Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Przydatne akcesoria dachowe

Dach stanowi ważny element budynku, warto zatem dobrze wybrać wszystkie akcesoria dachowe. W szczególności ważny jest dobry kominek wentylacyjny oraz kominek odpowietrzający na pionach kanalizacyjnych. Przydatne są także dachówki wentylacyjne, szczególnie dachówka wentylacyjna z kratką.
Źródło: ShutterStock
Producenci materiałów dachowych prześcigają się w rozszerzaniu swojej oferty o nowe rodzaje dachówek czy dodatkowe akcesoria dachowe. Ich zakup zwiększa koszt całego dachu. Doradzamy jakie akcesoria dają duże korzyści funkcjonalne w czasie użytkowania budynku.

Dobierając akcesoria dachowe warto kierować się zarówno funkcjonalnością jak i względami estetycznymi. Przed zakupem należy jednak dobrze przeanalizować jakiego rodzaju akcesoria są nam faktycznie potrzebne oraz odpowiednio dobrać ich parametry do potrzeb naszego domu i wygody jego użytkowania.

Opisane w artykule akcesoria nie wyczerpują całej oferty producentów, lecz są to elementy, które najczęściej wybieramy na naszych budowach.

Gotowe kominki wentylacyjne

W każdym pomieszczeniu narażonym na działanie wilgoci czy też spalin, gazów itp. musi być zamontowana kratka wentylacyjna. Dotyczy to w szczególności takich pomieszczeń jak łazienki, toalety, pralnie, garaże, kuchnie, kotłownie itp.

Często kanały wentylacyjne budujemy wspólnie z kanałem spalinowym w głównych kominach w domu. Nie zawsze jednak rozwiązanie takie będzie uzasadnione, wszystko bowiem zależy od rozkładu pomieszczeń wymagających wentylacji i lokalizacji głównego komina spalinowego.

Jeśli nie możemy pomieszczenia „podpiąć” pod komin i wykonany w nim pion wentylacyjny, możemy wykonać oddzielną wentylację. W tym celu najczęściej montujemy pionowo w ścianie lub stropie rurę odpowietrzającą (powszechnie określaną jako rura „spiro”). Jest to giętka rura, umożliwiająca wykonanie ewentualnych zagięć bez konieczności stosowania tzw. kolanek, jak przy rurach tradycyjnych. Oczywiście wentylację taką możemy wykonać także z tradycyjnych rur wentylacyjnych (o średnicy 150mm).

Wentylację doprowadzamy aż do poziomu dachu, a następnie łączymy ze specjalnym kominkiem wentylacyjnym. Są one produkowane dla większości typowych pokryć dachowych jak dachówki ceramiczne, betonowe, blacha itp.

Kominek taki będzie współgrał kolorystycznie z resztą połaci dachowej, dzięki czemu nie przyczyni się do pogorszenia estetyki dachu i całego domu. Jednocześnie zapewni dobre warunki wentylacyjne oraz uniemożliwi zapychanie kanału odpowietrzającego deszczem czy śniegiem (dzięki zamontowanemu na jego górnej powierzchni „daszkowi”).

Koszt typowych gotowych kominków wentylacyjnych (z rurą średnicy 150m) waha się od 200-600zł.

Gotowe kominki odpowietrzające

Aby nieczystości znajdujące się w kanalizacji domowej mogły bez problemu spłynąć do szamba lub kanalizacji miejskiej w rurach musi panować odpowiednie ciśnienie. W tym celu kanalizację należy na dachu zakończyć tzw. kominkiem odpowietrzającym, aby w rurach panował swobodny przepływ powietrza.

Przy braku odpowietrzenia kanalizacji, w pomieszczeniach, w czasie spływania ścieków, pojawiać się będą nieprzyjemne zapachy, co znacząco zmniejszy komfort mieszkańców.

