logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Trwały dach pokryty łupkiem

Data utworzenia: 10 grudnia 2015
Słowa kluczowe: łupki, dach z łupka, ile kosztuje łupek, ile kosztuje dach z łupka, łupek dachowy, cena łupka, dach z łupków, dekarz łupkowy, ekologiczny dach, jaki dach na dom, jaki dach w domu jednorodzinnym
Budowa
Dachy i rynny
Źródło: ShutterStock
Łupki dachowe są w Polsce mało popularne lecz jest to technologia pozwalająca wykonywać bardzo trwałe pokrycia dachowe. Łupek jest materiałem kamiennym odpornym na czynniki atmosferyczne i biologiczne przez co dach zachowa estetyczny wygląd na wiele lat.

Łupek dachowy jest naturalną skałą osadową, którą po wydobyciu na powierzchnię tnie się specjalnymi piłami do kamienia, a następnie rozwarstwia na cienkie płytki grubości ok. 5mm. W zależności od złoża łupki występują w kolorach grafitu, purpurowym lub w odcieniach zieleni.

Ekologiczne pokrycie dachu z łupka

Większość zwolenników łupków dachowych wybiera ten materiał ze względu na jego trwałość oraz kwestie ekologiczne. Jest to naturalna skała, która nie jest poddawana żadnym dodatkowym procesom obróbki chemicznej, przez co przy produkcji łupków nie powstają żadne szkodliwe dla środowiska odpady.

Łupki na każdy rodzaj dachu?

Łuki dachowe można zakupić w różnych rozmiarach, co daje szeroki wachlarz możliwości wykończenia powierzchni dachu. Łupki można dowolnie obrabiać bezpośrednio na budowie poprzez ich przycinanie i szlifowanie, przez co mogą być wykorzystane praktycznie do każdej geometrii dachu, nawet najbardziej skomplikowanej.

Obróbka łuków kamiennych wymaga jednak dużo wprawy i doświadczenia, a jednocześnie jest to zadanie pracochłonne. Z tego względu warto już na etapie projektu wybrać rodzaj i wielkość płytek z łupka dachowego, aby efektywnie rozplanować geometrię całej połaci dachowej. Pozwoli to racjonalnie wykonać pokrycie, które będzie trwałe i estetyczne na wiele lat.

Łupek a budownictwo nowoczesne

Wbrew wielu powszechnym opiniom dach z łupka może wyglądać dobrze zarówno na domach w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym. Wszystko zależy od wizji architektonicznej całego budynku. Producenci oferują kilka rodzajów płytek z łupka kamiennego co daje duże możliwości aranżacji pokrycia dachowego.

Jest to jednak materiał naturalny w związku z czym nie komponuje się dobrze z niższej jakości elementami plastikowymi jak chociażby rynnami z tworzywa. Łupki dachowe nie będą się także estetycznie komponować z elewacją z siddingu, określanego czasami jako „oblicówka”. Jest to materiał stosowany dość rzadko w polskim budownictwie jednorodzinnym.

Ile kosztuje dach z łupka?

Niewątpliwie pokrycie dachowe z łupka jest rozwiązaniem kosztownym w stosunku do tańszego pokrycia z blachodachówki czy też dachówki ceramicznej. Wynika to z dwóch powodów.

Po pierwsze drogi jest dobrej jakości łupek, który nierzadko kosztuje ok. 170-300zł/m2. Można oczywiście szukać na rynku tańszego łupka w cenie nawet poniżej 100-120zł/m2 lecz przeważnie jest to materiał dużo niższej jakości. W konsekwencji oszczędność na zakupie materiałów odbije się większymi problemami z jego układaniem, czasami również z większymi odpadami oraz nierównomierną kolorystyką połaci dachowej.

Również koszty układania łupka są dużo wyższe niż dachówek ceramicznych czy blachodachówki. Jest to związane z koniecznością pracochłonnego docinania i szlifowania wielu płytek kamiennych. Także samo układanie łupka wymaga dużo więcej czasu i nakładów pracy niż zatrzaskowy system montażu dachówek ceramicznych. Nie należy jednak wybierać taniego, mało doświadczonego wykonawcy. W przypadku łupków bardzo ważna jest precyzja i dokładność obróbki w czasie układania pokrycia. Wybierając dekarza pytajmy zawsze o doświadczenie w montażu dachów z łupka, a jeśli to możliwe pojedźmy z nim obejrzeć wykonane przez niego pokrycia dachowe.

W przypadku prostych dachów łupek jest droższy od dachówki ceramicznej o mniej więcej 30-40%. Jeśli jednak geometria dachu jest skomplikowana, występują lukarny, załamania dachu itp. to różnica w cenie może dochodzić nawet do 70%. Duży wpływ na to ma przede wszystkim koszt robocizny u dobrego dekarza.

Krycie dachu łupkiem kamiennym trwa znacznie dłużej niż wykonanie pokrycia z ceramiki. Przy typowych dachach w domach jednorodzinnych o powierzchni 300-400m2 układanie łupka może zająć nawet ponad 2 miesiące.

Dach z łupka to trwałe rozwiązanie na wiele lat. Łupki (łupek dachowy) jest dość drogi. W artykule omówiono ile kosztuje łupek oraz ile kosztuje dach z łupka. Sama cena łupka to często ok. 200zł/m2. Dach z łupków wymaga dobrego dekarza z doświadczeniem. Dekarz łupkowy musi posiadać duże doświadczenie w wykonywaniu tego typu pokrycia. Jaki dach na dom? Ekologiczny dach to niewątpliwie łupek kamienny. Zatem jaki dach w domu jednorodzinny?

Konstrukcja dachu pod pokrycie z łupków

Łupek jest materiałem dość ciężkim. Metr kwadratowy pokrycia z łupka waży średnio 30-40kg. Wymaga to wykonania mocnej więźby, która będzie w stanie bez uszkodzeń przenosić ciężar całego pokrycia.

Rozstaw krokwi pod łupki zaleca się projektować nie większy niż 60cm co pozwoli efektywnie zminimalizować drgania konstrukcji dachowej, a tym samym ograniczy ryzyko uszkodzenia mocowań płytek kamiennych.

Większość dekarzy zaleca układanie łupka na pełnym deskowaniu z izolacją przeciwwilgociową np. z papy lub odpowiednio dobranej folii izolacyjnej.

Dach z łupka - podsumowanie

Dach z łupka kamiennego jest drogim rozwiązaniem dlatego decydując się na takie pokrycie należy zabezpieczyć odpowiednie fundusze. Średni koszt samego pokrycia z łupka wraz z robocizną może wynieść nawet ponad 500zł/m2 co jest kwotą dużo wyższą niż typowe pokrycia z ceramiki czy blachodachówki.

Zaletą łupka jest to, że stanowi on materiał całkowicie naturalny, odporny na warunki pogodowe, promienie słoneczne i czynniki mikrobiologiczne. Łupek jest materiałem bardzo trwałym. Dobrze wykonane dachy z łupka o wysokiej jakości mogą wytrzymać nawet ponad sto lat bez konieczności ich naprawy czy wymiany.

Decydując się na łupki dachowe należy jednak dokładnie wybierać materiał na pokrycie dachu – nie mogą to być łuki niskiej jakości. Równie ważne, jeśli nie najważniejsze jest także prawidłowe wybranie wykonawcy – dekarza. Zawsze pytajmy i prośmy o potwierdzenie doświadczenia w układaniu dachów z łupka.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.