej jakości, bez dodatkowych wzmocnień stalowych (które nie pozwolą na deformację ramy okiennej).

Kolorystykę okien PCV można kształtować praktycznie dowolnie. umożliwiają to bowiem specjalne okleiny w formie gładkiej powierzchni (np. do elewacji nowoczesnych) lub też okleiny imitując drewno. Niestety większość oklein, podobnie jak „fabryczna” biała barwa okien PCV, są wrażliwe na działanie promieni słonecznych i z biegiem lat ulegają odbarwieniom.

W większości okien PCV zmiana ich kolorystyki, czyli np. okleiny nie jest możliwa lub wymaga skomplikowanych i kosztownych zabiegów renowacyjnych. Czasami tańsza może okazać się całkowita wymiana okien na nowe.

Niektórzy producenci oferują możliwość wykonania okien PCV w formie okrągłej lub trójkątnej, jednakże wiąże się to często z dużymi kosztami i długim okresem oczekiwania na takie zamówienia.

W przypadku zarysowania czy uszkodzenia ramy okiennej konieczna jest najczęściej wymiana całego okna. W większości przypadków nie da się wykonać miejscowej naprawy tak jak w oknach drewnianych.

Wielu producentów okien plastikowych podkreśla ich bardzo dużą szczelność. Nie dajmy się jednak naciągnąć na ten chwyt. Pamiętajmy, że zbyt duża szczelność stolarki okiennej utrudnia prawidłową wentylację w pomieszczenia i zachowanie równowagi mikroklimatu. Większość okien PCV charakteryzuje się prawidłową szczelnością (nie za dużą i nie za małą pod kątem wentylacji), a tego typu reklamy producentów są przeważni jedynie tzw. „chwytem marketingowym”.Trwałość okien drewnianych jest szacowana na 100 lat, natomiast PCV na ok. 30-40 lat. Konieczna jest jednak konserwacja okien drewnianych ale też możliwa jest naprawa uszkodzeń okna, szczególnie jeśli jest to np. zarysowane okno drewniane. Profile PCV dostępne są także jako profile okienne wzmacniane. Producenci oferują dość duży wybór kolorystyki poprzez odpowiednie okleiny okienne.

Jakie okna wybrać - drewniane czy PCV?

Jeśli interesuje nas wyłącznie aspekt finansowy, to bez wątpienia wybierzemy okna PCV. Są one bowiem tańsze od stolarki drewnianej czasami nawet o 20-30%, w zależności od ilości okien i ich powierzchni oraz skomplikowania geometrii i konstrukcji.

Warto jednak pamiętać, że okna drewniane, przy odpowiedniej konserwacji, będą nam służyć nawet 100 lat. Stolarka PCV może wymagać wymiany po okresie 30-40 lat, gdyż prawdopodobnie po tym czasie profile zaczną się istotnie odkształcać, a okleina okienna wyblaknie lub pożółknie na skutek działania promieni słonecznych.

Okna drewniane umożliwiają w każdej chwili praktycznie dowolną zmianę kolorystyki i jednocześnie możliwe są naprawy niewielkich uszkodzeń czy zarysowań, czego nie wykonamy w oknach PCV.

Okna drewniane są całkowicie ekologiczne i zapewniają dobry mikroklimat w pokojach, dzięki zdolności drewna do wchłaniania i późniejszego oddawania nadmiaru wilgoci.

Jeśli kwestia finansowa na etapie budowy nie jest dla nas jedynym czynnikiem decyzyjnym, warto rozważyć zakup i montaż stolarki drewnianej. Należy jednak pamiętać, aby stolarkę dobierać również pod względem estetyki całej elewacji. Nie zawsze bowiem okna drewniane dobrze wpasują się w elewacje budynków nowoczesnych, choć oczywiście nie jest to regułą. Wszystko zależy od wizji architektonicznej, dlatego decyzję o rodzaju stolarki warto podjąć już na etapie projektu, pozostawiając architektowi możliwość prawidłowego pod względem estetycznym zaprojektowania wszystkich elewacji budynku.

Na rynku dostępne są również specjalne okna o konstrukcji mieszanej, drewniano-aluminiowej. Jest to dość drogie rozwiązanie, lecz w niektórych przypadkach pozwala pogodzić dwa aspekty – nowoczesny wygląd (zewnętrzna strona z aluminium) z ciepłem i ekologią drewna.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(11 kwietnia 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Jak urządzić pokój nastolatka?
Jak urządzić pokój nastolatka?

Pokój nastolatka - jak połączyć styl z funkcjonalnością?

Pokój nastolatka - jak połączyć styl z funkcjonalnością?

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby?
Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby?

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby? Pomysły i inspiracje

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby? Pomysły i inspiracje

instalator podczas montażu ogrzewania podłogowego
instalator podczas montażu ogrzewania podłogowego

Jakie cechy powinna mieć dobra hurtownia instalacyjna?

Jakie cechy powinna mieć dobra hurtownia instalacyjna?

Czym charakteryzują się płyty węglowe?
Czym charakteryzują się płyty węglowe?

Czym charakteryzują się płyty węglowe i gdzie są stosowane?

Czym charakteryzują się płyty węglowe i gdzie są stosowane?

Jak dobrze wybrać materiały do budowy domu?
Jak dobrze wybrać materiały do budowy domu?

Remont domu i mieszkania - jak wybierać materiały? Czy najdroższe zawsze oznacza najlepsze?

Remont domu i mieszkania - jak wybierać materiały? Czy najdroższe zawsze oznacza najlepsze?

Zakup materiałów budowlanych
Zakup materiałów budowlanych

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy
Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Automatyczne napędy do bram
Automatyczne napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?
Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?
Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian
Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Jak chronić się przed owadami w domu?
Jak chronić się przed owadami w domu?

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?
Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Narzędzia do majsterkowania
Narzędzia do majsterkowania

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia
Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe
Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.