W miejscach określonych w projekcie domu, na zakończeniu pionów kanalizacyjnych, montuje się kominki odpowietrzające dostosowane do rodzaju pokrycia dachowego. Piony odpowietrzające, w przeciwieństwie do wentylacyjnych, mają średnicę min. 100mm.

Koszt typowego kominka odpowietrzającego to ok. 120-250zł.

Pytanie kominek wentylacyjny czy odpowietrzający to jest to samo? Ile dachówek wentylacyjnych umieścić to zależy od parametrów dachu. Ważna jest również ochrona przed spadającym z dachu śniegiem.

Uwaga - różnica między kominkiem wentylacyjnym a odpowietrzającym

Nie wolno dowolnie zmieniać kominków wentylacyjnych z odpowietrzającymi. Podstawową funkcją pionów wentylacyjnych jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach i zapewnienie ich sprawnej wentylacji. Rury w kanałach wentylacyjnych muszą mieć średnicę nie mniejszą niż 150mm.

Piony odpowietrzające związane są z kanalizacją sanitarną i służą do utrzymania w pionach kanalizacyjnych właściwego ciśnienia, umożliwiającego swobodne spływanie ścieków, bez wydzielania się w pomieszczeniach nieprzyjemnych zapachów. Piony odpowietrzające mają średnicę nie mniejszą niż 100mm.

Zamawiając u producenta czy dystrybutora kominki należy dokładnie sprecyzować, czy ma to być kominek wentylacyjny czy odpowietrzający.

Jednym z najbardziej niekorzystnych procesów jakie mogą wpływać na stan dachu jest jego zawilgocenie. Aby uniknąć nadmiernych zawilgoceń pod poszyciem dachowym warto zamontować tzw. dachówki wentylacyjne. Zapewnią one właściwą cyrkulację powietrza i osuszenie ewentualnych zawilgoceń.

Pamiętajmy, że nawet przy dobrze wykonanym pokryciu dachowym, w czasie opadów deszczu zawsze choć niewielka ilość wody może wpłynąć pod dachówki.

Zbyt duże zawilgocenie dachu doprowadzi do osłabienia konstrukcji drewnianej oraz znacznego pogorszenia parametrów izolacji dachowej.

Dachówki wentylacyjne będą skutecznie pełnić funkcję wentylacji dachu, jeśli zostaną rozmieszczone w odpowiednich odstępach. Zazwyczaj przyjmuje się, że jedna dachówka wentylacyjna powinna przypadać na 12-13m2 dachu. Standardowy odstęp między tymi dachówkami wynosi ok. 1,5-1,8m.

Bardzo ważne jest, aby wraz z dachówką wentylacyjną zamontować również specjalną kratkę z otworami. Kratki takie sprzedawane są najczęściej wraz z dachówką. Ich zadaniem jest zabezpieczenie przed dostaniem się pod połać dachową owadów, gryzoni, małych ptaków itp. (a także liści w czasie wietrznych okresów jesiennych). Przed odbiorem dachu sprawdźmy poprawność wmontowania wszystkich kratek, gdyż często zdarza się, że fachowcy zapominają lub gubią kratki i siatki zabezpieczające.

Koszt typowych dachówek wentylacyjnych wynosi ok. 12-20zł (dachówka wraz z kratką).

Umożliwiają to drabinki dachowe lub inaczej drabinki przeciwśnieżne oraz pojedyncze śniegołapy. Pomocne są również stopnie dachowe oraz większe ławy dachowe. Zapewnią one dojście do komina oraz dojście do anteny na dachu.

W okresie zimowym znacznym utrudnieniem jest śnieg spadający dużymi połaciami z powierzchni dachu. Jest to również niebezpieczne, jeśli duża ilość śniegu spadnie na małe dziecko czy osobę starszą.

Aby zmniejszyć ten problem można na dachu zamontować specjalne urządzenia, których zadaniem jest „rozbicie” śniegu przesuwającego się po połaci dachowej w dół. W konsekwencji na ziemię spada śnieg rozdrobniony, co nie stanowi dla nas zagrożeniem.

