Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Jaką betoniarkę wybrać do budowy domu?

Na każdej budowie podstawą jest dobra betoniarka. Jednak jaką betoniarkę wybrać? Pytanie jaka betoniarka na budowę będzie najlepsza? Betoniarka na koło czy też może betoniarka na korbkę? Po za przechyłem ważna jest pojemność betoniarki, a dokładniej pojemność zasypowa (inaczej pojemność robocza). Zatem jaka pojemność betoniarki na budowę? Najlepiej 120-140l. Warto dobrze wybrać też zasilanie betoniarki. Od tych parametrów zależy ile kosztuje betoniarka.
Źródło: ShutterStock
Dobra betoniarka to bardzo ważne urządzenie praktycznie na każdej budowie domu czy w czasie większych prac remontowych. Na rynku jest wiele rodzajów betoniarek, różniących się kilkoma podstawowymi parametrami. Doradzamy, jaką betoniarkę wybrać do budowy typowego domu jednorodzinnego.

Producenci oferują wiele rodzajów betoniarek, zarówno mobilnych jak i stacjonarnych. Jednakże dla potrzeb budowy typowego domu czy do celów samodzielnych prac budowlano-remontowych najlepszym rozwiązaniem będzie betoniarka mobilna. Z tego względu w artykule nie omawiamy najdroższych rodzajów urządzeń stacjonarnych i betoniarek samochodowych, które znajdują zastosowanie wyłącznie na bardzo dużych budowach.

Planując zakup betoniarki warto przeanalizować kilka podstawowych parametrów, czyli pojemność bębna zasypowego, sposób przechyłu mieszalnika oraz rodzaj jej zasilania. Te cechy wpływają zarówno na komfort pracy jak i na koszty użytkowania betoniarki, co przy małych budowach na własne cele ma bardzo duże znaczenie.

 

Pojemność betoniarki

 

Dobierając pojemność betoniarki musimy uwzględnić planowane tempo postępu prac na budowie. W przypadku wykonywania prac w 2-3 osobowej ekipie w zupełności wystarczy nam typowa niewielka betoniarka bębnowa. Nie warto kupować zbyt dużego urządzenia, gdyż wyprodukowana zaprawa i tak powinna zostać zużyta w jak najkrótszym czasie, zanim zaczną zachodzić w niej procesy wiązania.

Jednocześnie ważną kwestią jest rodzaj podawanej przez producenta pojemności. Wyróżniamy bowiem tzw. pojemność całkowitą oraz zasypową (roboczą). Pojemność całkowita odnosi się do maksymalnej rzeczywistej pojemności bębna. W praktyce jednak nigdy nie uda nam się wypełnić całego bębna zaprawą, dlatego dla nas istotna będzie pojemność robocza, odnosząca się do rzeczywistej maksymalnej pojemności wyprodukowanej zaprawy. Pojemność robocza betoniarki najczęściej określana jest w litrach, natomiast pojemność całkowita często podawana jest w m3.

Najmniejsze betoniarki bębnowe mają pojemność zasypową 80l. Nieco większe betoniarki posiadają bęben o pojemności roboczej na poziomie 100-140l. Dostępne są jednak także betoniarki przenośne o pojemnościach ponad 140l (dla potrzeb budowy domu pojemności przeważnie nie przekraczają 200l).

Wielu producentów w nazwie produktu (betoniarki) określa właśnie jej pojemność roboczą (np. oznaczenie MGB-125 odnosi się do pojemności zasypowej 125l).

 

Ilość taczek zaprawy z danej pojemności roboczej betoniarki

 

Najmniejsze betoniarki o pojemnościach 80l stosowane są raczej wyłącznie do prac remontowo-wykończeniowych, np. do wykonania wylewek betonowych. Z jednego zarobu uzyskamy maksymalnie jedną taczkę mieszanki.

Dla niewielkiej ekipy budowlanej (2-3 osoby) dobrym rozwiązaniem będzie betoniarka o pojemności zasypowej 120-140l, która umożliwi wyprodukowanie ok. 2 taczek mieszanki w jednym zarobie. Z pojemności 140-160l uzyskamy ok. 3 taczek gotowej zaprawy.

 

Sposób przechyłu mieszalnika betoniarki

 

Betoniarki przenośne, stosowane na małych budowach posiadają manualne sterowanie przechyłem bębna zasypowego. Wyróżniamy tu jednak dwie podstawowe technologie: przechył „na korbkę” oraz „na koło”.

