Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Gatunki i klasy drewna na więźbę dachową

Źródło: ShutterStock
Więźba dachowa to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji budynku, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór drewna. To od niego zależy bowiem wytrzymałość całego dachu niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na więźbę prefabrykowaną czy wykonywaną na budowie metodą tradycyjną.

Wybierając drewno na więźbę dachową należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii jak gatunek i klasa drewna oraz jego wilgotność i sposób impregnacji. To od tych parametrów zależy wytrzymałość i trwałość konstrukcji.

Wytrzymałość drewna oznaczana jest symbolem Cxx, gdzie xx to wytrzymałość danego drewna na zginanie. W przypadku tradycyjnej więźby dachowej drewno powinny być co najmniej klasy C24 – C27. Nie należy samodzielnie zmniejszać klasy kupowanego drewna bez konsultacji z projektantem gdyż niektóre elementy konstrukcji mogą ulec uszkodzeniu na skutek zbyt dużych obciążeń.

Do wykonania więźby dachowej najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe i świerkowe ze względu na ich rozsądną cenę i dużą dostępność w tartakach. Sosna jest nieznacznie mocniejsza od drewna świerkowego i łatwiej się ją impregnuje przez co dostępna jest w większości tartaków.

Zaletą obu gatunków jest łatwość ich obróbki co ma duże znaczenie jeśli zdecydowaliśmy się na stosowanie tradycyjnych połączeń ciesielskich z ograniczeniem do minimum gwoździ, wkrętów czy gotowych łączników stalowych. Obecnie jednak większość wykonawców odchodzi od tego typu połączeń gdyż są one bardzo pracochłonne, a równie dobre efekty można uzyskać stosując systemowe łączniki stalowe.

Jeśli zależy nam na jak najlepszym i najmocniejszym drewnie to możemy rozważyć zakup więźby modrzewiowej. Jest to gatunek bardzo trwały lecz jednocześnie dość drogi, czasem nawet 2-3 razy droższy od drewna sosnowego. W typowych domach jednorodzinnych najczęściej nie ma potrzeby kupowania tak mocnego drewna, nawet gdy kryjemy dach ciężką dachówką ceramiczną czy cementową.

Niewielkie niedoskonałości wizualne drewna konstrukcyjnego nie są przeważnie istotne z punktu widzenia jego wytrzymałości a zginanie i trwałości. Sęki i inne tego typu niedoskonałości są całkowicie naturalne i występują w każdym gatunku drewna.

Wilgotność drewna to drugi z ważniejszych parametrów, który decyduje o docelowej wytrzymałości i trwałości więźby, a także wpływa na jej odporność na działanie czynników mikrobiologicznych i różnego rodzaju szkodników.

Drewno po ścięciu charakteryzuje się wilgotnością na poziomie 50-70%, natomiast drewno konstrukcyjne do więźby dachowej powinno mieć wilgotność nie większą niż 20%. Dobre osuszenie drewna jest bardzo ważne, gdyż drewno suche nie pęka, odznacza się większą stabilnością wymiarową (nie deformuje się) i jest bardziej odporne na zagrzybienie i rozwój pleśni.

Większość tartaków stosuje krótkie sezonowanie drewna lub jego suszenie komorowe. Technologia ta pozwala osiągnąć wilgotność na poziomie nawet poniżej 15%. Nie należy jednak utożsamiać tego z tzw. impregnacją powierzchniową (tzw. „zielone” drewno), gdyż jest to zabieg o nieco innym charakterze niż suszenie drewna.

Drewno suszone i impregnowane komorowo jest droższe lecz pozwoli nam uniknąć problemów związanych z rozwojem różnych mikroorganizmów, pleśni czy grzybów, które z biegiem lat istotnie osłabiają nośność konstrukcji dachu. W skrajnych przypadkach po wielu latach użytkowania dochodzi nawet do uszkodzenia dachu i zapadania się fragmentów połaci.

Kupując drewno na więźbę dachową warto dokładnie weryfikować dwa dokumenty. Pierwszym z nich jest deklaracja zgodności drewna z daną klasą wytrzymałościową. Należy dokładnie czytać wszystkie zapisy tej deklaracji, gdyż czasami zdarza się, że tartaki dopisują informację typu „po ustaleniach z klientem dopuszcza się drewno nie spełniające parametrów…”. Zapisy takie mogą znajdować się w deklaracjach drewna, które ma znacznie niższą cenę od konkurencji, lecz w konsekwencji może charakteryzować się mniejszą trwałością, wilgotnością czy wytrzymałością na zginanie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drewno stosowane do budowy więźby dachowej musi posiadać dokument dopuszczający je do wykorzystania w budownictwie, w tym wypadku jest to znak „CE”. Oznacza on, że tartak prowadzi tzw. Zakładową Kontrolę Produkcji i weryfikuje na bieżąco parametry produkowanego drewna.

Znak ten nie musi widnieć na każdym z elementów. Najczęściej tartaki dostarczają go w formie oddzielnego dokumentu, na którym wymienione są ilości i rodzaje zakupionego drewna.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.