Najczęściej montowane są tzw. drabinki dachowe (lub inaczej dachowe drabinki przeciwśnieżne). Pozwalają one na zatrzymanie dużej ilości śniegu i przepuszczenie na ziemię jedynie niewielkiej jego ilości, po dokładnym „rozdrobnieniu”.

Inną metodą jest montaż tzw. pojedynczych śniegołapów. Należy jednak pamiętać, że śniegołapy umożliwią jedynie rozbicie dużych brył śnieżnych na mniejsze, lecz nie zatrzymają śniegu na dachu. Stopień rozbicia brył śnieżnych zależy od tego w jakich odstępach zamontujemy śniegołapy.

W typowych domach jednorodzinnych lepiej sprawdzą się popularne drabinki dachowe, które „przepuszczą” na ziemię znacznie mniejszą ilość śniegu. Jednakże przy bardzo dużych połaciach dachu, na skutek zbyt dużych nacisków pokrywy śnieżnej, mogą się one odkształcać, a w konsekwencji nawet oderwać się od mocowań. Problem ten nie dotyczy pojedynczych śniegołapów, które montowane mogą być również i na większych dachach.

Koszt drabinek śniegowych wynosi ok. 70-100zł (za odcinek długości 2,0m), natomiast koszt pojedynczych śniegołapów to ok. 20-25zł/szt.

Dach stanowi ważny element budynku, warto zatem dobrze wybrać wszystkie akcesoria dachowe. W szczególności ważny jest dobry kominek wentylacyjny oraz kominek odpowietrzający na pionach kanalizacyjnych. Przydatne są także dachówki wentylacyjne, szczególnie dachówka wentylacyjna z kratką. Pytanie kominek wentylacyjny czy odpowietrzający to jest to samo?

Stopnie i ławy dachowe (kominiarskie) umożliwiają łatwy dostęp do kominów z wyjściem najczęściej poprzez okno dachowe. Stopnie mają mniejszą szerokość niż ławy.

Ławy kominiarskie zaleca się montować w miejscu wyjścia z okna dachowego oraz bezpośrednio przy kominie (gdyż umożliwiają one stabilne oparcie jednej lub dwóch stóp).

Pojedyncze stopnie dachowe montuje się na dojściach do kominów (w miejscach, gdzie nie jest konieczne zatrzymanie się, np. w celu inspekcji komina).

Ile dachówek wentylacyjnych umieścić to zależy od parametrów dachu. Ważna jest również ochrona przed spadającym z dachu śniegiem. Umożliwiają to drabinki dachowe lub inaczej drabinki przeciwśnieżne oraz pojedyncze śniegołapy. Pomocne są również stopnie dachowe oraz większe ławy dachowe. Zapewnią one dojście do komina oraz dojście do anteny na dachu.

Stopnie i ławy nie są obowiązkowym wyposażeniem dachu, jednakże znacząco ułatwiają dostęp do kominów. Co prawda kominiarz i tak sobie poradzi nawet przy braku takich elementów na dachu (posiada on buty z odpowiednią antypoślizgową podeszwą). Warto jednak pamiętać, że w okolicach komina czasami montujemy talerze do telewizji satelitarnej lub inne anteny, które co jakiś czas trzeba wyregulować i wymieniać. W tym wypadku stopnie umożliwią nam bezproblemowy dostęp do urządzeń (jeśli montujemy je dalej od komina warto rozważyć montaż stopni prowadzących aż do anteny).

Dobrze dobrane kolorystycznie (do rodzaju i koloru połaci dachowej) stopnie i ławy kominiarskie nie zmniejszą estetyki budynku. Pamiętajmy jednak, aby zadbać o kolor stopni współgrający z kolorem dachu.

Koszt typowych stopni kominiarskich to 40-80zł/szt., a ław kominiarskich ok. 70-120zł/szt.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(26 stycznia 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.