Wybierając drewno na więźbę dachową należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii jak gatunek i klasa drewna oraz jego wilgotność i sposób impregnacji. To od tych parametrów zależy wytrzymałość i trwałość konstrukcji.
Wytrzymałość drewna oznaczana jest symbolem Cxx, gdzie xx to wytrzymałość danego drewna na zginanie. W przypadku tradycyjnej więźby dachowej drewno powinny być co najmniej klasy C24 – C27. Nie należy samodzielnie zmniejszać klasy kupowanego drewna bez konsultacji z projektantem gdyż niektóre elementy konstrukcji mogą ulec uszkodzeniu na skutek zbyt dużych obciążeń.
Do wykonania więźby dachowej najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe i świerkowe ze względu na ich rozsądną cenę i dużą dostępność w tartakach. Sosna jest nieznacznie mocniejsza od drewna świerkowego i łatwiej się ją impregnuje przez co dostępna jest w większości tartaków.
Zaletą obu gatunków jest łatwość ich obróbki co ma duże znaczenie jeśli zdecydowaliśmy się na stosowanie tradycyjnych połączeń ciesielskich z ograniczeniem do minimum gwoździ, wkrętów czy gotowych łączników stalowych. Obecnie jednak większość wykonawców odchodzi od tego typu połączeń gdyż są one bardzo pracochłonne, a równie dobre efekty można uzyskać stosując systemowe łączniki stalowe.
Jeśli zależy nam na jak najlepszym i najmocniejszym drewnie to możemy rozważyć zakup więźby modrzewiowej. Jest to gatunek bardzo trwały lecz jednocześnie dość drogi, czasem nawet 2-3 razy droższy od drewna sosnowego. W typowych domach jednorodzinnych najczęściej nie ma potrzeby kupowania tak mocnego drewna, nawet gdy kryjemy dach ciężką dachówką ceramiczną czy cementową.
Niewielkie niedoskonałości wizualne drewna konstrukcyjnego nie są przeważnie istotne z punktu widzenia jego wytrzymałości a zginanie i trwałości. Sęki i inne tego typu niedoskonałości są całkowicie naturalne i występują w każdym gatunku drewna.
Wilgotność drewna to drugi z ważniejszych parametrów, który decyduje o docelowej wytrzymałości i trwałości więźby, a także wpływa na jej odporność na działanie czynników mikrobiologicznych i różnego rodzaju szkodników.
Drewno po ścięciu charakteryzuje się wilgotnością na poziomie 50-70%, natomiast drewno konstrukcyjne do więźby dachowej powinno mieć wilgotność nie większą niż 20%. Dobre osuszenie drewna jest bardzo ważne, gdyż drewno suche nie pęka, odznacza się większą stabilnością wymiarową (nie deformuje się) i jest bardziej odporne na zagrzybienie i rozwój pleśni.
Większość tartaków stosuje krótkie sezonowanie drewna lub jego suszenie komorowe. Technologia ta pozwala osiągnąć wilgotność na poziomie nawet poniżej 15%. Nie należy jednak utożsamiać tego z tzw. impregnacją powierzchniową (tzw. „zielone” drewno), gdyż jest to zabieg o nieco innym charakterze niż suszenie drewna.
Drewno suszone i impregnowane komorowo jest droższe lecz pozwoli nam uniknąć problemów związanych z rozwojem różnych mikroorganizmów, pleśni czy grzybów, które z biegiem lat istotnie osłabiają nośność konstrukcji dachu. W skrajnych przypadkach po wielu latach użytkowania dochodzi nawet do uszkodzenia dachu i zapadania się fragmentów połaci.
Kupując drewno na więźbę dachową warto dokładnie weryfikować dwa dokumenty. Pierwszym z nich jest deklaracja zgodności drewna z daną klasą wytrzymałościową. Należy dokładnie czytać wszystkie zapisy tej deklaracji, gdyż czasami zdarza się, że tartaki dopisują informację typu „po ustaleniach z klientem dopuszcza się drewno nie spełniające parametrów…”. Zapisy takie mogą znajdować się w deklaracjach drewna, które ma znacznie niższą cenę od konkurencji, lecz w konsekwencji może charakteryzować się mniejszą trwałością, wilgotnością czy wytrzymałością na zginanie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami drewno stosowane do budowy więźby dachowej musi posiadać dokument dopuszczający je do wykorzystania w budownictwie, w tym wypadku jest to znak „CE”. Oznacza on, że tartak prowadzi tzw. Zakładową Kontrolę Produkcji i weryfikuje na bieżąco parametry produkowanego drewna.
Znak ten nie musi widnieć na każdym z elementów. Najczęściej tartaki dostarczają go w formie oddzielnego dokumentu, na którym wymienione są ilości i rodzaje zakupionego drewna.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl