Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Rodzaje hydro i termoizolacji fundamentów

Źródło: ShutterStock
Fundamenty stanowią jeden z najistotniejszych elementów w konstrukcji domu. Błędy popełniane na tym etapie mogą w przyszłości spowodować trudne do likwidacji uszkodzenia ścian budynku. W krótkim czasie może także pojawić się wilgoć oraz grzyb i pleśń. Warto zatem zastanowić się jakie rodzaje izolacji wykonać.

 

Pamiętajmy, że wszelkie naprawy fundamentów po wybudowaniu domu są bardzo trudne do wykonania i kosztowne.

W standardowym domu jednorodzinnym występuje najczęściej tzw. izolacja przeciwwilgociowa fundamentów (hydroizolacja) oraz izolacja termiczna (izolacja cieplna).

Obowiązkowo należy wykonać izolację przeciwwodną, gdyż zapobiega to niszczeniu i osłabieniu ścian i ław fundamentowych, a w konsekwencji obniżenia ich wytrzymałości i odporności na korozję. Szczególnego znaczenia nabiera zabezpieczenie ścian przed wilgocią w budynkach podpiwniczonych, gdzie istnieje prawdopodobieństwo występowania pleśni i grzyba na ścianach i stropie.

Zazwyczaj przy dobrych warunkach gruntowo – wodnych wystarczające jest wykonanie izolacji ław i ścian fundamentowych np. papą lub folią.

 

Niezależnie od wybranego materiału najważniejsze jest zawsze wykonanie izolacji w sposób całkowicie szczelny na całej powierzchni, która ma kontakt z gruntem i tym samym z wodą i zawilgoceniem (np. poprzez tzw. podciąganie kapilarne). Obowiązkowe jest także zapewnienie właściwej hydroizolacji podłogi na gruncie.

Izolacja przeciwwodna pozioma

 

W tym celu stosowana jest papa na lepiku, jednakże mamy także inne materiały do izolacji fundamentów. Zatem z czego wykonać izolację fundamentów i czy nadaje się do tego styropian jako płyty styropianowe. Jak prawidłowo izolować fundamenty oraz z czego wykonać hydroizolację, czy można w tym celu używać styropian wodoodporny? Z czego wykonać termoizolację to również często zadawane pytanie.

 

Hydroizolacja najczęściej wykonywana jest przy wykorzystaniu dwóch warstw papy bitumicznej na lepiku asfaltowym. Warto tak wykonać fundamenty, aby izolacja pozioma ścian i izolacja podpodłogowa znajdowały się na jednym poziomie. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć konieczności zginania papy, która może w tych miejscach pękać, przez co izolacja traci szczelność. Jeżeli jest to niemożliwe, np. ze względu na specyficzny projekt domu, warto wykonywać odpowiednie zakłady papy i po wykonaniu prac bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie miejsca zagięć.

Izolacja ścian fundamentowych, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych oraz fundamentu pod kominy, musi zapewniać ciągłość z izolacją podłogi na gruncie.

Obecnie na rynku jest wiele materiałów stosowanych jako izolacja przeciwwilgociowa (izolacja przeciwwodna). Najczęściej występującą w projektach formą izolacji jest papa na lepiku. Należy przy tym pamiętać, że w tym przypadku to lepik stanowi podstawową ochronę wilgociową a nie papa, dlatego należy szczególnie dokładnie go nanosić na całą izolowaną powierzchnię.

 

Co raz częściej stosowane są także inne materiały, jak folie izolacyjne oraz specjalne papy termozgrzewalne. Ich skuteczność jest równie wysoka, lecz oczywiście przy bardzo dokładnym wykonaniu prac. W przypadku foli izolacyjnych powinno się stosować materiały o grubości min. 0,4-0,6mm. Warto zwrócić uwagę na specjalne folie posiadające chropowatą górną warstwę, co zapewni lepsze związanie z zaprawą podczas murowania ścian. Papy termozgrzewalne (pokryte obustronnie powłoką bitumiczną) mają zwykle grubość ok. 3-5mm. Ważne jest, aby izolacja fundamentów wykonana została z materiałów dedykowanych do tego typu prac (nie wolno stosować dowolnych folii czy pap).

Izolacja pionowa przeciwwodna

 

Czasami wykonywana jest również termoizolacja czyli izolacja ścian fundamentowych jako izolacja pionowa przed zimnem, czyli inaczej izolacja cieplna. Izolacja pozioma to nie jest izolacja termiczna, lecz ochrona fundamentów przed wodą. W tym celu stosowana jest papa na lepiku, jednakże mamy także inne materiały do izolacji fundamentów.

 

Izolacja przeciwwodna pionowa występuje praktyczne w każdym projekcie budowlanym domu jednorodzinnego, jednakże nie zawsze musi być ona wykonywana z drogich i bardzo dobrych jakościowo materiałów. Szczególną uwagę należy poświęcić takiej izolacji w przypadku, gdy decydujemy się na budowę ścian fundamentowych z cegły lub betonu komórkowego, czyli materiałów charakteryzujących się duża nasiąkliwością. W takiej sytuacji dobra jakościowo izolacja ścian fundamentowych jest obowiązkowa i nie należy w tym miejscu szukać oszczędności. Obowiązkowo należy ją także wykonać gdy nasz dom posadowiony jest na terenach bagnistych (czyli gruntach zawierających substancje mogące powodować korozję betonu).

Do wykonania ochrony przeciwwilgociowej najczęściej stosowane są rozcieńczone emulsje asfaltowo – kauczukowe z posmarowaniem lepikiem, przy czym odchodzi się co raz częściej od lepiku na gorąco. Należy jednak pamiętać, że lepik asfaltowy na zimno nie powinien mieć kontaktu ze styropianem (jeżeli stosujemy go dla ochrony cieplnej). Optymalne jest w tym wypadku stosowanie samej emulsji asfaltowo – kauczukowej.

 

Należy ze szczególną ostrożnością zasypywać ściany fundamentowe aby nie uszkodzić wykonanej izolacji pionowej. Można w tym celu zabezpieczyć ją specjalnymi foliami lub styropianem, który jednocześnie może pełnić funkcję izolacji termicznej.

Izolacja cieplna ścian fundamentowych (termoizolacja)

 

Izolacja termiczna ścian fundamentowych nie jest obowiązkiem. Różne jest w tej kwestii zdanie fachowców. Konieczne jest zapewnienie właściwej izolacji cieplnej podłogi na gruncie, jednakże jak pokazuje praktyka, dodatkowe docieplenie ścian fundamentowych może poprawić warunki cieplne budynku, a co za tym idzie zmniejszyć koszty ogrzewania.

Warto wykonywać taką izolację szczególnie w przypadku gdy podłoga parteru znajduje się w poziomie albo tuż nad poziomem gruntu. W większości przypadków stosowane są tzw. ściany jedno lub dwuwarstwowe. W takim rozwiązaniu skuteczną izolację cieplną fundamentów mogą zapewnić przyklejone płyty styrodurowe (z polistyrenu ekstrudowanego, tzw. "twardy styropian") o grubości ok 10cm. Na rynku dostępne są także specjalne płyty styropianu wodoodpornego, które mogą dodatkowo pełnić funkcję izolacji przeciwwodnej, jednakże do rozwiązań takich należy podchodzić z duża ostrożnością, gdyż znacznie trudniej jest zapewnić szczelność izolacji styropianowej niż izolacji wodnej z emulsji asfaltowo – kauczukowej. Nawet jeśli zastosujemy specjalne styropiany wodoodporne, główna izolacja fundamentów przed wilgocią powinna zostać wykonana oddzielnie (np. papa na lepiku lub inna metoda, zapewniająca efektywną ochronę przed dostępem wody).Fundamenty to podstawa naszego domu. Zadbajmy zatem aby izolacja fundamentów wykonana była poprawnie, a w szczególności hydroizolacja czyli izolacja przeciwwilgociowa lub inaczej mówią izolacja przeciwwodna. Zatem z czego wykonać izolację fundamentów i czy nadaje się do tego styropian jako płyty styropianowe. Jak prawidłowo izolować fundamenty oraz z czego wykonać hydroizolację, czy można w tym celu używać styropian wodoodporny? Z czego wykonać termoizolację to również często zadawane pytanie.

Alternatywnym rozwiązaniem może być wykonanie ostatnich, górnych elementów ścian fundamentowych ze specjalnych materiałów o podwyższonej ciepłochronności. W tym celu można wykorzystać bloczki z keramzytobetonu lub pustaki betonowe z wkładkami styropianowymi. W takiej sytuacji dodatkowa izolacja pionowa (termoizolacja) nie będzie konieczna.

Izolację termiczną może także stanowić warstwa kruszywa keramzytowego o grubości ok 40-50cm. Keramzyt taki dostępny jest w większości marketów budowlanych w workach pojemności ok 30-55l.

Wykonanie fundamentów jest kosztownym i jednocześnie jednym z najważniejszych etapów budowy. Należy pamiętać, że wszelkie naprawy czy zmiany po wybudowaniu domu mogą być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania. Przed podjęciem decyzji jakie izolacje zastosujemy i z jakich materiałów, warto dobrze przeanalizować dostępne na rynku produkty z jednoczesnym uwzględnieniem warunków wodnych, w jakich nasz dom się znajduje.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

 

śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Płytki klinkierowe pozwalają na wykonanie estetycznej elewacji. Dzieje się tak ponieważ płytki elewacyjne nadają murowi wygląd jakby był w pełnych cegieł klinkierowych. Elewacja klinkierowa ni wymaga częstego czyszczenia i mycia. Możliwe jest samodzielne klejenie płytek elewacyjnych gdyż montaż płytek elewacyjnych nie jest skomplikowany.
Płytki klinkierowe pozwalają na wykonanie estetycznej elewacji. Dzieje się tak ponieważ płytki elewacyjne nadają murowi wygląd jakby był w pełnych cegieł klinkierowych. Elewacja klinkierowa ni wymaga częstego czyszczenia i mycia. Możliwe jest samodzielne klejenie płytek elewacyjnych gdyż montaż płytek elewacyjnych nie jest skomplikowany.

Płytka klinkierowa sposobem na poprawę termoizolacji budynku

Płytka klinkierowa sposobem na poprawę termoizolacji budynku

Jak samodzielnie zrobić beton B10 i B15?
Jak samodzielnie zrobić beton B10 i B15?

Jak samodzielnie zrobić beton B10 i B15?

Jak samodzielnie zrobić beton B10 i B15?

Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe – rozwiązanie optymalne
Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe – rozwiązanie optymalne

Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe – rozwiązanie optymalne

Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe – rozwiązanie optymalne

Posadzka betonowa lub inaczej wylewki betonowe to ważny element prac budowlanych. Omawiamy jak zrobić wylewkę betonową i jaka wylewka na posadzkę jest najlepsza. Bardzo ważne są dylatacje posadzki czyli jak zrobić dylatacje w posadzce betonowej i jak nacinać posadzkę. Nie mniej istotne jest także zacieranie posadzki betonowej i właściwa pielęgnacja betonu wodą. Spękana posadzka czyli popękana posadzka to częsty problem wielu inwestorów. Dlaczego posadzka pęka? Jak zrobić beton na wylewkę? Jaki beton na posadzkę będzie najlepszy?
Posadzka betonowa lub inaczej wylewki betonowe to ważny element prac budowlanych. Omawiamy jak zrobić wylewkę betonową i jaka wylewka na posadzkę jest najlepsza. Bardzo ważne są dylatacje posadzki czyli jak zrobić dylatacje w posadzce betonowej i jak nacinać posadzkę. Nie mniej istotne jest także zacieranie posadzki betonowej i właściwa pielęgnacja betonu wodą. Spękana posadzka czyli popękana posadzka to częsty problem wielu inwestorów. Dlaczego posadzka pęka? Jak zrobić beton na wylewkę? Jaki beton na posadzkę będzie najlepszy?

Dlaczego posadzka betonowa ma liczne spękania?

Dlaczego posadzka betonowa ma liczne spękania?

ocieplenie izolacja balkonu
ocieplenie izolacja balkonu

Jak dobrze ocieplić balkon?

Jak dobrze ocieplić balkon?