Przechył na koło jest mniej komfortowy w użytkowaniu, gdyż wymaga użycia dużej siły do odpowiedniego ustawienia bębna betoniarki. Rozwiązanie to stosowane jest w najtańszych urządzeniach.

Nieco droższe betoniarki wyposażone są w przechył na korbkę. W rozwiązaniu tym betoniarka posiada specjalną przekładnię ślimakową, dzięki czemu nie musimy użyć tak dużej siły do przechylenia bębna, jak ma to miejsce w technologii „na koło”.

 

Przy sporadycznym użytkowaniu betoniarki wyłącznie do prac remontowo-wykończeniowych sposób jej przechyłu nie będzie miał istotnego znaczenia użytkowego. Jednakże przy samodzielnym wykonywaniu prac budowlanych i częstym używaniu betoniarki warto przemyśleć wybór rozwiązania z przechyłem „na korbkę”. Zapewni to znacznie wyższy komfort pracy i pozwoli zachować siły na inne prace budowlane.Na każdej budowie podstawą jest dobra betoniarka. Jednak jaką betoniarkę wybrać? Pytanie jaka betoniarka na budowę będzie najlepsza? Betoniarka na koło czy też może betoniarka na korbkę? Po za przechyłem ważna jest pojemność betoniarki, a dokładniej pojemność zasypowa (inaczej pojemność robocza). Zatem jaka pojemność betoniarki na budowę? Najlepiej 120-140l. Warto dobrze wybrać też zasilanie betoniarki. Od tych parametrów zależy ile kosztuje betoniarka.

 

Sposób zasilania betoniarki

 

Starsze typy betoniarek zasilane były praktycznie wyłącznie na tzw. „siłę”, czyli prąd 380V. W nowszych urządzeniach producenci zauważają jednak również aspekty finansowe związane z użytkowaniem betoniarek, produkując urządzenia zasilane jednofazowo na 230V.

Wydajność pracy betoniarek 230V nie odbiega od urządzeń zasilanych 380V, dzięki odpowiedniej konstrukcji całego urządzenia.

Warto rozważyć zakup betoniarki zasilanej jednofazowo na 230V, nawet jeśli wiązać się to będzie z nieco wyższym kosztem zakupu w porównaniu do alternatywnego urządzenia 380V.

Prąd budowlany jest często droższy od „prądu domowego”, co bezpośrednio przełoży się na wyższe rachunki za energię w czasie budowy.

Dodatkową zalecą zasilania 230V jest możliwość łatwego jej zasilenia awaryjnego, np. ze zwykłego gniazdka od sąsiada itp. Sytuacja taka może mieć miejsce jeśli jeszcze nie mamy wykonanego przyłącza energetycznego (czyli tzw. „skrzynki energetycznej”) lub gdy z różnych powodów nie będziemy mogli wpiąć się w nią urządzeniem. Znacznie łatwiej znajdziemy alternatywne źródło prądu 230V niż „siły” 380V.

 

Złoty środek - czyli jaką betoniatkę wybrać na typową budowę domu?

 

Dla potrzeb typowej budowy domu jednorodzinnego, przy założeniu wykonywania prac w ekipie 2-3 osobowej, najlepszym rozwiązaniem będzie betoniarka o pojemności roboczej (zasypowej) na poziomie 120-140l.

Zapewni ona wyprodukowanie w jednym cyklu roboczym ok. 2-2,5 taczek zaprawy. Taka ilość wystarczy dla potrzeb 3 osobowej ekipy murarskiej czy betonowej na małej budowie.

Jednocześnie, dla zapewnienia możliwie wysokiego komfortu pracy i zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, warto rozważyć zakup betoniarki zasilanej na 230V z przechyłem bębna „na korbkę”.

Koszt takiego urządzenia zamknie się w kwocie ok. 900-1500zł.

W przypadku wykorzystywania betoniarki do niewielkiego zakresu prac, np. wyłącznie do prac wykończeniowo-remontowych (wylewki, drobne prace murarskie przy ogrodzeniach itp.) można zakupić małą betoniarkę o pojemności 80l. Pamiętajmy jednak, że pojemność ta nie zapewni optymalnego tempa prac na budowie domu, chyba że planujemy samodzielnie (w pojedynkę) realizować większość prac „mokrych”. Dla ekipy 2-3 osobowej konieczna będzie większa pojemność robocza.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(7 marca 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.