Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Co to jest zielony dach?

Źródło: ShutterStock
Zielone dachy to ekologiczna alternatywa dla betonowych, ceramicznych czy innego rodzaju pokryć. Dachy takie, określane często jako ekologiczne, można najogólniej podzielić na intensywne i ekstensywne. Najczęściej zielone dachy wykonuje się jako dachy płaskie choć mogą być również instalowane na dachach skośnych.

Dachy ekstensywne mogą być można wykonywać na dachach o nachyleniu nawet do 45 stopni choć przy pochyleniu większym niż 12-15 stopni konieczne jest zainstalowanie dodatkowych systemów zabezpieczających roślinność przed zsuwaniem się.

Eko dachy ekstensywne to przeważnie duże powierzchnie, które nie są przeznaczone do użytkowania. Pełnią one głównie funkcję estetyczną i jednocześnie wymagają znacznie mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż dachy intensywne. Pokrycia ekstensywne mają również znacznie mniejszą ilość substratu przez co roślinność jest bardziej narażona na trwałe zniszczenie gdyby dach taki był mocno użytkowany.

 

 

Jeśli chcemy wykonać zielone zadaszenie w formie dachu rekreacyjnego to należy zainstalować porycie intensywne. Charakteryzuje się ono zwiększoną ilością substratu i odpowiednim doborem roślinności, odpornej na chodzenie, deptanie itp. Dachy intensywne najczęściej instalowane są na pochyleniach nie przekraczających 10-12 stopni. Na dachach skośnych ich montaż nie miałby sensu gdyż i tak zbyt strome pokrycie nie byłoby użytkowane w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych.

Zwiększona ilość substratu umożliwia nasadzenia większej liczby roślinności przez co dachy takie, nazywane często ogrodami dachowymi można obsadzić równie bogato jak tradycyjne ogródki wokół domu.

 

 

W większości przypadków na dachy ekologiczne decydują się inwestorzy, którzy mają ograniczoną powierzchnię działki i nie są w stanie wykonać dużego ogrodu w formie tradycyjnej. Drugą grupą zwolenników zielonych dachów są inwestorzy, dla których jednym z priorytetów przy budowie domu są względy ekologiczne, a takie dachy z pewnością idealnie wpisują się w te wymagania.

Poza względami ekologicznymi warto jednak wyróżnić także kilka innych istotnych zalet ekodachów jak chociażby zapewnienie komfortowych warunków mikroklimatycznych oraz efektywne wspomaganie systemu ogrzewania domu. Zielony dach, szczególnie intensywny zapewnia dodatkowe chłodzenie poddasza w okresie letnim i skuteczną izolację cieplną w sezonie zimowym.

Dodatkowo pokrycie intensywne lub ekstensywne zapewnia dobrą izolacyjność akustyczną, znacznie lepszą niż różnego rodzaju stropy oraz izolacje ze styropianu czy wełny mineralnej. Może mieć to szczególne znaczenie w zabudowie miejskiej, gdzie zielony dach umożliwi także dodatkowe naturalne oczyszczenie powietrza wokół domu z pyłów i gazów, jakie najczęściej powstają w rejonie ruchliwych ulic, placów itp.

 

 

Wielu inwestorów decydujących się na wykonanie zielonego dachu zadaje sobie podstawowe pytanie o jego trwałość i konieczność pielęgnacji. Otóż wbrew niektórym opiniom ekodachy stanowią jeden z trwalszych systemów pokryć. Szacuje się, że dobrze wykonane (i zaizolowane) pokrycie intensywne lub ekstensywne może mieć trwałość nawet ponad 40 lat co pozwala ekodachom konkurować z praktycznie każdym popularnym pokryciem jak dachówki, blacha czy gonty bitumiczne.

Przedwczesne uszkodzenia zielonych dachów najczęściej związane są z niewłaściwie wykonaną hydroizolacją. Należy zwracać uwagę na wiele parametrów warstw izolacyjnych, w tym przede wszystkim na ich odporność na uszkodzenie przez korzenie roślinności. Na rynku dostępne są specjalne izolacje przystosowane właśnie do dachów ekologicznych, które spełniają te wymagania.

Kwestia pielęgnacji uzależniona jest od rodzaju zielonego dachu. W przypadku dachów ekstensywnych zabiegi pielęgnacyjne ograniczone są do minimum i konieczna jest jedynie coroczna kontrola stanu roślinności, wpustów, systemów nawadniających itp.

Ogrody intensywne wymagają podobnej pielęgnacji co tradycyjne ogrody wokół domu. Należy więc dobrze przemyśleć, czy na pewno będziemy chcieli korzystać z dachu intensywnego czy jednak zdecydujemy się na funkcję wyłącznie estetyczną i wykonamy dach ekstensywny.

Intensywna pielęgnacja obu rodzajów dachów konieczna jest w pierwszym etapie po ich wykonaniu i dotyczy głównie nawadniania i ewentualnego uzupełniania roślinności. Dobrym rozwiązaniem jest montaż systemów nawadniających, które pozwalają skutecznie utrzymywać optymalny poziom wilgotności podłoża.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.