Zadania zarz膮dcy dogi okre艣la kilka dokumentów, w tym Prawo Budowlane oraz Ustawa o drogach publicznych. W dokumentach tych jest mowa m.in. o tym, 偶e zarz膮dca zobowi膮zany jest na bie偶膮co kontrolowa膰 stan techniczny sieci drogowej i odpowiednio szybko reagowa膰 na wszelkie uszkodzenia planuj膮c prace remontowe.
W praktyce jednak wiele mniejszych gmin nie posiada na tyle du偶ych funduszy, aby od razu móc wyremontowa膰 wszystkie drogi i ulice jakimi zarz膮dza. W pierwszej kolejno艣ci remontowane s膮 najwa偶niejsze ci膮gi drogowe w gminie, natomiast w drugiej kolejno艣ci przewa偶nie analizowane s膮 wnioski i pro艣by mieszka艅ców, którzy wskazuj膮 na konkretne ulice wymagaj膮ce remontu.
Warto zatem wnioskowa膰 do gminy o wykonanie remontów je艣li droga publiczna, przy której mieszkamy odznacza si臋 z艂ym stanem technicznym.
Co to jest z艂y stan techniczny drogi?
Na pocz膮tku nale偶y jednak okre艣li膰, co to w艂a艣ciwie znaczy, 偶e droga charakteryzuje si臋 z艂ym stanem technicznym. Otó偶 ró偶ne dokumenty zwi膮zane z drogownictwem podaj膮 kilka stanów zniszczenia nawierzchni.
Szybkich prac remontowych nie wymagaj膮 niewielkie sp臋kania na powierzchni jezdni, koleiny o stosunkowo niedu偶ej g艂臋boko艣ci, zniszczone kraw臋偶niki itp. S膮 to uszkodzenia, które owszem powinny zosta膰 uj臋te w bud偶ecie remontowym ale na pewno gmina nie podejmie natychmiastowych dzia艂a艅 je艣li zniszczenia te nie powoduj膮 realnego zagro偶enia bezpiecze艅stwa ruchu na drodze. Co wi臋cej je艣li przy naprawd臋 niewielkich zniszczeniach mieszka艅cy na si艂臋 b臋d膮 starali si臋 wymusi膰 na gminie podj臋cie dzia艂a艅 interwencyjnych, to konsekwencj膮 tego mo偶e by膰 zgo艂a odmienna decyzja zarz膮dcy drogi ni偶 mieszka艅cy si臋 spodziewaj膮. Otó偶 prace remontowe to dopiero ostatnia z mo偶liwo艣ci reakcji na zniszczon膮 jezdni臋, któr膮 gmina mo偶e podj膮膰 przy posiadaniu odpowiednich funduszy. W innej sytuacji mo偶e np. ograniczy膰 pr臋dko艣膰 na drodze, wprowadzi膰 ograniczenia w tona偶u pojazdów itp. co mo偶e spotka膰 si臋 w praktyce z jeszcze wi臋kszym niezadowoleniem mieszka艅ców.
Je艣li jednak droga faktycznie posiada liczne ubytki, g艂臋bokie koleiny, wykruszenia przy kraw臋dziach itp. to jak najbardziej jest to podstawa do wnioskowania o szybki remont takiego odcinka drogi.
Cz臋sto mieszka艅cy za艂膮czaj膮 do tego typu pism obszern膮 dokumentacj臋 fotograficzn膮, lecz w praktyce nie jest to potrzebne. I tak ka偶dy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie i inspektor z ramienia gminy uda si臋 na dan膮 drog臋 w celu jej inwentaryzacji i na tej podstawie oceni rzeczywisty stopie艅 uszkodzenia jezdni, chodników itp.
Kto mo偶e wyst膮pi膰 z wnioskiem o remont drogi?
Z pro艣b膮 o remont drogi publicznej mo偶e wyst膮pi膰 praktycznie dowolna osoba, nawet niezamieszkuj膮ca przy danej ulicy. Aby jednak wniosek mia艂 jak najwi臋ksz膮 „si艂臋 przebicia” warto, aby podpisywali go mieszka艅cy.
Dobr膮 praktyk膮 jest zwo艂anie zebrania mieszka艅ców ulicy i wspólne sporz膮dzenie takiego wniosku z jednoczesnym zebraniem podpisów od co najmniej po艂owy ludzi. W praktyce tego typu pro艣by s膮 du偶o cz臋艣ciej rozpatrywane pozytywnie ni偶 wnioski podpisywane wy艂膮cznie przez jedn膮 osob臋.
Warto jednak wyra藕nie zaznaczy膰 we wniosku osob臋 g艂ówn膮, odpowiedzialn膮 za z艂o偶enie wniosku i reprezentowanie mieszka艅ców (np. z podaniem numeru telefonu) co znacznie u艂atwi kontakt i ewentualne negocjacje mi臋dzy mieszka艅cami a inspektorem z ramienia gminy.
Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl