Łazienki narażone są na czasowe działanie podwyższonej wilgoci oraz wody spływającej po powierzchni ścian i podłogi. Z tego względu powierzchnie te należy odpowiednio zabezpieczyć aby woda nie doprowadziła do uszkodzenia i odpadania warstwy dekoracyjnej, najczęściej płytek ceramicznych.
Na rynku jest wiele rodzajów folii w płynie oraz mas uszczelniających. Obie technologie są dobre dla typowej łazienki domowej. Folia charakteryzuje się jednak łatwiejszą i szybszą metodą aplikacji oraz bardzo szybkim wysychaniem. Koszt zarówno folii jak i mas jest bardzo zróżnicowany, w zależności od producenta oraz jakości materiału izolacyjnego.
Jaką folię w płynie wybrać?
Przy wyborze dobrej jakościowo folii w płynie nie możemy kierować się przede wszystkim ceną. Niestety najtańsze produkty są zbyt płynne (niektóre zachowują się nawet praktycznie jak woda) co znacząco utrudnia ich właściwe nanoszenie na ścianę oraz nie zapewnia dobrych właściwości izolacyjnych.
Izolacja wilgociowa powinna mieć grubość ok 1-2mm, co przy najtańszych produktach może często oznaczać konieczność nawet 3-4 krotnego nakładania.
Dobra jakościowo folia w płynie cechuje się lekko gęstą konsystencją, co jednak umożliwia jej łatwe nanoszenie na powierzchnię ściany pędzlem lub wałkiem. Po nałożeniu nie powinna spływać z powierzchni ściany, a po wyschnięciu powinna stworzyć elastyczną warstwę grubości ok 1-2mm. Dobrymi parametrami cechuje się np. folia Atlasa, która jednocześnie tworzy na ścianie po jej nałożeniu warstwę w niebieskim odcieniu (co znacząco ułatwia kontrolę dokładności pokrycia ściany izolacją).
Przygotowanie podłoża pod izolację z folii w płynie
Podłoże przed nanoszeniem folii w płynie należy dokładnie oczyścić i zagruntować. Zaleca się na początku zlikwidowanie wszelkich większych ubytków w powierzchni ściany oraz usunięcie zgrubień itp.
Po nałożeniu i wyschnięciu folii w płynie nie wolno jej uszkadzać, aby np. zlikwidować miejscowe zgrubienie czy nadmiar zaprawy, tynku itp. Uszkodzi to izolację i znacząco osłabi odporność większej powierzchni na działanie wody.
Po oczyszczeniu ściany z większych zabrudzeń warto ją również dokładnie odpylić (np. poprzez umycie zwilżoną szmatką lub przy pomocy odkurzacza). Zwiększy to przyczepność folii do powierzchni ściany.
Kolejnym krokiem jest dokładne zagruntowanie ścian, np. przy wykorzystaniu popularnego unigruntu.
Izolacja pionowa i pozioma taśmą
Przed rozpoczęciem nakładania folii w płynie na całej powierzchni ścian i podłogi warto wykonać dodatkowe uszczelnienie na wszystkich krawędziach i narożnikach. Wykonuje się to specjalnymi taśmami izolacyjnymi (podobnie jak folie, taśmy również dostępne są praktycznie w każdym markecie czy sklepie budowlano-remontowym).
Taśmy „wklejamy” zarówno w krawędziach poziomych jak i pionowych. W tym celu należy lekko posmarować folią w płynie miejsce wklejenia taśmy, następnie docisnąć dokładnie taśmę, aby przylegała całą powierzchnią do ściany i podłogi (lub dwóch ścian przy izolacji pionowej). Kolejnym krokiem jest przemalowanie taśmy ponownie folią w płynie, przez co zostanie ona „wklejona” w narożnik czy krawędź.
Izolacja przeciwwilgociowa podłogi i ścian
Właściwą izolację przeciwwodną ścian i podłogi zaleca się wykonywać dopiero po wyschnięciu i dokładnym przyklejeniu taśm uszczelniających. Pozwoli to na kontrolę poprawności wklejenia taśm i ewentualne korekty, gdyby w jakiś miejscach taśma odeszła od ściany. Pamiętajmy, że musimy całą izolację przeciwwodną wykonać szczelnie, gdyż tylko wtedy będzie ona spełniała swoje zadanie.
Folia w płynie sprzedawana jest jako produkt od razu gotowy do użycia. Warto jednak wcześniej dokładnie wymieszać zawartość całego pojemnika, aby wyrównać konsystencję w całej objętości płynnej masy.
Folię w płynie można nakładać pędzlem lub wałkiem. Przy małych powierzchniach zaleca się jednak stosowanie pędzla, który pozwoli na dokładniejsze wypełnienie masą wszystkich szczelin, drobnych pęknięć i niewielkich ubytków w podłożu.
Jeśli zdecydowaliśmy się użyć wałka, to po naniesieniu folii na całej powierzchni ściany i podłogi należy dokładnie sprawdzić i uzupełnić pędzlem ewentualne braki w szczelności izolacji.
Większość sprzedawanych folii w płynie wysycha po ok. 4-6h, choć zdarzają się również produkty schnące nawet ponad 20h. Jednakże aby mieć całkowitą pewność, że nałożona folia wyschła na całej powierzchni i stworzyła szczelną, elastyczną powłokę ochronną, zaleca się odczekać z układaniem płytek ok. 10-15h (chyba, że stosujemy folie wolno schnące, wtedy należy czas zweryfikować z zaleceniami producenta).
Izolacja zabudowy gipsowo-kartonowej
Folię w płynie należy nakładać w jednej lub dwóch warstwach. Wyjątek stanowią bardzo chłonne podłoża jak ściana z lekkich bloczków betonowych czy zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. W tych wypadkach zaleca się obowiązkowo dwukrotne przemalowanie folią w płynie.
Drugie malowanie wykonujemy po wyschnięciu pierwszej warstwy, czyli po ok 4-6h. W przypadku malowania wałkiem, drugie malowanie należy wykonywać w kierunku prostopadłym do pierwszej warstwy. Pozwoli to dokładniej wypełnić wszystkie szczeliny i wgłębienia w ścianie czy podłodze.
W przypadku płyt gipsowo-kartonowych należy pamiętać, że pod wpływem nacisków (np. uderzenie) są one bardziej podatne na niewielkie odkształcenie niż ściana murowana. Z tego względu ważne jest wykonanie grubszej, czyli co najmniej podwójnej warstwy izolacji przeciwwodnej, która będzie w stanie oprzeć się odkształceniom płyt bez ryzyka jej uszkodzenia (przerwania, powstania mikropęknięć itp.). Jednocześnie płyty g-k są bardzo wrażliwe na działanie większej ilości wilgoci (nawet tzw. płyty impregnowane, najczęściej w kolorze zielonym).
Konieczność wykonania na zabudowie gipsowo-kartonowej dwuwarstwowej izolacji wynika również z faktu, że płyty bardzo mocno chłoną zarówno środek gruntujący (który również tutaj stosujemy przed folią) jak i samą płynną folię.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl