Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Dom jednorodzinny z balkonem czy bez?

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
Źródło: ShutterStock
Jest wielu zarówno zwolenników jak i przeciwników budowy balkonów w domach jednorodzinnych. Często dobrze wkomponowany balkon podnosi walory estetyczne całego budynku. Niestety jego budowa wiąże się również z pewnymi problemami. Doradzamy kiedy warto zdecydować się na balkon.

Kwestię związaną z budową balkonu należy rozwiązać już na etapie wykonywania projektu domu. W przypadku projektów gotowych rezygnacja z balkonu najczęściej nie przysparza większych problemów oraz nie rodzi dodatkowych kosztów związanych z adaptacją projektu przez architekta.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli chcemy balkon doprojektować. Wynika to z faktu, że balkon wymaga odpowiedniego wykonania zbrojenia wypuszczanego po za obrys budynku. Przy balkonach o wysięgu ponad 80-100cm zbrojenie płyty najczęściej trzeba zaprojektować indywidualnie, w zależności od rodzaju konstrukcji budynku i jego elementów nośnych (ściany i strop).

Budowa balkonu ma zarówno zalety jak i wady, w zależności od tego, w jaki sposób chcemy użytkować pomieszczenia w domu. Bardzo ważne jest również doświadczenie i sumienność ekipy budowlanej jaką dysponujemy, gdyż prawidłowe wykonanie balkonu wymaga dużej staranności i dokładności.

Zalety budowy balkonu w domu jednorodzinnym

Balkon może być ładną ozdobą naszego domu, urozmaicając zewnętrzną bryłę budynku. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy sama budowa odpowiednio zaprojektowanej płyty balkonowej. Równie istotne jest dobranie właściwej balustrady, dostosowanej stylem i kolorystyką do elewacji domu.

Balkon zlokalizowany od strony lasu, łąki czy innego ciekawego widoku umożliwia wygodny odpoczynek. Jeśli jednak planujemy balkon od strony głównej ulicy to w praktyce na pewno nie będziemy używać go do celów wypoczynkowych i rekreacyjnych.

Wiele osób posiadających balkon wykorzystuje go również np. do wywieszania pościeli, suszenia prania itp. Decydując się na takie zastosowanie balkonu weźmy jednak pod uwagę to, gdzie planujemy zlokalizować pralnię. Jeśli bowiem znajduje się ona na dolnej kondygnacji budynku (parter) to znacznie łatwiej i wygodniej będzie rozwiesić pranie na tarasie niż wchodzić z nim po schodach aby przejść na balkon.

Istotną zaletą balkonów, a tym samym dużych okien i drzwi wyjściowych, jest doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym. Ma to znaczenie w przypadku ciemnych pokoi, gdy nie mamy możliwości umieszczenia okien na co najmniej dwóch ścianach. Warto jednak zastanowić się w takim wypadku, co będzie dla nas lepszym rozwiązaniem: duże przeszklenie balkonowe czy może zwykłe okno na ścianie wraz z oknami dachowymi (które obecnie można łączyć, więc nie musimy ograniczać się tylko do jednego okna dachowego).

Wady balkonu w domu jednorodzinnym

Dużą wadą balkonów w małych pomieszczeniach jest fakt, że drzwi balkonowe praktycznie potrafią uniemożliwić umeblowanie jednej ściany pokoju. Czasami może to stwarzać duże problemy z właściwym rozmieszczeniem mebli (szafa, komoda, biurko itp.). Warto zatem już na etapie projektu przemyśleć docelowe przeznaczenie każdego z pomieszczeń, a najlepiej od razu spróbować rozplanować ich umeblowanie.

Pozwoli nam to obiektywnie ocenić, czy w danych pokojach możemy pozwolić sobie na budowę wyjścia balkonowego w jednej ze ścian wraz z przeszkleniem balkonu.

Nie warto budować balkonów od strony ruchliwych ulic, parkingów itp., gdyż w praktyce i tak nie będziemy na takim balkonie spędzać wolnego czasu. Można jednak wykonać w takiej sytuacji niewielki balkon, jeśli ma on stanowić wyłącznie element architektoniczny, podnoszący walory estetyczne budynku.