Bloczki betonowe czyli tzw. beton komórkowy to często stosowany materiał do ścian jedno i dwuwarstwowych. Murowanie ścian z bloczków nie jest skomplikowane. Murowanie z bloczków betonowych warto jednak zlecić doświadczonej ekipie. Omawiamy częste błędy przy murowaniu ścian z betonu komórkowego. Ważne są również dobre jakościowo nadproża w ścianach z bloczków oraz to jaka zaprawa do bloczków betonowych zostanie użyta.
Bloczki betonowe czyli tzw. beton komórkowy to często stosowany materiał do ścian jedno i dwuwarstwowych. Murowanie ścian z bloczków nie jest skomplikowane. Murowanie z bloczków betonowych warto jednak zlecić doświadczonej ekipie. Omawiamy częste błędy przy murowaniu ścian z betonu komórkowego. Ważne są również dobre jakościowo nadproża w ścianach z bloczków oraz to jaka zaprawa do bloczków betonowych zostanie użyta.

Częste błędy przy murowaniu ścian z bloczków betonowych

Częste błędy przy murowaniu ścian z bloczków betonowych

Posadzka na gruncie wymaga wykonania odpowiednich warstw. Typowa podłoga na gruncie to płyta betonowa na gruncie oraz górna wylewka betonowa. Pomiędzy znajduje się izolacja cieplna podłogi (inaczej izolacja termiczna podłogi). Jaki styropian na podłogę będzie najlepszy, czy będzie to styropian eps czy xps? Grubość płyty betonowej wynosi średnio 15cm a grubość wylewki betonowej 5-10cm. Wylewka betonowa a ogrzewanie podłogowe, co w takim wypadku? Ważna jest odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa podłogi, czasami określana jako izolacja przeciwwodna podłogi. Dobra jest tu folia izolacyjna. Pytanie również czym zasypać fundamenty. Najlepsze będzie zasypanie fundamentów piaskiem.
Posadzka na gruncie wymaga wykonania odpowiednich warstw. Typowa podłoga na gruncie to płyta betonowa na gruncie oraz górna wylewka betonowa. Pomiędzy znajduje się izolacja cieplna podłogi (inaczej izolacja termiczna podłogi). Jaki styropian na podłogę będzie najlepszy, czy będzie to styropian eps czy xps? Grubość płyty betonowej wynosi średnio 15cm a grubość wylewki betonowej 5-10cm. Wylewka betonowa a ogrzewanie podłogowe, co w takim wypadku? Ważna jest odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa podłogi, czasami określana jako izolacja przeciwwodna podłogi. Dobra jest tu folia izolacyjna. Pytanie również czym zasypać fundamenty. Najlepsze będzie zasypanie fundamentów piaskiem.

Posadzka na gruncie – dobór warstw konstrukcyjnych

Posadzka na gruncie – dobór warstw konstrukcyjnych

Ocieplenie budynku jest bardzo ważne przy ścianach dwuwarstwowych. Dobra izolacja cieplna (izolacja termiczna) pozwoli zachować właściwą temperaturę w ciągu całego roku. Najczęściej stosuje się styropian ale ważne jest jaki styropian do ocieplenia wybierzemy. To jaki styropian na ściany zależy od rodzaju budynku i miejsca w ścianie. Przeważnie jest to styropian eps, tzw. styropian biały lub styropian grafitowy. Styropian xps stosuje się raczej na fundamenty. Zatem czym ocieplić budynek mieszkalny? Odpowiadamy na pytanie czym ocieplić ściany domu i jakie płyty styropianowe wybrać. Doradzamy również kiedy warto wybrać droższy styropian frezowany.
Ocieplenie budynku jest bardzo ważne przy ścianach dwuwarstwowych. Dobra izolacja cieplna (izolacja termiczna) pozwoli zachować właściwą temperaturę w ciągu całego roku. Najczęściej stosuje się styropian ale ważne jest jaki styropian do ocieplenia wybierzemy. To jaki styropian na ściany zależy od rodzaju budynku i miejsca w ścianie. Przeważnie jest to styropian eps, tzw. styropian biały lub styropian grafitowy. Styropian xps stosuje się raczej na fundamenty. Zatem czym ocieplić budynek mieszkalny? Odpowiadamy na pytanie czym ocieplić ściany domu i jakie płyty styropianowe wybrać. Doradzamy również kiedy warto wybrać droższy styropian frezowany.

Wybieramy styropian do ocieplenia ścian budynku

Wybieramy styropian do ocieplenia ścian budynku

Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.