Trwały dach pokryty łupkiem

Data utworzenia: 11 grudnia 2015

budowa

dachy i rynny

Łupki dachowe są w Polsce mało popularne lecz jest to technologia pozwalająca wykonywać bardzo trwałe pokrycia dachowe. Łupek jest materiałem kamiennym odpornym na czynniki atmosferyczne i biologiczne przez co dach zachowa estetyczny wygląd na wiele lat.

Łupek dachowy jest naturalną skałą osadową, którą po wydobyciu na powierzchnię tnie się specjalnymi piłami do kamienia, a następnie rozwarstwia na cienkie płytki grubości ok. 5mm. W zależności od złoża łupki występują w kolorach grafitu, purpurowym lub w odcieniach zieleni.

Ekologiczne pokrycie dachu z łupka

Większość zwolenników łupków dachowych wybiera ten materiał ze względu na jego trwałość oraz kwestie ekologiczne. Jest to naturalna skała, która nie jest poddawana żadnym dodatkowym procesom obróbki chemicznej, przez co przy produkcji łupków nie powstają żadne szkodliwe dla środowiska odpady.

Łupki na każdy rodzaj dachu?

Łuki dachowe można zakupić w różnych rozmiarach, co daje szeroki wachlarz możliwości wykończenia powierzchni dachu. Łupki można dowolnie obrabiać bezpośrednio na budowie poprzez ich przycinanie i szlifowanie, przez co mogą być wykorzystane praktycznie do każdej geometrii dachu, nawet najbardziej skomplikowanej.

Obróbka łuków kamiennych wymaga jednak dużo wprawy i doświadczenia, a jednocześnie jest to zadanie pracochłonne. Z tego względu warto już na etapie projektu wybrać rodzaj i wielkość płytek z łupka dachowego, aby efektywnie rozplanować geometrię całej połaci dachowej. Pozwoli to racjonalnie wykonać pokrycie, które będzie trwałe i estetyczne na wiele lat.

Łupek a budownictwo nowoczesne

Wbrew wielu powszechnym opiniom dach z łupka może wyglądać dobrze zarówno na domach w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym. Wszystko zależy od wizji architektonicznej całego budynku. Producenci oferują kilka rodzajów płytek z łupka kamiennego co daje duże możliwości aranżacji pokrycia dachowego.

Jest to jednak materiał naturalny w związku z czym nie komponuje się dobrze z niższej jakości elementami plastikowymi jak chociażby rynnami z tworzywa. Łupki dachowe nie będą się także estetycznie komponować z elewacją z siddingu, określanego czasami jako „oblicówka”. Jest to materiał stosowany dość rzadko w polskim budownictwie jednorodzinnym.

Ile kosztuje dach z łupka?

Niewątpliwie pokrycie dachowe z łupka jest rozwiązaniem kosztownym w stosunku do tańszego pokrycia z blachodachówki czy też dachówki ceramicznej. Wynika to z dwóch powodów.

Po pierwsze drogi jest dobrej jakości łupek, który nierzadko kosztuje ok. 170-300zł/m2. Można oczywiście szukać na rynku tańszego łupka w cenie nawet poniżej 100-120zł/m2 lecz przeważnie jest to materiał dużo niższej jakości. W konsekwencji oszczędność na zakupie materiałów odbije się większymi problemami z jego układaniem, czasami również z większymi odpadami oraz nierównomierną kolorystyką połaci dachowej.

Również koszty układania łupka są dużo wyższe niż dachówek ceramicznych czy blachodachówki. Jest to związane z koniecznością pracochłonnego docinania i szlifowania wielu płytek kamiennych. Także samo układanie łupka wymaga dużo więcej czasu i nakładów pracy niż zatrzaskowy system montażu dachówek ceramicznych. Nie należy jednak wybierać taniego, mało doświadczonego wykonawcy. W przypadku łupków bardzo ważna jest precyzja i dokładność obróbki w czasie układania pokrycia. Wybierając dekarza pytajmy zawsze o doświadczenie w montażu dachów z łupka, a jeśli to możliwe pojedźmy z nim obejrzeć wykonane przez niego pokrycia dachowe.

W przypadku prostych dachów łupek jest droższy od dachówki ceramicznej o mniej więcej 30-40%. Jeśli jednak geometria dachu jest skomplikowana, występują lukarny, załamania dachu itp. to różnica w cenie może dochodzić nawet do 70%. Duży wpływ na to ma przede wszystkim koszt robocizny u dobrego dekarza.

Krycie dachu łupkiem kamiennym trwa znacznie dłużej niż wykonanie pokrycia z ceramiki. Przy typowych dachach w domach jednorodzinnych o powierzchni 300-400m2 układanie łupka może zająć nawet ponad 2 miesiące.

Dach z łupka to trwałe rozwiązanie na wiele lat. Łupki (łupek dachowy) jest dość drogi. W artykule omówiono ile kosztuje łupek oraz ile kosztuje dach z łupka. Sama cena łupka to często ok. 200zł/m2. Dach z łupków wymaga dobrego dekarza z doświadczeniem. Dekarz łupkowy musi posiadać duże doświadczenie w wykonywaniu tego typu pokrycia. Jaki dach na dom? Ekologiczny dach to niewątpliwie łupek kamienny. Zatem jaki dach w domu jednorodzinny?

Konstrukcja dachu pod pokrycie z łupków

Łupek jest materiałem dość ciężkim. Metr kwadratowy pokrycia z łupka waży średnio 30-40kg. Wymaga to wykonania mocnej więźby, która będzie w stanie bez uszkodzeń przenosić ciężar całego pokrycia.

Rozstaw krokwi pod łupki zaleca się projektować nie większy niż 60cm co pozwoli efektywnie zminimalizować drgania konstrukcji dachowej, a tym samym ograniczy ryzyko uszkodzenia mocowań płytek kamiennych.

Większość dekarzy zaleca układanie łupka na pełnym deskowaniu z izolacją przeciwwilgociową np. z papy lub odpowiednio dobranej folii izolacyjnej.

Dach z łupka - podsumowanie

Dach z łupka kamiennego jest drogim rozwiązaniem dlatego decydując się na takie pokrycie należy zabezpieczyć odpowiednie fundusze. Średni koszt samego pokrycia z łupka wraz z robocizną może wynieść nawet ponad 500zł/m2 co jest kwotą dużo wyższą niż typowe pokrycia z ceramiki czy blachodachówki.

Zaletą łupka jest to, że stanowi on materiał całkowicie naturalny, odporny na warunki pogodowe, promienie słoneczne i czynniki mikrobiologiczne. Łupek jest materiałem bardzo trwałym. Dobrze wykonane dachy z łupka o wysokiej jakości mogą wytrzymać nawet ponad sto lat bez konieczności ich naprawy czy wymiany.

Decydując się na łupki dachowe należy jednak dokładnie wybierać materiał na pokrycie dachu – nie mogą to być łuki niskiej jakości. Równie ważne, jeśli nie najważniejsze jest także prawidłowe wybranie wykonawcy – dekarza. Zawsze pytajmy i prośmy o potwierdzenie doświadczenia w układaniu dachów z łupka.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów