Kwestie lokalizacji oczyszczalni określa Rozporządzenie z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Elementy wchodzące w skład całej oczyszczalni powinny znajdować się w odpowiednich minimalnych odległościach zarówno od granic sąsiednich działek jak również od budynku mieszkalnego.
Lokalizacja osadnika gnilnego
Rozmieszczenie osadnika gnilnego określają przede wszystkim paragrafy 36 i 37 Rozporządzenia.
W przypadku urządzeń sanitarnych o pojemności nie większej niż 10m3, do których zaliczany jest typowy osadnik gnilny przydomowej oczyszczalni ścieków, Rozporządzenie określa minimalne odległości lokalizacji osadnika od pomieszczeń przeznaczonych dla ludzi na 5,0m oraz od granicy działki sąsiedniej (działki prywatnej, drogi lub chodnika oraz ciągów pieszo-rowerowych) na 2,0m. Podane odległości dotyczą zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej oraz zabudowy rekreacji indywidualnej.
Przepływowe, szczelne osadniki podziemne, stanowiące część przydomowej oczyszczalni ścieków gospodarczo-bytowych, służące do wstępnego ich oczyszczenia, mogą być sytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych, pod warunkiem wyprowadzenia ich odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych. W przypadku braku możliwości spełnianie tego warunku, odległość osadnika podziemnego od budynku musi wynosić co najmniej 5,0m.
W przypadku zabudowy innej niż jednorodzinna, zagrodowa lub rekreacji indywidualnej, jeśli jednocześnie pojemność osadnika gnilnego nie przekracza 10m3, odległość osadnika powinna wynosić co najmniej 15m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz nie mniej niż 7,5m od granicy działki sąsiedniej, drogi, ulicy, oraz ciągów pieszych i rowerowych.
Jeśli chcemy wbudować osadnik większy niż 10m3, lecz jednocześnie nie przekraczający 50m3, odległości te powinny wynosić co najmniej 30m od okien i drzwi zewnętrznych, 7,5m od granicy działki sąsiedniej oraz 10m od dróg, ulic i ciągów pieszo-rowerowych.
Lokalizacja separatora tłuszczów
Odległość łapaczy olejów mineralnych i tłuszczu, neutralizatorów ścieków i innych podobnych zbiorników od okien otwieralnych i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna wynosić nie mniej niż 5,0m.
Należy jednocześnie zauważyć, że zgodnie z powyższym zapisem odległość 5,0m nie musi być zachowana licząc od garażu i drzwi garażowych czy od drzwi budynków gospodarczych.
Drenaż rozsączający
Drenaż rozsączający, zarówno w formie skrzynek lub paneli rozsączających jak i studni chłonnej, powinien być usytuowany co najmniej 30m od studni z wodą pitną oraz w odległości nie mniejszej niż 2,0m od granicy działki, niezależnie od tego czy jest to działka sąsiada czy też droga lub ciąg pieszy.
Dodatkowo przepisy określają minimalną odległość separatora na 1,5 od rurociągów z gazem i wodą, 0,8m od kabli energetycznych oraz 3,0m od drzew i krzewów.
Odległości od uzbrojenia podziemnego związane są z bezpieczeństwem jego użytkowania natomiast należy także obowiązkowo zachowywać minimalne odległości od drzew. Wynika to z faktu, że drenaż zlokalizowany zbyt blisko krony drzewa może zostać uszkodzony przez rozrastające się z biegiem lat korzenie drzewa.
Dodatkowo przepisy określają minimalną odległość 1,5 drenaży od poziomu wód gruntowych. Z tego względu zaleca się miejscowe wykonanie przynajmniej 1-2 odwiertów geologicznych na głębokość 2-3m. Przy planowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków zawsze zaleca się realizację tego typu otworów geologicznych. Ich koszt na potrzeby oczyszczalni nie powinien przekroczyć kwoty 300-400zł.
Warto również zachować tzw. strefę buforową w odległości nie mniejszej niż 2-3m od drenażu, gdyż ewentualna praca sprzętu mechanicznego czy wykonującego w przyszłości roboty ziemne może uszkodzić drenaż i zakłócić pracę całej oczyszczalni.
Studnia z wodą pitną
Kryteria lokalizacji studni określa paragraf 31 Rozporządzenia, który mówi o minimalnych odległościach studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi i nie wymagającej ustanowienia strefy ochronnej.
Odległość takiej studni powinna wynosić nie mniej niż 5,0m od granicy działki oraz nie mniej niż 15,0m od zbiorników gromadzenia nieczystości, czyli w naszym wypadku od osadnika gnilnego. Dodatkowo należy zachować minimalną odległość 30m od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji.
Dopuszczalne jest usytuowanie studni z wodą pitną w odległości mniejszej niż 5,0m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, jednakże pod warunkiem zachowania na obydwu działkach pozostałych minimalnych odległości. Kwestia zmniejszenia tej odległości powinna zostać uzgodniona między sąsiadami, najlepiej w formie pisemnej zgody lub porozumienia stron.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl