Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Folia w płynie – izolacja pod płytki w łazience

Podstawowa hydroizolacja łazienki pod płytki to folia w płynie, która określana jest również jako izolacja przeciwwodna czy też izolacja przeciwwilgociowa. Jednakże jaka folia w płynie do łazienki będzie najlepsza? Jaka dobra folia w płynie pod płytki ceramiczne? Problem również stanowi ile warstw folii w płynie układać oraz czy konieczne jest gruntowanie przed folią w płynie. Należy również dobrze wybrać to czym układać folię w płynie, gdyż nie zawsze wałek jest najlepszy. Jak nakładać folię w płynie to częste pytanie osób, które chcą aby izolacja łazienki została wykonana poprawnie.
Źródło: ShutterStock
Obecnie nie stosuje się już do izolacji przeciwwodnej w łazienkach pap. Tego typu hydroizolację najczęściej stanowi odpowiednio nałożona folia w płynie lub specjalne asy uszczelniające. Pozwala to znacząco przyspieszyć prace oraz stworzyć trwałą i elastyczną izolację.

Łazienki narażone są na czasowe działanie podwyższonej wilgoci oraz wody spływającej po powierzchni ścian i podłogi. Z tego względu powierzchnie te należy odpowiednio zabezpieczyć aby woda nie doprowadziła do uszkodzenia i odpadania warstwy dekoracyjnej, najczęściej płytek ceramicznych.

Na rynku jest wiele rodzajów folii w płynie oraz mas uszczelniających. Obie technologie są dobre dla typowej łazienki domowej. Folia charakteryzuje się jednak łatwiejszą i szybszą metodą aplikacji oraz bardzo szybkim wysychaniem. Koszt zarówno folii jak i mas jest bardzo zróżnicowany, w zależności od producenta oraz jakości materiału izolacyjnego.

 

Jaką folię w płynie wybrać?

 

Przy wyborze dobrej jakościowo folii w płynie nie możemy kierować się przede wszystkim ceną. Niestety najtańsze produkty są zbyt płynne (niektóre zachowują się nawet praktycznie jak woda) co znacząco utrudnia ich właściwe nanoszenie na ścianę oraz nie zapewnia dobrych właściwości izolacyjnych.

Izolacja wilgociowa powinna mieć grubość ok 1-2mm, co przy najtańszych produktach może często oznaczać konieczność nawet 3-4 krotnego nakładania.

Dobra jakościowo folia w płynie cechuje się lekko gęstą konsystencją, co jednak umożliwia jej łatwe nanoszenie na powierzchnię ściany pędzlem lub wałkiem. Po nałożeniu nie powinna spływać z powierzchni ściany, a po wyschnięciu powinna stworzyć elastyczną warstwę grubości ok 1-2mm. Dobrymi parametrami cechuje się np. folia Atlasa, która jednocześnie tworzy na ścianie po jej nałożeniu warstwę w niebieskim odcieniu (co znacząco ułatwia kontrolę dokładności pokrycia ściany izolacją).

 

Przygotowanie podłoża pod izolację z folii w płynie

 

Podłoże przed nanoszeniem folii w płynie należy dokładnie oczyścić i zagruntować. Zaleca się na początku zlikwidowanie wszelkich większych ubytków w powierzchni ściany oraz usunięcie zgrubień itp.

Po nałożeniu i wyschnięciu folii w płynie nie wolno jej uszkadzać, aby np. zlikwidować miejscowe zgrubienie czy nadmiar zaprawy, tynku itp. Uszkodzi to izolację i znacząco osłabi odporność większej powierzchni na działanie wody.

Po oczyszczeniu ściany z większych zabrudzeń warto ją również dokładnie odpylić (np. poprzez umycie zwilżoną szmatką lub przy pomocy odkurzacza). Zwiększy to przyczepność folii do powierzchni ściany.

Kolejnym krokiem jest dokładne zagruntowanie ścian, np. przy wykorzystaniu popularnego unigruntu.

 

Izolacja pionowa i pozioma taśmą

 

Przed rozpoczęciem nakładania folii w płynie na całej powierzchni ścian i podłogi warto wykonać dodatkowe uszczelnienie na wszystkich krawędziach i narożnikach. Wykonuje się to specjalnymi taśmami izolacyjnymi (podobnie jak folie, taśmy również dostępne są praktycznie w każdym markecie czy sklepie budowlano-remontowym).

 

Taśmy „wklejamy” zarówno w krawędziach poziomych jak i pionowych. W tym celu należy lekko posmarować folią w płynie miejsce wklejenia taśmy, następnie docisnąć dokładnie taśmę, aby przylegała całą powierzchnią do ściany i podłogi (lub dwóch ścian przy izolacji pionowej). Kolejnym krokiem jest przemalowanie taśmy ponownie folią w płynie, przez co zostanie ona „wklejona” w narożnik czy krawędź.Podstawowa hydroizolacja łazienki pod płytki to folia w płynie, która określana jest również jako izolacja przeciwwodna czy też izolacja przeciwwilgociowa. Jednakże jaka folia w płynie do łazienki będzie najlepsza? Jaka dobra folia w płynie pod płytki ceramiczne? Problem również stanowi ile warstw folii w płynie układać oraz czy konieczne jest gruntowanie przed folią w płynie. Należy również dobrze wybrać to czym układać folię w płynie, gdyż nie zawsze wałek jest najlepszy. Jak nakładać folię w płynie to częste pytanie osób, które chcą aby izolacja łazienki została wykonana poprawnie.

Izolacja przeciwwilgociowa podłogi i ścian

 

Właściwą izolację przeciwwodną ścian i podłogi zaleca się wykonywać dopiero po wyschnięciu i dokładnym przyklejeniu taśm uszczelniających. Pozwoli to na kontrolę poprawności wklejenia taśm i ewentualne korekty, gdyby w jakiś miejscach taśma odeszła od ściany. Pamiętajmy, że musimy całą izolację przeciwwodną wykonać szczelnie, gdyż tylko wtedy będzie ona spełniała swoje zadanie.

Folia w płynie sprzedawana jest jako produkt od razu gotowy do użycia. Warto jednak wcześniej dokładnie wymieszać zawartość całego pojemnika, aby wyrównać konsystencję w całej objętości płynnej masy.

Folię w płynie można nakładać pędzlem lub wałkiem. Przy małych powierzchniach zaleca się jednak stosowanie pędzla, który pozwoli na dokładniejsze wypełnienie masą wszystkich szczelin, drobnych pęknięć i niewielkich ubytków w podłożu.

Jeśli zdecydowaliśmy się użyć wałka, to po naniesieniu folii na całej powierzchni ściany i podłogi należy dokładnie sprawdzić i uzupełnić pędzlem ewentualne braki w szczelności izolacji.

Większość sprzedawanych folii w płynie wysycha po ok. 4-6h, choć zdarzają się również produkty schnące nawet ponad 20h. Jednakże aby mieć całkowitą pewność, że nałożona folia wyschła na całej powierzchni i stworzyła szczelną, elastyczną powłokę ochronną, zaleca się odczekać z układaniem płytek ok. 10-15h (chyba, że stosujemy folie wolno schnące, wtedy należy czas zweryfikować z zaleceniami producenta).

 

Izolacja zabudowy gipsowo-kartonowej

 

Folię w płynie należy nakładać w jednej lub dwóch warstwach. Wyjątek stanowią bardzo chłonne podłoża jak ściana z lekkich bloczków betonowych czy zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. W tych wypadkach zaleca się obowiązkowo dwukrotne przemalowanie folią w płynie.

Drugie malowanie wykonujemy po wyschnięciu pierwszej warstwy, czyli po ok 4-6h. W przypadku malowania wałkiem, drugie malowanie należy wykonywać w kierunku prostopadłym do pierwszej warstwy. Pozwoli to dokładniej wypełnić wszystkie szczeliny i wgłębienia w ścianie czy podłodze.

W przypadku płyt gipsowo-kartonowych należy pamiętać, że pod wpływem nacisków (np. uderzenie) są one bardziej podatne na niewielkie odkształcenie niż ściana murowana. Z tego względu ważne jest wykonanie grubszej, czyli co najmniej podwójnej warstwy izolacji przeciwwodnej, która będzie w stanie oprzeć się odkształceniom płyt bez ryzyka jej uszkodzenia (przerwania, powstania mikropęknięć itp.). Jednocześnie płyty g-k są bardzo wrażliwe na działanie większej ilości wilgoci (nawet tzw. płyty impregnowane, najczęściej w kolorze zielonym).

Konieczność wykonania na zabudowie gipsowo-kartonowej dwuwarstwowej izolacji wynika również z faktu, że płyty bardzo mocno chłoną zarówno środek gruntujący (który również tutaj stosujemy przed folią) jak i samą płynną folię.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(10 grudnia 2014)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.