Z dużą ostrożnością należy planować budowę balkonów z dwoma lub trzema wyjściami (z każdego z pokoi). Rozwiązanie takie pozwala co prawda wykonać duży i przestronny balkon, jednakże znacząco obniża komfort mieszkania i poczucie intymności w pokojach. Rozwiązania takie mogą być natomiast stosowane w budynkach biurowych, gdzie balkon może pełnić funkcję komunikacyjną oraz wypoczynkową (np. wyjście na przysłowiowego papierosa w przerwie pracy).

Problemy wykonawcze przy budowie płyty balkonowej

Kolejnym problemem związanym z budową balkonu jest jego poprawne zaprojektowanie i wykonanie. Aby balkon był w pełni użyteczny powinien mieć wysięg ok 1,2-1,5m. Wiąże się to z koniecznością indywidualnego zaprojektowania płyty balkonowej, co może nieco zwiększyć koszt projektu.

Dodatkowo pamiętajmy, że przestronne drzwi i przeszklenia balkonowe wiążą się bezpośrednio z dużymi stratami ciepła (tzw. mostki cieplne). Można oczywiście tę wadę zminimalizować zakupując odpowiednio wysokiej klasy okna i pilnując jakości ich montażu, jednakże idzie to w parze z kolejnym wzrostem kosztu budowy całego domu.

Równie istotne jest prawidłowe wyprofilowanie i zaizolowanie samej płyty balkonowej, aby nie dochodziło do zamakania balkonu i ścian budynku. Ten etap prac musimy mieć pod szczególną kontrolą, gdyż naprawa ewentualnych błędów wykonawczych w przyszłości może być trudna w realizacji (czasami może nawet wymagać ponownego ustawienia rusztowania i częściowej rozbiórki balkonu).

Kiedy warto budować dom z balkonem?

Wiele domów posiada balkon, jednakże niektórzy zastanawiają się czy budować dom z balkonem czy bez. Otóż budowa balkonu rodzi dodatkowe koszty. Zatem czy warto budować balkon w typowym domu? Problemem jest dobrze zrobiona płyta balkonowa oraz balustrada na balkonie. Straty ciepła może powodować wyjście na balkon. Balkon w małym pokoju może utrudnić umeblowanie. Balkon w domu jednorodzinnym o niewielkiej powierzchni nie jest zalecany, podobnie jak balkon w zabudowie szeregowej. Nieporozumieniem jest balkon od strony ulicy. Ważne jest dobre wykończenie balkonu oraz doświetlenie pokoju balkonem, jeśli nie mamy dużej liczby okien.

Wielu inwestorów zastanawia się na etapie projektu czy warto w danym domu budować balkon. Często decyzję wiążemy z względami architektoniczno – estetycznymi bryły domu oraz z funkcjonalnością samego balkonu.

Nie zaleca się jednak budowy balkonów w małych domach o prostej bryle budynku, szczególnie gdy pokoje mają nieduże powierzchnie (poniżej 20-25m2). W takich wypadkach balkon może uniemożliwić nam umeblowanie pokoju a jednocześnie balkon o niewielkich wymiarach nie będzie dostatecznie użyteczny pod względem wypoczynkowym i rekreacyjnym.

Planując lokalizację balkonu lub rozważając kwestię jego budowy zwróćmy uwagę również na położenie balkonu względem drogi, parkingu, innych większych obiektów (np. bloki mieszkalne, centra handlowe itp.). Nie ma nic gorszego niż wyjście na przysłowiową „poranną kawę” na balkon, znajdujący się bezpośrednio przy ruchliwej głównej ulicy.

W przypadku większych domów, o nieregularnej bryle budynku, balkon może skutecznie podnieść estetykę całego domu. W tym wypadku warto się zatem skupić na jego odpowiednim zaprojektowaniu w nawiązaniu do całej bryły domu (stosując np. płyty łukowe zamiast typowych prostokątnych).

Poprawnie wykonany i wykończony balkon może istotnie zwiększyć koszt budowy całego domu (płyta balkonowa, wykończenie „zewnętrzne” balkonu, balustrada itp.). Jednocześnie nie należy nadmiernie oszczędzać na jakości prac i materiałach, gdyż może to doprowadzić do zamakania ścian i balkonu oraz znacznych strat ciepła w miejscu lokalizacji drzwi i okien balkonowych.

W mniejszych domach lepiej jest przeznaczyć pieniądze na nieco większy taras niż „na siłę” budować małe, niefunkcjonalne balkony.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.